آزمایشگاه الکترواپتیک در پژوهشگاه فضایی ایران افتتاح شد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، روز چهارشنبه مورخ 3 مهر، آزمایشگاه الکترواپتیک گروه حسگرهای فضایی پژوهشکده مکانیک در شیراز با حضور دکتر حسین صمیمی، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران و معاونان و مدیران این پژوهشگاه و مهندس سهرابی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس افتتاح شد.

آزمایشگاه الکترواپتیک در پژوهشگاه فضایی ایران افتتاح شد

بنا به این گزارش، در این مراسم، دکتر رحیم اقرء رئیس پژوهشکده مکانیک در خصوص راه اندازی آزمایشگاه الکترواپتیک، گفت: ایجاد چنین آزمایشگاهی در بخش الکترواپتیک صنعت فضایی کشور با راهبرد ایجاد زیرساخت دانش اپتیکی متناسب با پیشبرد ماموریت های فضایی در این حوزه حساس، اقدامی ضروری بوده که با تلاش متخصصان پژوهشکده مکانیک و اخذ مشاوره های جامع از نخبگان دانشگاهی و تحقیقاتی کشور، راه اندازی شده و آماده بهره برداری است.

اقرء گفت: آزمایشگاه الکترواپتیک با مساحت 106 متر فضای تمیز 10000، شامل 36 متر فضای 1000 و 33 متر فضای اتاق تاریک بر اساس استانداردهای ISO14644 و ECSs-ST- 70-OIC طراحی و ساخته شده است. در داخل این آزمایشگاه سه سکوی ضد ارتعاش با میرایی بیش از 98 درصد ارتعاش محیط وجود دارد که برای صحه سنجی حسگرهای ستاره، خورشید و افق زمین تجهیز شده است.

رئیس پژوهشکده مکانیک شرح داد: اکنون، چیدمان های تست و صحه سنجی حسگرهای فضایی خورشید، ستاره و افق زمین برپا شده در این آزمایشگاه، آماده پوشش دهی نیاز داخلی پژوهشگاه و خدمات رسانی به فعالان حوزه استراتژیک اپتیک و فوتونیک کشور است.

اقرء درباره ویژگی های این آزمایشگاه افزود: این آزمایشگاه با متراژ و کلاس کاری طراحی شده یکی از با کیفیت ترین آزمایشگاه های الکترواپتیک کشور است.

رئیس پژوهشکده مکانیک از خصوصیات شاخص این آزمایشگاه را فراهم نمودن بسترهای الکترونیکی و اپتیکی در کلاس تمیز برای تجمیع المان های اپتیکی، مونتاژ قطعات الکترونیکی و تست حسگرها است، برشمرد که براساس استانداردهای فضایی باید در کلاس 1000 انجام شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 آبان 1398 بروزرسانی: 13 آبان 1398 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1682

به "آزمایشگاه الکترواپتیک در پژوهشگاه فضایی ایران افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایشگاه الکترواپتیک در پژوهشگاه فضایی ایران افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید