تمام تجاوز های سینمای ایران؛ دردناک و در ابهام

به گزارش پرسینا بلاگ، خبرنگاران: در سینمای قبل از انقلاب، تجاوز به زنان و انتقام جویی، یکی از تم های اصلی فیلمفارسی بوده است. تجاوز به زنان حتی در برخی از فیلم های موج نو با رویکرد متفاوت از فیلمفارسی ها مثل قیصر مسعود کیمیایی نیز دیده می شد.

تمام تجاوز های سینمای ایران؛ دردناک و در ابهام

در سینمای بعد از انقلاب، به موضوع خشونت جنسی و تجاوز به زنان به شکل کمرنگی پرداخته شده است. در این مطلب سعی داریم فیلم های با موضوع خشنونت و تجاوز به زنان که بعد از انقلاب ساخته شده اند را برای شما معرفی کنیم، نکته حایز اهمیت در اینجا این است که موضوع تجاوز موضوع اصلی بعضی از این فیلم ها نیستند.

زندان زنان -1379

زندان زنان فیلمی به کارگردانی منیژه حکمت و نویسندگی فرید مصطفوی با بازی پگاه آهنگرانی، رویا نونهالی و رویا تیموریان است.در زندان زنان، رئیس جدید، قوانین تازه ای برای افراد خاطی در نظر می گیرد، اما میترا یکی از زندانیان که به خاطر قتل ناپدری خود زندانی است تن به این قوانین نمی دهد.

تعدی در محیط خشن زندان و تجاوز هم بندیان در این فیلم به تصویر کشیده می گردد.

آب وآتش - 1379

آب و آتش فیلمی به کارگردانی و نویسندگی فریدون جیرانی، با بازی پرویز پرستویی، لیلا حاتمی، آتیلا پسیانی است.علی مشرقی، نویسنده، پس از جر و بحثی شدید با همسرش، شبانه از خانه خارج می گردد و اتفاقی با زنی خیابانی به نام مریم شکوهی آشنا می گردد.

در سکانس ملاقات مادر به نویسنده آنچه بر دختر رفته، می گوید اینکه در نوجوانی به دخترش تجاوز شده است.

سک گشی -1379

سگ کشی به کارگردانی و نویسندگی بهرام بیضایی، با بازی مژده شمسایی، رضا کیانیان، داریوش ارجمند، مجید مظفری و.. است. گلرخ کمالی پس از یک سال دوری به تهران برمی گردد تا نزد همسرش، ناصر معاصر باشد، ولی متوجه می گردد که شریک او جواد مقدم به ناصر کلک زده و ...

گلرخ در این فیلم با انواع خشونت ها، تعرض ها و تحقیر ها روبرو می گردد.

رنگ شب - 1380

فیلم رنگ شب به کارگردانی و نویسندگی محمدعلی سجادی، بابازی لعیا زنگنه، فریبرز عرب نیا، حمیرا ریاضی است. رسول، کارمند بانک، با زنی به نام بتول و پسرش تصادف می کند و وقتی آن ها را به بیمارستان می رساند متوجه می گردد که زن دچار فراموشی شده.

در این فیلم مرد متوجه خیانت همسرش شده به همین دلیل به زنان دیگر تعرض می کند و آن ها را می کشد. روایت این فیلم برای دهه 1360 است یعنی قبل از اتفاقات خفاش شب در تهران.

عصر جمعه - 1384

عصر جمعه فیلمی به کارگردانی و نویسندگی مونا زندی با بازی رویا نونهالی، هانیه توسلی و مهرداد صدیقیان است. خیانت و تعصب سرنوشت تلخی را برای سوگند 15 ساله رقم می زند، که حاصل آن در به دری، بی پناهی و تنهایی است. سال ها می گذرد، بنفشه خواهر سوگند تصمیم می گیرد خواهر گمشده خود را بیابد.

این فیلم از معدود فیلم های ایرانی است که به تجاوز جنسی در محدوده خویشاوندی پرداخته است.

تسویه حساب - 1386

تسویه حساب فیلمی به کارگردانی و نویسندگی تهمینه میلانی، با بازی مهناز افشار، لادن مستوفی، بهاره افشاری است. داستان این فیلم درباره چهار دختر بزهکار است که درگیر اتفاقات مختلفی می شوند.

در این فیلم یکی از شخصیت ها مورد تعرض ناپدری خود قرار گرفته است.

پریناز - 1389

فیلم پریناز به کارگردانی بهرتم بهرامیان و نویسندگی بابک کایدان، با بازی فاطمه معتمدآریا، طناز طباطبایی، مصطفی زمانی، شبنم قلی خانی است. دختر بچه ای مادر خود را از دست داده و قرار است از سوی خانواده مادری نگهداری گردد، اما در خانواده جدید ماجراهای برای وی رخ می دهد که زندگی خانواده را با چالش هایی روبرو می کند.

این فیلم سال ها توقیف بود و به موضوع تجاوز و فرزند نامشروع می پردازد.

من مادر هستم - 1391

من مادر هستم فیلمی به کارگردانی فریدون جیرانی و نویسندگی لیلا لاریجانی و رحمان سیفی آزاد، با بازی باران کوثریری، فرهاد اصلانی، هنگامه قاضیانی و حبیب رضایی است.فیلم دربارۀ زندگی دو خانواده مرفه است که در حال فروپاشی است.

دختر یکی از خانواده ها که نوزده سال دارد مورد تجاوز دوست خانوادگی شان قرار می گیرد و برای انتقام فرد متجاوز را می کشد.

هیس دختر ها فریاد نمی زنند- 1391

هیس ... فیلمی به کارگردانی پوران درخشنده با بازی طناز طباطبایی، شهاب حسینی، مریلا زارعی است. بی توجهی و سهل انگاری پدر و مادر شیرین هشت ساله، واقعه ای را برای او رقم می زند که زخمش سال ها بر روح او باقی می ماند و همه زندگی اش را تحت الشعاع خود قرارمی دهد.

در این فیلم به مقوله تعرض به بچه ها و پیامد های آن پرداخته شده است. فاجعه و پیامد هایی که بیشتر اوقات روی آن سرپوش گذاشته می گردد.

رخ دیوانه - 1393

رخ دیوانه به کارگردانی ابوالحسن داوودی و نویسندگی محمدرضا گوهری، با بازی طناز طباطبایی، امیر جدیدی، ساعد سهیلی، نازنین بیاتی است. داستان چند جوان است که در یک قرار اینترنتی با یکدیگر آشنا شده و به دنبال یک شوخی و شرط بندی در راستای پیچیده و دلهره آور می افتند.

شخصیت ماندانا در این فیلم توسط یکی از آشناییان مادرش مورد تعرض قرار می گیرد.

خانه دختر - 1393

فیلم خانه دختر به کارگردانی شهرام شاه حسینی و نویسندگی پرویز شهبازی، با بازی حامد بهداد، رعنا آزادی ور، رویا تیموریان، بابک کریمی است. مرتضی قصد دارد خانه کوچک شان را زیر قیمت بفروشد تا زودتر از محله و نگاه سنگین مردمانش فرار کند.

فیلمی که از همان اولین اکرانش در جشنواره فیلم فجر با حواشی زیادی احاطه شده بود. روایت و بحث های بسیاری در مورد سانسور فیلم هست و اینکه موضوع اصلی فیلم تجاوز پدر به دخترش بوده که در نسخه اکران فیلم اصلاح شده است.

مستانه - 1393

مستانه به کارگردانی حسین فرح بخش و نویسندگی اضغر نعیمی با بازی سحر دولتشاهی، باران کوثری، فرهاد اصلانی، میلاد کی مرام است. مستانه، سوپراستار سینما، محبوب مردم است و طی حادثه ای راستا زندگی اش تغییر می کند.

در این فیلم سوپراستار زن مورد تعرض قرار می گیرد.

فروشنده - 1394

فیلم فروشنده به کارگردانی و نویسندگی اصغر فرهادی، با بازی شهاب حسینی، ترانه علیدوستی، بابک کریمی است. روایتگر داستان، زوج جوانی ست که در حال اجرای نمایشنامه مرگ فروشنده آرتور میلر هستند.

فروشنده به موضوع تعرض جنسی و آسیب های اجتماعی ناشی از آن می پردازد.

جاده قدیم - 1396

فیلم جاده قدیم به کارگردانی منیژه حکمت و نویسندگی مصطفی خرقه پوش، منیژه حکمت، پوریا عالمی، با بازی مهتاب کرامتی، آتیلا پیسانی، ترلان پروانه است.

مینو زنی 45 ساله و پیروز است که در شب سال نو دچار حادثه ای دلخراش می گردد. مساله اصلی این فیلم تجاوز و به تصویر کشیدن یک قربانی تجاوز جنسی است.

هفت ونیم - 1397

فیلم هفت ونیم به کارگردانی و نویسندگی نوید محمودی با بازی ندا جبرائیلی، هستی مهدوی، آناهیتا افشار، فرشته حسینی، شیدا خلیق، افسانه کمالی، متین حیدری نیا، شادی مختاری، آتیه جاوید است.

این فیلم ماجرای زندگی هفت دختر افغانی و ایرانی را در هفت اپیزود به صورت سکانس پلان روایت می کند. در این فیلم یک اپیزود به قصه دختر مهاجر که مورد تجاوز قرار گرفته است می پردازد.

سریال رهایم نکن به کارگردانی محمدمهدی عسگرپور در تلویزیون، سریال دل به کارگردانی منوچهر هادی، سریال کرگدن به کارگردانی کیارش اسدی زاده و سریال ممنوعه به کارگردانی امیر پور کیان در نمایش خانگی نیز به مساله تعرض و تجاوز پرداخته اند.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: برترین ها
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 5182

به "تمام تجاوز های سینمای ایران؛ دردناک و در ابهام" امتیاز دهید

1 کاربر به "تمام تجاوز های سینمای ایران؛ دردناک و در ابهام" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمام تجاوز های سینمای ایران؛ دردناک و در ابهام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید