راه اندازی سامانه خود ارزیابی شرایط روانشناختی در بحران ویروس کرونا

به گزارش پرسینا بلاگ، سامانه خود ارزیابی شرایط روانشناختی در بحران ویروس کرونا، به منظور غربالگری هوشمند افراد جامعه و پیشگیری از آسیب های روانی - اجتماعی ناشی از این بحران، توسط سازمان بهزیستی کشور راه اندازی شد.

راه اندازی سامانه خود ارزیابی شرایط روانشناختی در بحران ویروس کرونا

به گزارش پرسینا بلاگ، دکتر بهزاد وحیدنیا، مدیر کل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور با اعلام این خبر گفت: سلامت روان، جزیی از مفهوم سلامت کامل است که در دوران شیوع ویروس کرونا باید توجه ویژه ای به آن داشت.

او افزود: در کنار پیامدهای منفی که ویروس کرونا می تواند ایجاد کند؛ آسیب به سلامت روان افراد و به تبع آن کاهش بهزیستی روانی اجتماعی مردم عزیز، دور از ذهن نیست. به همین جهت ما متعقدیم می بایست از تمامی ظرفیت ها برای غربالگری و ارائه خدمات روانشناختی استفاده کرد.

مدیر کل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی اظهار داشت: به همین دلیل دفتر مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور در قالب طرح محب (مشاوره و حمایت های روانی- اجتماعی در بلایای طبیعی و انسان ساخت) با تشکیل کارگروه علمی و فنی، تدوین محتوی و زیرساخت و فن آوری؛ سامانه خود ارزیابی شرایط روانشناختی را طراحی کرد که در این فرآیند، خدمات بر اساس سطح بندی و سیستم ارجاع ارائه خواهد شد.

وی افزود: افراد پس از مراجعه به سامانه به نشانی http://corona.behzisti.ir ضمن تکمیل اطلاعات جمعیت شناختی، به سوالات تخصصی پاسخ خواهند داد. در صورتی که فرد در هر یک از آیتم ها از حد طبیعی عبور کرده باشد، به منظور افزایش دقت در ارزیابی به تناسب نمره، سوالات دیگری را پاسخ خواهد داد. سپس در پایان فرآیند، متناسب با نمره غربالگری، توصیه های روانشناختی ارائه می شود.

وحیدنیا قابلیت دیگر سامانه را ارجاع به صدای مشاور (1480) سازمان مطرح نمود و گفت: بدین صورت افرادی که در گروه امتیازی بالاتر از حد طبیعی قرار می گیرند (تنش شدیدتری را تجربه می کنند)، می توانند با ارائه شماره تلفن و کد ملی در سامانه خود ارزیابی روانشناختی؛ کد شناسه خدمت دریافت کنند و با صدای مشاور تماس (1480) بگیرند تا از خدمات تخصصی بهره مند شوند و چنانچه بر اساس تشخیص و مصاحبه مشاوران و روانشناسان صدای مشاوره (1480)، به خدمات تخصصی نیاز باشد، به مراکز تخصصی سازمان ارجاع می شوند.

او افزود: این چرخه تا حصول نتیجه ادامه خواهد داشت. البته لازم به ذکر است تمامی فرآیند خدمت به صورت رایگان ارائه می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی، مدیر کل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور در پایان اظهار امیدواری کرد: با مراجعه مردم به سامانه خود ارزیابی روانشناختی؛ ارتقای کیفیت زندگی، کاهش تاثیرات منفی اجتماعی و مدیریت و پیشگیری از آسیب های روانی و اجتماعی، اقدامات به موقع و در دسترسی را ببینیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 3904

به "راه اندازی سامانه خود ارزیابی شرایط روانشناختی در بحران ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی سامانه خود ارزیابی شرایط روانشناختی در بحران ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید