آیا حقوق کارگران این هفته افزایش می یابد؟

به گزارش پرسینا بلاگ، به گزارش تجارت نیوز، محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیش از شروع سال نو اظهار کرد که در نیمه نخست فروردین ماه سال 99 حداقل مزد کارگران در سال 99 تعیین می گردد.

آیا حقوق کارگران این هفته افزایش می یابد؟

اما با پس از سپری شدن هفته اول تعطیلات نوروزی به نظر می رسید که این جلسه تا خاتمه تعطیلات برگزار نگردد، نماینده اصغر آهنی ها کارفرمایان در شورای عالی کار نیز این موضوع را تصویب کرد.

علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار در این خصوص به تجارت نیوز گفت: گروه کارگری در تعطیلات نوروزی نیز برای تشکیل جلسه و تصمیم گیری در مورد افزایش حقوق کارگران اعلام آمادگی کرد.

وی اضافه نمود: هنوز خبری از تشکیل جلسه به ما داده نشده اما وعده ضمنی برای برگزاری این جلسه در هفته پیش رو داده شده است.

3 سناریو افزایش حقوق

این احتمال وجود دارد که یکی از سه سناریو زیر برای افزایش حقوق کارگران اجرایی گردد.

در مورد میزان افزایش حقوق کارگران در امسال نیز سه سناریو مطرح است، رسیدن حداقل دستمزد به 2.8 میلیون تومان؛ شاید این عبارت اولین سناریوی افزایش دستمزد سال 99 بود که در رسانه ها به عنوان پیشنهاد نمایندگان کارگران مطرح شد.

اما نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار گفته است: کارفرمایان می توانند حداکثر 15 درصد حقوق کارگران را افزایش دهند؛ به هیچ وجه عنوان امکان افزایش حقوق بیش از 15 درصد وجود ندارد که این درصد معادل حدود 200 هزار تومان است.

در حال حاضر حداقل حقوق کارگران 1.5 میلیون تومان است و در کنار این دو سناریو مطرح شده، می توان به سناریویی که به سنوات گذشته نزدیک تر است هم اشاره نمود. اگر امسال هم آخرین تورم اعلامی توسط مرکز آمار ایران را مدنظر قرار دهند میزان افزایش حداقل دستمزد 35 درصد خواهد بود که با این میزان افزایش، حداقل دستمزد به دو میلیون تومان می رسد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 4 خرداد 1399 بروزرسانی: 4 خرداد 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 3962

به "آیا حقوق کارگران این هفته افزایش می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا حقوق کارگران این هفته افزایش می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید