تاریخچه صحن جامع رضوی، لذت خواندن نماز در کنار هفتاد هزار زائر امام رضا (ع)

به گزارش پرسینا بلاگ، همزمان با شیوع ویروس کرونا و کم شدن سفرها در سطح کشور به نقاط مختلف حرم مطهر رضوی سر زده و قصد داریم به وسیله خواندن سطور مختلف فرشته خیال در آن حریم امن به پرواز درآوریم.

تاریخچه صحن جامع رضوی، لذت خواندن نماز در کنار هفتاد هزار زائر امام رضا (ع)

به گزارش خبرنگار حوزه معارف اسلامی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری خبرنگاران، فرا رسیدن ایام نوروز برای بسیاری از ایرانیان فرصتی برای مسافرت و گردش را فراهم می نماید. سفرهایی که شمار بالایی از آن به مشهد الرضا علیه السلام منتهی شده و شوق زیارت امام هشتم رنج پیمایش راه طولانی را بر مسافران کم می نماید.

سال جاری اما آخرین عید نوروز قرن چهاردهم هجری شمسی همزمان با شیوع ویروس منحوس کرونا در سراسر جهان و به ویژه ایران شده و همین موضوع سبب ساز قرنطینه خانگی و کاهش چشمگیر مسافرت ها تا نزدیک صفر شده است. بر همین اساس گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری خبرنگاران تصمیم دارد هر روز صبح به معرفی گوشه ای از بهشت آستان مقدس رئوف اهل بیت حضرت علی بن موسی الرضا علیه آلاف تحیه و ثنا بپردازد و روح مخاطب را بدین وسیله به سمت قبله هفتم روانه کند. با ما در پرونده باز هم زائرتان نیستم از دور سلام همراه باشید، تا در سومین شماره این پرونده سری بزنیم به صحن جامع رضوی و بیشتر با آن آشنا شویم.

صحن جامع رضوی در جنوبی ترین نقطه حرم مطهر واقع شده و عنوان بزرگترین صحن حرم را نیز به خود اختصاص داده است. صحن جامع رضوی ازطریق دو بست، با خیابان های امام رضا یا همان خیابان تهران سابق و خیابان شهید اندرزگو که سابقا خسروی نو نامیده می شده است، ارتباط دارد.

این صحن از شمال به رواق امام خمینی ره، صحن قدس، صحن جمهوری اسلامی، صحن غدیر، صحن کوثر و بسط شیخ بهایی مرتبط می گردد. در قسمت های شرقی و غربی این صحن هم ایوان های بزرگی که توضیح آن در ادامه می آید زائران را به بسط های خروجی حرم هدایت می نماید.

علت ساخت صحن جامع رضوی

در زمینه شکل گیری این صحن بایستی اشاره نموده که باتوجه به رشد فزایندۀ زائران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به ویژه در ایام تابستان و مناسبت های خاص، ساخت صحنی بزرگ که ظرفیت شمار زیادی از زائران را داشته باشد، بیش از پیش ضروری جلوه می کرد. لذا صحن جامع رضوی با مساحت 117هزار و 584مترمربع، در 1366 آغاز و در 1381 به خاتمه رسید.

این صحن که بزرگ ترین صحن حرم رضوی هم هست با کاربری عبادی مذهبی، 6 منارۀ رفیع و 3 ایوان دارد. ایوان غربی صحن جامع، باب الهادی، ایوان شرقی آن باب الکاظم و ایوان جنوبی آن ایوان ولی عصر (عج) نام دارد.

مناره های بزرگ در بزرگ ترین صحن حرم مطهر

ایوان ولی عصر، با دو مناره به ارتفاع 70متر و ایوان های غدیر و کوثر هر کدام با دو مناره به ارتفاع 57 متر، شکوه و عظمت خاصی به صحن جامع رضوی بخشیده اند. این صحن که بزرگترین صحن ساخته شده در طرح توسعۀ حریم حرم مطهر است، در مجموع، 55 غرفه و گنجایش 70هزار نمازگزار را دارد.

تزیین صحن جامع رضوی شامل سنگ های ابزار خورده و کاشی های زیبایی است. سنگفرش صورت گرفته در این صحن، آمیزه ای از معرق و معقلی سنگهای الوان و گرانیت و خلج است.

باب الجواد راه ورودی به قلب توست

از جمله نقاط خاطره انگیز و بسیار پر هوادار صحن جامع رضوی، یکی از ورودی های جنوبی آن است که به یاد دردانه حضرت علی بن موسی الرضا، باب الجواد علیهماالسلام نام گرفته است. شعرا و آنها که ذوق فراوان در مدح حضرت داشته اند در مجموعه های خود بسیار از این ورودی یاد نموده و خیل زیادی از زائران ارتباط عاطفی تنگاتنگی با این قسمت از حرم بر قرار نموده اند.

آستان قدس رضوی برای رفاه حال زائران بعضی فروشگاه ها را در ورودی حرم قرار داده است تا آنها بتوانند بعضی اقلام ضروری خود را به راحتی و پس از زیارت تهیه نمایند. بیشتر این اماکن در کنار ورودی باب الجواد واقع شده است.

به همین دلیل و درست در فاصله چند قدمی باب الجواد (ع)، نمایشگاهی دائمی از محصولات آستان قدس رضوی واقع شده است. در همان حوالی فروشگاه عطاری، کتابفروشی آستان قدس رضوی، فروشگاه مواد غذایی (به صورت شبانه روزی) و فروشگاه فرش آستان قدس نیز به چشم می خورد.

ورودی پارکینگ حرم به صحن جامع رضوی

لازم به ذکر است که دو دستگاه پله برقی، ارتباط این صحن را با پارکینگ شمارۀ 1 و شمارۀ 2(ویژۀ خدام(برقرار میکند. راه ورودی به رواق امامخمینی6 و دارالمرحمه و رواق کوثر و رواق غدیر از این صحن میباشد.

انتهای پیغام/4139/

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 3784

به "تاریخچه صحن جامع رضوی، لذت خواندن نماز در کنار هفتاد هزار زائر امام رضا (ع)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخچه صحن جامع رضوی، لذت خواندن نماز در کنار هفتاد هزار زائر امام رضا (ع)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید