از خروج مقابل پاستور تا هم آغوشی قاتل اهلی با سیاست

به گزارش پرسینا بلاگ، برای بررسی فیلم های سیاسی سینمای بعد از انقلاب باید از دهه 80 گذشت. در این دهه با یک رکود در تولید و نمایش فیلم سیاسی روبرو هستیم.

از خروج مقابل پاستور تا هم آغوشی قاتل اهلی با سیاست

گروه فرهنگ و هنر خبرنگاران، فرزانه غلامی تبار

سیاست وقتی می خواهد به صورت مستقیم و صریح به عنوان قصه وارد سینما شود، بیش از همه تن و بدن کارگردان و تهیه کننده فیلم را می لرزاند؛ لذا عموماً گفته می شود برای ورود به حوزه سینمای سیاسی باید از پشتوانه قوی برخوردار بود و تا پشت کارگردان به یکی از عناصر جزیره ای قدرت گرم نباشد، نمی توان فیلم سیاسی صریح و مستقیم ساخت و به صورت واضح به نقد عناصر قدرت یا چگونگی عملکرد آن پرداخت. چراکه قدرت چیزی جر تمجید و شرح پیچیدگی های احقاق حق مردم توسط خود را نمی پذیرد و این درست عکس خواسته مخاطب است که هر نوع تمجید و چاپلوسی برای عناصر قدرت را پس می زند. سیاست با اینکه اجازه ورود مستقیم سینما به موضوعات سیاسی را نمی دهد، اما فیلم های مطلوب خود را به صورت غیرمستقیم مصادره می کند و نزدیکی عناصر قدرت به برخی فیلم ها از طریق تهیه کننده، سرمایه گذار یا تسهیل کننده راه ساخت آن، همیشه کارگردانان را در معرض برچسب هایی مانند وابسته یا حکومتی قرار می دهد. در این شرایط است که کارگردان ها تلاش می کنند فیلمِ سیاسیِ واقع گرانه تری بسازند تا خود را بری از سیاست بازی و وابستگی به عناصر قدرت و جریان های سیاسی معرفی کنند. این استقلال، عموماً توسط فیلمسازان نه به لحاظ اقتصادی، بلکه استقلال به لحاظ ایده و تفکر و قصه و پی رنگ اصلی داستان، خوانده می شود و تقریبا همه در این نقطه مشترک اند که همه فیلم ها -مشخصلا در ایران- به لحاظ اقتصادی به دولت یا حاکمیت وابسته هستند.

مردم به عنوان صاحبان اصلی حکومت و، ولی نعمتان مسئولان سوژه اصلی فیلمسازان برای اعلام برائت از سیاست هستند؛ می توان دقیق تر گفت که هر فیلمی که موضوع سیاسی دارد و از مردمی بودن تهی است، در خوانش رسمی و مردمی، سیاست بازی است و هر فیلم سیاسی که در آن نگاه انتقادی با تاکید بر مصالح و منافع مردم ساخته می شود، نگاه کارگردان در آن سیاست ورزی عقلانیِ به دوراز منافع شخصی تعبیر و نشان می دهد فیلمساز مستقل است و به جایی وابسته نیست، هرچند پول اثر خود را از حاکمیت یا یک جریان مشخص گرفته باشد. بر اساس آنچه گفته شد باید تاکید کرد سیاسی ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را ابوالقاسم طالبی در قلاده های طلا با به تصویر کشیدن نفوذ و سوءاستفاده های اجرا شده از فضای تند سال 88 به صورت کاملا مستقیم و صریح، ساخته است، اما برای نام بردن از انتقادی ترین فیلم سیاسی تاریخ سینمای ایران که جهت نقدش قدرت با نگاه مردمی باشد، به تأمل بیشتری نیاز است. چراکه فیلمسازان تعمداً به دنبال فرار از ساخت فیلم سیاسی هستند و عموما اگر فیلم سیاسی هم می سازند تمایلی ندارند که فیلمشان سیاسی نامیده شود. می دانند نقد قدرت با مؤلفه های مشروعیت و مقبولیت نظام سیاسی خالی از هزینه نیست و برای کاهش تبعات این نقد، تمایل دارند فیلم های خود را درام های اجتماعی بکنند که در زیرلایه های خود عناصر قدرت و چگونگی عملکرد آن را نیز به صورت غیرمستقیم نقد می کند.

خوشبختانه این نسبت در چند سال اخیر به هم خورده و شاهد رشدِ تولید و نمایش فیلم های سیاسی هستیم. دراین بین می توان از سه گانه سید محمود رضوی با محمدحسین مهدیان و بهروز شعیبی در ماجرای نیمروز یک و دو و سیانور نام برد و فیلم های آشغال های دوست داشتنی محسن امیر یوسفی و قاتل اهلیِ مسعود کیمیایی را هم به فهرست فیلم های سیاسی دهه 90 افزود. دیدن این جرم است اثر رضا زهتابچیان نیز هنوز نتوانسته پروانه نمایش بگیرد و هنوز امیدوار است در همین دهه به نمایش درآید. فهرست فیلم های سیاسی دهه 90 امسال پربارتر هم خواهد شد و مهدویان که بعد از ساخت فیلم ماجرای نیمروز؛ رد خون وعده داده بود دیگر فیلم سیاسی درباره تاریخ معاصر نخواهد ساخت، از گفته خود برگشته و فیلم درخت گردو را درباره بمباران شیمیایی حلبچه برای سی وهشتمین جشنواره فیلم فجر آماده می کند. خروج ابراهیم حاتمی کیا هم از جمله فیلم های سیاسی است که در جشنواره امسال به نمایش در خواهد آمد. خروج، از نادر فیلم هایی است که اعتراض مردم علیه سیاست های دولت را بر روی پرده سینما به رسمیت می شناسد. طبق اخبار منتشر شده حاتمی کیا در این فیلم اعتراضی، آدرس پاستور را برای اعتراض، به مردم نشان خواهد داد. روز بلوا از بهروز شعیبی نیز در نقد فساد اقتصادی برای آمده از قدرت سیاسی است. برای بررسی فیلم های سیاسی سینمای بعد از انقلاب باید از دهه 80 گذشت. در این دهه با یک رکود در تولید و نمایش فیلم سیاسی روبرو هستیم. در نیمه دوم دهه هفتاد می توان از فیلم هایی سیاسی مثل اعتراضِ مسعود کیمیایی یا متولد ماه مهرِ احمدرضا درویش نام برد. آنچه این فهرست کم تعداد به ما می گوید این است که به دلیل نحیف و لاغر بودن ژانر سینمای سیاسی در کشور ما، اقبال مخاطب همچنان به فیلم هایی سیاسی بیشتر خواهد بود و مخاطبان هنوز هم تشنه دیدن نقد صریح قدرت بر روی پرده سینما هستند و از دیدن این ژانر بر روی پرده سینما اشباع نشده اند.

می توان گفت: فیلم های سیاسی به نوعی وامدار یک فضای غبارآلود و جایی هستند که در آن تضاد منافع بین عناصر قدرت شکل می گیرد و مخاطب تشنه تماشای خادمانی است که از مرحله خدمت، آگاهانه عبور کرده اند و برای قدرت و منفعت شخصی و گروهی با نگاه ماکیاولیستی می جنگند. در این فضاست که درام سینمایی شکل می گیرد. این درام ها در ژانر سینمای سیاسی عموما برآمده از واقعیت هستند و دست تخیل سینماگر برای بال و پر دادن به قصه خود را می بندند. هرچقدر که فیلم های سیاسی به موضوعات سیاسی معاصرتری بپردازند، خلق درام سخت تر می شود، چراکه شاهدان عینی، فیلم را بر اساس واقعیتی که در خلق آن نقش داشتند، می سنجند و روایت فیلمساز را مورد نقد قرار داده و آن ها را منتسب به جریان های سیاسی مختلف می کنند تا فیلم را خارج از داوری سینمایی، به لحاظ محتوایی و در یک نقد فرامتنی زیر سوال ببرند. این یعنی واقعیت در فیلم های سیاسی بر روی درام سوار است و قصه از دل واقعیت بیرون می آید. این ادبیات و گزاره هایی بیان شده برای مخاطب ایرانی کاملا آشناست، ولی همه واقف هستیم که در سینمای جهان سینمای سیاسی وزن قابل ملاحظه ای دارد. در سینمای جهان می توان فیلم های صریح و روشن سیاسی را نام برد که سوژه اصلی آن ها سیاست است؛ سیاست اعم از سیاستمداران تا نقد نظام سیاسی تا نمایش اعتراض ها و شوش های مردمی به تصمیمات سیاستمداران که زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار داده است. این فیلم ها همیشه مورد استقبال مخاطبان هستند و بعد از پخش نیز توانستند در جامعه باب گفتگو را در مورد موضوع مورد پرداخت فیلم باز کنند که در بخش دوم گزارش به مرور مهم ترین و تاثیرگذارترین فیلم های سیاسی جهان میپردازیم.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 3010

به "از خروج مقابل پاستور تا هم آغوشی قاتل اهلی با سیاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از خروج مقابل پاستور تا هم آغوشی قاتل اهلی با سیاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید