تاکید هاشم زایی بر ضرورت تغییر قانون اساسی در زمینه انتخابات

به گزارش پرسینا بلاگ، رئیس سنی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت بازنگری قانون اساسی، اشکال کار را یکی بودن مجری و ناظر در آنالیز صلاحیت کاندیداهای انتخاباتی دانست.

تاکید هاشم زایی بر ضرورت تغییر قانون اساسی در زمینه انتخابات

عبدالرضا هاشم زایی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در جریان انتخابات مجلس و ریاست جمهوری اگر کسی از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت گردد، باید اعتراض خود را به این شورا بدهد و مرجع بالاتری وجود ندارد. اشکال کار هم همین است که مجری و ناظر یکی است و دور تسلسل طی می گردد. در واقع در حال حاضر اگر کسی رد صلاحیت گردد در نهایت دستش به جایی بند نیست.

وی اضافه نمود: هر کشوری بعد از 10، 20 یا 30 سال نیازمند بازنگری قانون اساسی است و ما هم در طول 40 سال تنها یک بار قانون اساسی را بازنگری کردیم؛ در حالی که برای برطرف چنین اشکالاتی در حال حاضر نیازمند بازنگری قانون اساسی هستیم تا این نواقص اصلاح گردد.

نماینده مردم تهران در مجلس درباره امکان اصلاح این قانون در قوانین عادی یادآور شد: به نظر من اصلاح این مورد در قوانین عادی و با توجه به وجود شورای نگهبان و نظارت آن بر قوانین مصوب مجلس امکان پذیر نیست، بنابراین راه چاره آن بازنگری قانون اساسی است.

هاشم زایی تاکید نمود: من نماینده دوره دوم بودم، در آن موقع نظارتی که به شورای نگهبان داده شد تنها نظارت بود؛ معنایش این است که این شورا نظارت کند تا قوانین مربوط به انتخابات از سوی مجری درست اجرا گردد، مثل ناظر ساختمان که نظارت می نماید ساختمان سازی درست انجام گردد. تا مجلس سوم هم مسئله ای در این زمینه وجود نداشت و هر کس از سوی هیئت اجرایی رد می شد شورای نگهبان شکایتش را می پذیرفت و احقاق حق می کرد؛ اگر نظر هیئت اجرایی را تایید می کرد طرف قانع می شد و در غیر این صورت مشکل حل می شد، اما الان ممکن است هیئت اجرایی فردی را تایید کند و شورای نگهبان او را رد کند؛ در این شرایط جز به خدا نمی توان شکایت برد.

این عضو فراکسیون امید مجلس افزود: این نحوه نظارت بعد از مجلس چهارم تغییر کرد و تفسیر شورای نگهبان به استصوابی و در تمام مراحل و نظارت در تایید صلاحیت ها تبدیل شد

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 3260

به "تاکید هاشم زایی بر ضرورت تغییر قانون اساسی در زمینه انتخابات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید هاشم زایی بر ضرورت تغییر قانون اساسی در زمینه انتخابات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید