بازدید جمعی از خبرنگاران از تأسیسات غنی سازی فردو

به گزارش پرسینا بلاگ، جمعی از خبرنگاران امروز از تأسیسات غنی سازی فردو بازدید می نمایند و در خاتمه نیز سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشستی خبری به تشریح آخرین اقدامات اجرا شده در گام چهارم می پردازد.

بازدید جمعی از خبرنگاران از تأسیسات غنی سازی فردو

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرنگاران به مجتمع غنی سازی شهید مسعود علیمحمدی (فردو) جمعی از خبرنگاران رسانه های داخلی صبح امروز (شنبه) 18 آبان ماه با حضور در سایت فردو از نزدیک در جریان آخرین اقدامات صورت گرفته در چارچوب گام چهارم کاهش تعهدات برجامی قرار می گیرند.

پس از این بازدید نیز قرار است بهروز کمالوندی معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشستی خبری در همین محل به تشریح آخرین اقدامات صورت گرفته از روز چهارشنبه تاکنون در سایت فردو بپردازد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه 14 آبان ماه و در سرانجام فرصت 60 روزه سوم ایران به طرف های باقیمانده در برجام برای اجرای تعهداتشان، به سازمان انرژی اتمی دستور داد که از روز 15 آبان ماه گام چهارم را در فردو با گازدهی به سانتریفیوژها در این تأسیسات آغاز کند.

روحانی با بیان اینکه گام چهارم مثل گام های دیگر قابل بازگشت است، گفت: هر زمانی آنها به تعهدات کاملشان برگشتند ما هم به تعهدات کاملاً بر می گردیم. طبق برجام بیش از هزار سانتریفیوژ (1044) در فردو داریم. در برجام قرار بود این سانتریفیوژها بچرخند، اما گاز به آنها تزریق نکنیم که بنده در دستوری به سازمان انرژی اتمی می گویم که از چهارشنبه گازدهی را در فردو آغاز کنیم. هر وقت آنها به تعهداتش عمل کردند ما دو مرتبه گاز را قطع می کنیم.

روحانی مطرح نمود: ظرف 2 ماه آینده فرصت مذاکره داریم و اگر راهکار درستی را یافتیم و پیدا کردیم و راهکار این است که تحریم ها برداشته گردد و به راحتی بتوانیم نفتمان را بفروشیم و از پول های بانک مان استفاده کنیم و سایر تحریم هایی که در فلزات و بیمه انجام دادند بردارند و ما هم به شرایط گذشته برمی گردیم.

پس از آن نیز نامه ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره گازدهی UF6 به سانتریفیوژها در فردو تحویل و در این نامه از بازرسان آژانس خواسته شد برای نظارت بر این فرآیند، در ساعت معین شده در این تاسیسات حضور یابند.

در نهایت و در راستای اجرای دستور رئیس جمهوری، عملیات انتقال گاز هگزافلوراید اورانیوم UF6 از سایت غنی سازی نطنز به سایت غنی سازی فردو آن هم به خاطر نزدیکی مسافت در ساعات اولیه بامداد چهارشنبه 15 آبان ماه آغاز و حوالی ظهر چهارشنبه مخزن 2800 کیلویی حاوی حدود 2 هزار کیلوگرم گاز هگزافلوراید اورانیوم UF6، از مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز به سایت شهید علیمحمدی فردو آن هم با نظارت بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی منتقل و در سالن خوراک دهی مجتمع شهید علیمحمدی فردو نهاده شد.

پس از انتقال مخزن و اتصال آن به خطوط خوراک دهی و انجام موفقیت آمیز همه عملیات فنی مرتبط شامل خلأ سازی نهایی، کنترل ماشین های سانتریفیوژ و شیرها و چک کردن سیستم های کنترل و اتوماسیون و راه اندازی بخش های جمع آوری و اتمام عملیات پسیواسیون، در دقایق اولیه روز پنجشنبه عملیات گازدهی زنجیره ها و ماشین های سانتریفیوژ و جمع آوری اورانیوم غنی شده در سایت فردو آغاز شد. البته آنگونه که سخنگوی سازمان انرژی اتمی پیش از این عنوان نموده بود، روز پنجشنبه از محصول نمونه گیری و آژانس این نمونه ها را می بیند و حوالی ساعت 10 و 11 صبح شنبه به سطح 4.5 درصد می رسیم.

بر طبق برجام مقرر شده بود که ایران تاسیسات فردو را به یک مرکز هسته ای، فیزیک و فناوری تبدیل کند و تعداد 1044 ماشین IR1 در قالب شش آبشار 174 تایی در یک بال در تاسیسات فردو باقی ماند. در این مدت دو زنجیره 174 تایی شامل 348 ماشین IR1 اقدام به فراوری ایزوتوپ پایدار کردند. چهارشنبه 15 آبان عملا به چهار زنجیره 174 تایی دیگر مشتمل بر 696 سانتریفیوژ IR1 گازدهی شد.

بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز پنجشنبه 16 آبان نیز در اظهاراتی مطرح نمود: مشغول برداشت محصول اورانیوم غنی شده هستیم که به تدریج به سطح پایداری مستمر می رسد و تلقی ما این است که تا صبح شنبه برداشت مستمر دائم 4.5 درصد را خواهیم داشت.

وی همچنین اعلام نموده بود که جمعی از خبرنگاران روز شنبه از فردو و آخرین اقدامات صورت گرفته بازدید نموده و نشستی خبری نیز در این محل برگزار خواهد شد.

به گزارش فارس، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در 18 اردیبهشت ماه امسال و در یکمین سالگرد خروج آمریکا از برجام در بیانیه ای کاهش بعضی تعهدات برجامی را گفت و فرصتی 60 روزه به طرف های باقیمانده به ویژه اروپایی ها داد تا تعهدات بانکی و نفتی خود در برجام را عملیاتی نمایند. این فرصت 2 بار دیگر تمدید شد، ولی هیچ حاصلی به همراه نداشت، جز طراحی هایی که از ناحیه بعضی طرف ها از جمله فرانسه و ژاپن مطرح شد که آن هم بی نتیجه ماند.

ایران در گام اول کاهش تعهدات برجامی محدودیت های مربوط به نگهداری ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین را رعایت نکرد و از 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده 3.67 درصد عبور کرد که در حال حاضر موجودی اورانیوم غنی شده کشور 500 کیلوگرم UF6 با غنای حدود 4 درصد است.

از سوی دیگر در پی دستور شورای عالی امنیت ملی مبنی بر عدم پایبندی به ذخیره 130 تنی آب سنگین، کارخانه فراوری آب سنگین اراک که در آن موقع در مرحله تعمیرات بود در 24 اردیبهشت ماه تعمیراتش به سرعت سرانجام یافت و کارخانه مجددا فراوری را آغاز کرد که در این مدت حدود 2 تن از آب سنگین فراوریی به خارج از کشور صادر و حدود 2 تن دیگر هم برای محصولات دوتره در داخل مصرف شد و در حال حاضر موجودی کل آب سنگین کشور حدود 130 تن است.

در سرانجام این گام و زمان ورود به گام دوم (16 تیر ماه) نیز عنوان شد که ایران از این به بعد سقف غنی سازی 3.67 درصد را رعایت نمی کند و یک روز بعد هم بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در مصاحبه با فارس اطلاع داد که سقف اورانیوم غنی شده ایران به 4.5 درصد رسید. پس از آن سقف غنی سازی 4.3 درصد و 4.4 درصد ثابت ماند و در حال حاضر زنجیره های سانتریفیوژ در حالت فراوری حداکثری با غنای بیش از 4 درصد هستند.

در گام سوم هم سازمان انرژی اتمی از روز آدینه 15 شهریور موظف شد در زمینه تحقیق و توسعه هر آنچه احتیاج فنی کشور است، بلافاصله آغاز کند و تمام تعهداتی که در زمینه تحقیق و توسعه در برجام مدنظر بوده را کنار بگذارد که اقدامات لازم نیز در این زمینه انجام شد از جمله گازدهی به زنجیره 30 تایی IR6، رونمایی از سانتریفیوژهای IR9 با ظرفیت غنی سازی 50 سو و IR7 با ظرفیت غنی سازی 20 سو و IRS و ... راه اندازی زنجیره های 164 تایی IR4 و IR2m در مجتمع غنی سازی نطنز و ...

به گزارش فارس، قرار است فردا (یکشنبه) نیز بتن ریزی واحد دوم نیروگاه بوشهر با حضور مسؤولان سازمان انرژی اتمی و پیمانکار روس صورت گیرد.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2363

به "بازدید جمعی از خبرنگاران از تأسیسات غنی سازی فردو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید جمعی از خبرنگاران از تأسیسات غنی سازی فردو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید