آشنایی با 20 جاذبه گردشگری همدان؛ پایتخت تاریخ و تمدن ایران

به گزارش پرسینا بلاگ، جاذبه های گردشگری همدان

شهر همدان که در گویش هِمِدان نامیده می گردد در گذشته با اسامی مختلفی مثل اَمدانه، هگمتانه، اکباتان، آمدانه، آنادانا و … نامیده می شده است و نام همدان ظاهرا برگرفته از آمدانه یا آمادای به معنی محل تجمع و سکونت مادها می باشد. همدان قدیمی ترین شهر ایران، اولین پایتخت پادشاهی مادها و از کهن ترین شهرهای دنیا به شمار می رود. این شهر در غرب ایران قرار گرفته و مرکز استان همدان است. مجلس شورای اسلامی در سال 1385 طی مصوبه ای شهر همدان را رسما پایتخت تاریخ و تمدن ایران نام گذاری کرد و همین موضوع اهمیت تاریخی این شهر کهن را نشان می دهد. با توجه به اینکه دو فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر به این شهر زیبا و کوهستانی است در این مطلب تصمیم گرفتیم 20 مورد از معروف ترین جاذبه های گردشگری همدان را به شما معرفی کنیم. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا با هم سری به شهر کهن و زیبای همدان بزنیم.

آشنایی با 20 جاذبه گردشگری همدان؛ پایتخت تاریخ و تمدن ایران

1- غار علیصدر از جاذبه های توریستی همدان

غار شگفت انگیز علیصدر یکی از معدود غارهای آبی است و به گفته بسیاری طولانی ترین جهت قایقرانی درون غار در دنیا را دارد. این غار حدود 75 کیلومتری شمال غربی شهر همدان قرار گرفته و برای بازدید از آن باید به روستای علیصدر در شهرستان کبودرآهنگ استان همدان بروید. تمام مسافرانی که به همدان سفر می نمایند بازدید از این غار را هم در برنامه سفرشان قرار می دهند.

2- آرامگاه ابوعلی سینا

یکی دیگر از معروف ترین جاذبه های گردشگری همدان آرامگاه طبیب و فیلسوف مشهور ایرانی یعنی شیخ الرئیس بوعلی سینا است که به نماد و سمبل شهر همدان تبدیل شده است. آرامگاه ابوعلی سینا در مرکز شهر همدان و در وسطِ میدانی به همین نام قرار گرفته و مسافران در جهت بازدید از جاذبه های دیگر می توانند از این آرامگاه زیبا و سرسبز هم دیدن نمایند.

3- آرامگاه باباطاهر

آرامگاه باباطاهر که به باباطاهر عریان معروف است یکی دیگر از جاذبه های گردشگری همدان است که در میدانی مستطیل شکل و سرسبز و مشجر در شمال غربی شهر قرار گرفته است. باباطاهر یکی از شعرا و عرفای بزرگ قرن چهار و پنجم است و امروزه دوبیتی های مشهورش که با لهجه لکی سروده زبانزد خاص و عام است. گنبد هشت ضلعی و فیروزه ای بسیار زیبای این آرامگاه در سال 1344 ساخته شده و ترکیبی هنرمندانه از معماری های قرن هفت و هشت و معماری مدرن است.

4- دهکده توریستی گنجنامه

دهکده توریستی تفریحی گنجنامه پروژه ای بزرگ است که از سال 1378 و طی 16 سال در منطقه تفریحی و خوش آب و هوای گنجنامه و در کنار کتبیه های هخامنشیان و همین طور آبشار گنجنامه ساخته شده است. این دهکده از بخش های مختلفی تشکیل شده است که شامل شهربازی، تله کابین گنجنامه، سورتمه ریلی، غار آکواریوم، بانجی جامپینگ، رنجر و … می گردد. از آن جا که بیشتر مسافران همدان برای بازدید از کتبیه ها و آبشار گنجنامه به این منطقه می آیند پیشنهاد می کنیم حتما از این دهکده تفریحی و توریستی هم دیدن بفرمایید.

5- کتیبه های گنجنامه از آثار دیدنی همدان

کتیبه ها یا سنگ نبشته های گنجنامه دو لوح سنگی به جا مانده از دوران داریوش و خشایارشای هخامنشی است که در یک از صخره های کوهستان الوند در منطقه گنجنامه حکاکی شده است. این کتیبه ها را شاید بتوان مهم ترین دلیل برای شهرت و معروفیت این منطقه دانست. این کتیبه ها در سه ستون 20 سطری و به زبان های پارسی باستان، بابلی و عیلامی نوشته شده اند.

6- آبشار گنجنامه زیباترین جاذبه های همدان

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری همدان یک آبشار زیباست که باز هم در منطقه تفریحی و خوش آب و هوای گنجنامه قرار گرفته است. آبشار گنجنامه در جهت صعود به قله الوند و در نزدیکی کتیبه های باستانی قرار گرفته است و 12 متر ارتفاع دارد. این آبشار در فصل بهار و تابستان باعث خنک شدن و تلطیف هوا می گردد و در زمستان ها هم کل این آبشار به قندیل های کوچک و بزرگ بسیار زیبایی تبدیل می گردد. منطقه گنجنامه برای پیک نیک و سپری کردن یک روز تعطیل همراه با خانواده بسیار مناسب است.

7- تپه هگمتانه از مکان های دیدنی همدان در تابستان

هگمتانه پایتخت پادشاهی مادها و بعدها پایتخت تابستانی هخامنشیان بوده و در کتب یونانی از آن به اکباتان نام برده شده است. شهر هگمتانه نخستین پایتخت ایران بوده و یکی از معدود شهرهای کهن باستانی است که هنوز هم مهم و پابرجا باقی مانده است. تپه هگمتانه در قسمت شمالی و در بافت قدیمی و بازار همدان، در انتهای خیابان اکباتان قرار گرفته و شهری زیرزمینی به قدمت سه هزار سال را در خود جای داده است. کاوش های باستان شناسی مختلف که در طول سالیان مختلف اجرا شده ابعاد بیشتری از این شهر بزرگ و باستانی را کشف نموده و آثار و اشیاء به دست آمده از این حفاری ها در موزه هگمتانه در معرض نمایش عموم قرار دارند که می توانید از آن ها دیدن کنید.

8- کلیسای گریگوری استفان

اگر به دیدن تپه هگمتانه رفتید در انتهای محوطه به کلیسایی قدیمی به نام کلیسای گریگوری استپان یا استفان قرار گرفته است. این کلیسا در محله قدیم ارامنه قرار گرفته است که امروزه بخشی از مجموعه و محوطه تاریخی هگمتانه به شمار می رود.

9- گنبد علویان

گنبد علویان در بلوار علویان همدان و در نزدیکی میدان امامزاده عبدالله قرار گرفته و یکی از شاهکارهای معماری و تاریخی دوره سلجوقیان است. این گنبد توسط خاندان علویان و در ابتدا به عنوان مسجد ساخته شده و بعدها قسمت سرداب این بنا به مقبره خاندان تبدیل شده است. گنبد علویان در جهت آرامگاه باباطاهر و تپه تاریخی هگمتانه قرار گرفته است و به دلیل موقعیت و دسترسی آسانش بازدیدنمایندگان زیادی را به سمت خود جذب می نماید.

10- آرامگاه اِستر و مُردخای

جالب است بدانید که تا پیش از انقلاب اسلامی، بخش زیادی از ساکنین همدان را جامعه یهودی تشکیل می دادند و این افراد حضور پررنگی در شهر داشته اند. یکی از آثار به جا مانده از حضور یهودیان در این شهر آرامگاهی قدیمی و کهن به نام آرامگاه اِستر و مُردخای است که یکی از مهم ترین زیارتگاه های یهودیان دنیا به شمار می رود. این آرامگاه محل دفن ملکه استر، همسر خشایارشا و عموی او مردخای است که نقش مهمی در حفظ جان یهودیان و جلوگیری از نسل کشی آن ها داشته است.

11- حمام تاریخی قلعه

حمام قلعه حمامی قدیمی است که به سبک معماری ایرانی اسلامی ساخته شده است. این حمام که تا چندین سال پیش هنوز استفاده می شد اکنون به موزه و بخشی از آن به رستوران سنتی تبدیل شده و در مرکز شهر همدان و در یکی از محله های قدیمی به نام قاشق تراشان قرار گرفته است.

12- میدان تاریخی امام بهترین مناطق دیدنی همدان

میدان اصلی و مرکزی شهر همدان میدان امام نام دارد که به دلیل نقشه و طراحی منحصر به فردش شهرتی دنیای دارد. این میدان توسط مهندسی آلمانی به نام کارل فریش طراحی و اجرا شده و برخلاف تمام میادین شهری، به جای 4 خیابان از 6 خیابان تشکیل می گردد که در امتداد نقشه شهری با یکدیگر مرتبط می شوند. البته حواستان باشد که امروزه چندین خیابان منتهی به این میدان تاریخی به پیاده رو تبدیل شده اند و برای بازدید از این میدان باید پیاده بروید.

13- برج قربان

برج قربان محل دفن حسن بن عطار حافظ ابوالعلا همدانی و گروهی از امرای سلجوقی است که در حد فاصل خیابان شهید مدنی و خیابان طالقانی همدان قرار گرفته است و به دلیل معماری آجری و خاصش شهرت زیادی دارد.

14- مجسمه شیر سنگی بهترین دیدنی های همدان

مجسمه شیر سنگی به سنگ شیر هم شهرت دارد یک تندیس سنگی به شکل شیر است که امروزه در گوشه ای از میدان سنگ شیر قرار گرفته است. تا قبل از حمله اعراب به ایران این تندیس شیر به همراه قرینه اش در دروازه شهر همدان قرار گرفته بود و اعراب هنگام فتح همدان آن را باب الاسد به معنای دروازه شیر نامیدند.

15- موزه تاریخ طبیعی همدان

موزه تاریخی طبیعی مجموعه کم نظیر از انواع گونه های حیوانی، گیاهی و طبیعی اقلیم ایران و سرتاسر دنیاست که در یک مجموعه گرد هم آمده اند. این موزه متعلق به دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینای همدان است و در انتهای چهار باغ آزادگان در مساحت 2000 متر مربع واقع شده است.

16- مسجد جامع همدان

مسجد جامع شهر همدان مسجدی تاریخی است که در دوره های مختلف تاریخی ساخته شده است. گفته می گردد که این مسجد در دوره فتحعلی شاه یا محمد شاه قاجار شروع شده باشد. شبستان و مناره ها و کاشی کاری زیبای این مسجد نمونه ای از هنر معماری ایرانی اسلامی می باشد.

17- پارک مردم مهم ترین جاذبه های گردشگری همدان

پارک مردم یا بوستان مردم یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین پارک های شهر همدان است که سابقا لوناپارک نامیده می شد. این پارک روبروی دانشگاه بوعلی سینا قرار گرفته و محیط بسیار مناسبی برای پیک نیک، تفریح خانواده ها و بچه ها است. در بخش هایی از این پارک اجازه چادر زدن و کمپ به مسافران هم داده می گردد و به همین جهت مسافران زیادی این پارک را برای اقامت انتخاب می نمایند. پارک مردم در جهت گنجنامه قرار گرفته و آب و هوایی بسیار خنک و مطبوع دارد.

19- تپه عباس آباد از جاذبه های طبیعی همدان

یکی دیگر از مراکز تفریحی و جاذبه های گردشگری همدان تپه عباس آباد است که بعد از پارک مردم، در جهت گنجنامه و مشرف به میدان قائم قرار گرفته است. از بالای این تپه می توانید چشم انداز بی نظیری به دره سرسبز عباس آباد و شهر همدان داشته باشید که به ویژه در هنگام شب بسیار زیبا و چشم نواز است. در این محوطه یک دریاچه مصنوعی زیبا قرار گرفته که وسطش رستورانی مدرن و زیبا ساخته شده است. علاوه بر این، کلیه امکانات رفاهی مثل پارکینگ، رستوران و کافه های مختلف، امکان اسکان و اقامت مسافران و … قرار گرفته است و تپه عباس آباد را به مجتمعی تفریحی و توریستی تبدیل نموده است.

18- شهربازی رنگین کمان

در فاصله کمی از پارک مردم و در بلوار ارم همدان، پارک و شهربازی رنگین کمان قرار گرفته است. این شهربازی فوق العاده جذاب و مفرح می تواند ساعت ها شما و بچه هاتان را سرگرم کند. تفریحات مختلف مثل بازی های کامپیوتری، بولینگ، تیراندازی، جامپینگ و چندین رستوران سنتی و فست فود و … از جمله جاذبه های این مکان هستند.

20- پیست اسکی الوند جذاب ترین تفریح های همدان

همدان شهری کوهستانی است که در دامنه کوهستان الوند قرار گرفته است. به همین دلیل بسیاری از مناطق کوهستانی این شهر و استان در بخش زیادی از سال پوشیده از برف هستند و محیط مناسبی را برای ورزش مفرح اسکی به وجود آورده اند. پیست اسکی تاریک دره یا الوند در 10 کیلومتری جنوب غربی جاده گنج نامه قرار گرفته و یکی از پیست های اسکی خوب و استاندارد ایران به شمار می رود.

شما می توانید تمام این جاذبه های دیدنی و جذاب را در طول سفر هیجان انگیز خود به همدان مشاهده کنید و سفرنامه خود را به این منطقه بکر و دیدنی شروع کنید. برای سفر به این شهر زیبا تنها کافی است یک بلیط هواپیما تهیه کنید و برای یک تعطیلات بی نظیر سفر خود را به همدان شروع کنید.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: الی گشت
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4177

به "آشنایی با 20 جاذبه گردشگری همدان؛ پایتخت تاریخ و تمدن ایران" امتیاز دهید

2 کاربر به "آشنایی با 20 جاذبه گردشگری همدان؛ پایتخت تاریخ و تمدن ایران" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با 20 جاذبه گردشگری همدان؛ پایتخت تاریخ و تمدن ایران"

1 دیدگاه

افشین فتحی 19 تیر 1399

ممنون که جاذبه های همدان رو معرفی میکنید ما هم یک مرکزی راه انداختیم که هم جاذبه های همدان رو معرفی کردیم و هم به مسافرین و گردشگرایی که به همدان میان خدمات اسکان و اجاره سوئیت روزانه ارائه میدیم خواستم از مطالب خوبتون تشکر کنم و اینکه بگم با اجازتون قسمتی از مطالب شما جهت درج در وبسایتمون به آدرس
https://siutehamedan.ir
کپی شد
ممنون میشیم تایید بفرمایید

پاسخ به افشین فتحی
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید