نباید با تعویق یا لغو کنکورها حق داوطلبان را نادیده بگیریم ، کنکورها به خوبی و با اطمینان بالا برگزار خواهند شد

به گزارش پرسینا بلاگ، با وجود اینکه سال جاری 2 بار زمان برگزاری امتحانات سراسری به تعویق افتاد و درنهایت سازمان سنجش زمان قطعی برگزاری آزمون ها را بیان کرد اما مجدداً بعضی تاکید بر لغو یا تعویق کنکور دارند، وزیر علوم تاکید دارد که ما نباید از باب اینکه احیاناً در سیستم احساس ضعف می کنیم یا اینکه دیگران به سیستم اعتماد ندارند حق داوطلبان را نادیده بگیریم و برگزاری آزمون ها را لغو یا مجدد به تعویق بیندازیم.

نباید با تعویق یا لغو کنکورها حق داوطلبان را نادیده بگیریم ، کنکورها به خوبی و با اطمینان بالا برگزار خواهند شد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی پرسینا بلاگ، در ایران، سازمان سنجش آموزش کشور که سازمانی تحت نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است، متولی اصلی برگزاری کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه های دولتی است. این آزمون در هر سال یک بار در تیرماه (غیر از سال 1399) به صورت یک مرحله ای و برای پنج گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، زبان های خارجی و هنر به طور جداگانه برگزار می گردد. مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی نیز آزمون های تقریباً مشابهی را برای پذیرش دانشجو برگزار می کرد. دانشگاه آزاد اسلامی، آزمون گروه پزشکی را جداگانه از آزمون علوم تجربی برگزار می کرد که از کنکور سراسری 1392 این آزمون با آزمون سراسری تلفیق شد.

طبق مصوبه مجلس، قرار است کنکور به تدریج حذف گردد و معیارهای دیگری برای ورود به دانشگاه در نظر گرفته گردد؛ همچنین بر اساس مصوبات مجلس و در راستای حذف تدریجی کنکور، معدل امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان با تأثیر 25 درصد به صورت مثبت و معدل امتحانات نهایی پیش دانشگاهی با تأثیر 5 درصد به صورت مثبت لحاظ می گردد؛ که البته برای داوطلبان نظام آموزشی جدید (6-3-3) معدل امتحانات نهایی برگزار شده در کلاس دوازدهم تأثیر 30 درصدی به صورت مثبت را داراست.

اما امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و به تبع آن تعطیلی آموزش های حضوری دانشگاه ها و مدارس، همچنین تعویق زمان برگزاری تمام آزمون های تابع دانشگاه ها دو وزارتخانه علوم و بهداشت مجدداً حاشیه های پیرامون کنکور 99 و میزان تاثیرپذیری آن از کرونا افزایش یافت و نگرانی های داوطلبان درخصوص حذف یا زمان برگزاری این آزمون ها را دو چندان کرد و در صورتی که انتظار می رفت کنکور 99 ، در روزهای 12 و 13 تیرماه برگزار گردد، سازمان سنجش در اطلاعیه ای از تغییر این زمان اطلاع داد.

و درنهایت بعد از کش وقوس های فراوانی که بوجود آمده بود سازمان سنجش خاطرنشان کرد کنکور دکتری 99 روز پنجشنبه 26 تیرماه جاری، کنکور کارشناسی ارشد روزهای دوم و سوم مردادماه، کنکور سراسری روزهای 30 و 31 مردادماه و کنکورهای فنی و حرفه ای و کارشناسی ناپیوسته روز آدینه 14 شهریورماه برگزار خواهد شد و تحت هیچ شرایطی لغو یا به تعویق نخواهد افتاد.

کنکورهای سال 99 بدون تغییر برنامه زمانی برگزار می شوند

فاطمه زرین آمیزی سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در این زمینه به خبرنگار گفته بود که کنکورهای سال 99 بدون تغییر برنامه زمانی برگزار می شوند و تغییر زمان برگزاری آزمون های 99 تکرار نمی گردد چرا که این تاریخ ها با هماهنگی ستاد ملی مقابله با کرونا به داوطلبان اعلام شده است.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور درباره اعمال پروتکل های بهداشتی در کنکورهای 99، می گوید: در کنکورهای 99 فاصله بین جایگاه ها و تعداد سالن های امتحانی افزایش یافته، تهویه سالن های برگزاری کنکور مورد توجه قرار گرفته است و کوشش کردیم حوزه هایی برای کنکور انتخاب گردد که فضای باز داخلی داشته باشند تا ازدحام مقابل درها نداشته باشیم یا به حداقل برسد.

به گفته زرین آمیزی، زمان بندی شروع فرایند آزمون ها افزایش داده شده است و داوطلبان قبل از شروع آزمون زمان بیشتری برای حضور در حوزه های کنکور دارند اما تغییر در زمان شروع کنکور و مدت زمان آن ایجاد نشده است.

زرین آمیزی در ادامه می گوید: عوامل اجرایی برای فاصله گذاری ها، استفاده از ماسک، ضدعفونی کردن درها و جایگاه ها توجیه شده اند؛ ضمن اینکه داوطلبان باید ماسک به همراه داشته باشند. در غیر این صورت حوزه های کنکور همکاری لازم را با آنها به عمل می آورند. داوطلبان در طول برگزاری آزمون نباید از وسایل شخصی یکدیگر استفاده نمایند که این موارد به عوامل اجرایی اطلاع رسانی شده است.

سخت گیری های بیشتر حوزه های آزمونی برای شهرهای قرمز کرونایی

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور درباره برگزاری کنکورهای 99 در شهرهای با شرایط قرمز، نیز اضافه می نماید: تا زمان برگزاری آزمون ها کسی نمی داند شرایط شهرها به چه صورتی خواهد بود؛ اما سازمان سنجش آموزش کشور به محض اعلام اسامی شهرهای قرمز که پیش از این توسط ستاد ملی مقابله با کرونا معین شده بود، سختگیری های بیشتری برای رعایت بهداشت در این شهرها اعمال کرد. دستورالعمل سازمان سنجش با هماهنگی ارگان هایی مانند پزشکی و انتظامی تهیه و مقرر شده است تا تیم پزشکی اورژانسی در تمام حوزه های امتحانی حضور داشته باشند. تعداد آنها در مقایسه با کنکورهای سال های گذشته افزایش یافته است.

تمهیدات ویژه برای کرونایی ها

در ادامه ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره حضور داوطلبانی که مبتلا به ویروس کرونا هستند، نیز می گوید: قبل از توزیع کارت ورود به جلسه آزمون ها از داوطلبان خوداظهاری خواهیم گرفت و داوطلبان مبتلا به ویروس کرونا در حوزه امتحانی در محیطی جداگانه آزمون می دهند.

اظهار نظر وزیر علوم درباره تغییر زمان برگزاری آزمون های سراسری

وزیر علوم اما با تاکید بر اینکه زمان برگزاری آزمون های مرداد ماه امسال از جمله کنکور به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد، می گوید: این حق داوطلبان است که سال آینده در دانشگاه ها حاضر باشند و اگر به هر دلیلی حق ورود به دانشگاه از این افراد ضایع گردد، وزارت علوم نمی تواند مسئولیت آن را بپذیرد.

وی درباره زمزمه های تغییر زمان برگزاری کنکور سراسری، کارشناسی ارشد و دکتری وزارت علوم، تاکید می نماید که به هیچ عنوان زمان برگزاری هیچ کدام از این آزمون ها تغییر نخواهد کرد؛ چرا که تمام محاسبات برگزاری این آزمون ها در وزارت علوم اندیشیده شده است.

غلامی می افزاید: امسال دو بار زمان برگزاری آزمون های سال 99 جابجا شد. در حالی که برای هر یک از این تاریخ ها شرایط لازم از سوی سازمان سنجش آموزش کشور به منظور برگزاری بهتر آزمون فراهم شده بود. لذا آماده برگزاری آزمون ها در زمان های مشخص شده هستیم چرا که تغییر و جابجایی هر یک از آزمون ها موجب خواهد شد که در سال آینده گروهی از داوطلبان امکان ورود به دانشگاه را نداشته باشند.

وزیر علوم همچنین می گوید: این حق داوطلبان است که سال آینده در دانشگاه ها حاضر باشند اگر به هر دلیلی حق ورود به دانشگاه ها برای این افراد ضایع گردد، وزارت علوم نمی تواند مسئولیت آن را بپذیرد به همین جهت تمامی کوشش ما این است که داوطلبانی که زحمت کشیدند و آمادگی حضور در آزمون را پیدا نموده اند، با خیال راحت در آزمون ها شرکت نمایند و با سلامتی این مرحله را طی نمایند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه فضاهای برگزاری آزمون های مرداد ماه معین شده است، می گوید: در حال حاضر فاصله گذاری برای نشستن داوطلبان در این آزمون ها مشخص شده است، به طوریکه محل قرار دریافت هر جایگاه، فاصله لازم با جایگاه های پس و پیش داوطلبان برای برگزاری آزمون ها در نظر گرفته شده است. امکانات بهداشتی نظیر ماسک و مواد ضد عفونی نماینده به اندازه کافی توسط مراکز برگزاری آزمون فراهم شده و مسئولین برگزار نماینده آزمون ها در روزهای نزدیک به هر یک از آزمون ها آموزش های لازم خواهند دید و یکی از تدابیر اندیشیده شده این است که در محل درب ورودی مراکز برگزاری آزمون سلامتی داوطلبان کنترل خواهد شد و تمامی پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی توسط سازمان سنجش آموزش کشور برای برگزاری این آزمون ها رعایت و اجرایی خواهد شد.

وی معتقد است که ما نباید از باب اینکه احیاناً در سیستم احساس ضعف می کنیم یا اینکه دیگران به سیستم اعتماد ندارند حق داوطلبان را نادیده بگیریم و برگزاری آزمون ها را لغو نموده یا مجددا به تعویق بیندازیم. بنابراین تمام کوشش ما این است که آزمون ها برگزار شوند و آن طور که سازمان سنجش آموزش کشور اعلام نموده است این آزمون ها به خوبی و با اطمینان بالا برگزار خواهند شد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 7 شهریور 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4748

به "نباید با تعویق یا لغو کنکورها حق داوطلبان را نادیده بگیریم ، کنکورها به خوبی و با اطمینان بالا برگزار خواهند شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نباید با تعویق یا لغو کنکورها حق داوطلبان را نادیده بگیریم ، کنکورها به خوبی و با اطمینان بالا برگزار خواهند شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید