از ASMR چه می دانید؟

به گزارش پرسینا بلاگ، از همه جالب تر درآمد زایی یوتیوبر ها و اینستاگرامر ها به وسیله این تکنیک است. یک ویدیو ASMR که از اقبال خوبی در اینترنت برخوردار شده باشد، حتی می تواند تا 16 میلیون بازدید را به خود اختصاص دهد؛ و درامد و شهرت بسیار خوبی برای اجرا کننده آن به همراه داشته باشد.

از ASMR چه می دانید؟

تکنیک واکنش ارادی اوج گیری حسی که به اختصار ASMR خوانده می گردد، تکنیکی است که با تحریک حسی، احساسی لذت بخش و آرامش بخش در فرد ایجاد می نماید. این احساس با تماشای ویدیو هایی با محتوای زمزمه کردن یا صدا هایی مانند خرد شدن، مچاله شدن و صدای کاغذ و صدا هایی مشابه آن ها یا حتی صدای غذا خوردن تحریک می گردد.

هرچند که تا به حال درباره تاثیر این پدیده هیچ آزمایش علمی صورت نگرفته است، با این وجود بسیاری از مخاطبان این فیلم ها ادعا می نمایند که دیدن این ویدیو ها به کاهش علام افسردگی، بی خوابی و اضطراب در آن ها یاری قابل توجهی نموده است و طبق تحقیقات صورت گرفته، مردم متداول ترین دلیل تماشای این ویدیو ها را کاهش استرس دانسته اند. برخی نیز معتقد اند که asmr ضربان قلب را کاهش داده و سلامت کلی را بهبود می بخشد.

برخی پزشکان هم می گویند که این احساس رضایت و آرامش بعد از دیدن ویدیو ها ناشی از ترشح مواد شیمیایی عصبی مانند دوپامین، اندورفین، اکسی توسین در بدن است که حتی می تواند اعتیاد آور باشد.

حتی همه گیر شدن این تکنیک در جهان باعث شده تا طراحان تبلیغات کوشش نمایند تا برای فروش بهتر و تاثیر گذاری بیشتر روی مخاطبان خود، از asmr استفاده نمایند.

با این وجود، تاثیر این تکنیک برای همه افراد یکسان نیست و حتی ممکن است این ویدیو ها در برخی نه تنها باعث آرامش و کاهش استرس نگردد که علائمی کاملا متضاد ایجاد کند. میسوفونیا یا صدا بیزاری اختلالی عصبی است که فرد مبتلا به آن از شنیدن برخی صدا ها دچار احساسات شدیدی مانند عصبانیت، انزجار یا حتی تمایل به ترک محل می گردد.

اما اخیرا یکی از اعمالی که با asmr ترکیب شده و شاید بیشتر از خود این تکنیک در اینستاگرام محبوب شده است موکبانگ ها یا نمایش های خوردن هستند که توسط کره ای ها ابداع شد و کم کم در سراسر جهان باب شد؛ حتی اخیرا پایشان به ایران هم باز شده است و با چرخی ساده در اینستاگرام به راحتی می توانید اینستاگرامر هایی را پیدا کنید که پشت یک میز رنگارنگ از غذا ها نشسته اند و میکروفونی را نزدیک دهانشان ضبط نموده اند و به سفارش فالورهایشان یا علاقه خودشان غذای خاصی را برای مخاطبانشان میخورند!

هرچند که این اتفاق ممکن است به نظر عده ای مسخره به نظر برسد، اما باید گفت که در اغلب موارد، گرسنه شدن و آب افتادن دهان بعد از تماشای این ویدیوها، تنها اتفاقی نیست که برای مخاطبان می افتد؛ بلکه ترشح اندروفین و مواد شیمیایی در مغز کار خودش را می نماید و فرد به دیدن این ویدیو ها معتاد می گردد.

از همه جالب تر درآمد زایی یوتیوبر ها و اینستاگرامر ها به وسیله این تکنیک است. یک ویدیو ASMR که از اقبال خوبی در اینترنت برخوردار شده باشد، حتی می تواند تا 16 میلیون بازدید را به خود اختصاص دهد؛ و درامد و شهرت بسیار خوبی برای اجرا نماینده آن به همراه داشته باشد.

برخی از آن ها هم برای جذب مخاطبان بیشتر به خوردن غذا های عجیب و غریب و حتی سلاخی کردن زنده زنده موجوداتی که اغلب دریایی هستند و خوردن آن ها به صورت خام جلوی دوربین روی می آورند که هرچند با واکنش خوبی از طرف مردم روبه رو نمی گردد، اما بازدید های صفحات آن ها را بالا می برد و همین به نوعی برای اینکه شهرت بیشتری داشته باشند و درآمد بیشتری کسب نمایند، کافی است.

اجرای شوی غذا (موکبانگ) هم از این قائده مستثنی نیست و حتی علاوه بر درآمد و شهرت، رستوران های مختلف حاضرند برای تبلیغ، انواع و اقسام غذا های خود را برای این اجرانمایندگان بفرستند و حتی به آن ها هزینه پرداخت نمایند و در مقابل از آن ها بخواهند تا غذایشان را جلوی دوربین بخورند.

شغلی که شاید از نظر خیلی از افراد ایده آل و جذاب به نظر برسد. دریافت پول و غذای رایگان تنها برای خوردن آن جلوی دوربین!

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: فرادید
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 3343

به "از ASMR چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از ASMR چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید