تنور انتخابات در همدان گرم تر از دیروز

به گزارش پرسینا بلاگ، مدیر کل دفتر سیاسی و انتخابات استانداری و دبیر ستاد انتخابات استان همدان با بیان این که تنور انتخابات در این استان در حال گرم تر شدن است قوانین و شرایط ثبت نام داوطلبان نمایندگی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را در این استان خاطرنشان کرد.

تنور انتخابات در همدان گرم تر از دیروز

به گزارش پرسینا بلاگ به نقل از ایرنا، ابوالقاسم الماسی روز شنبه درباره سازوکار و فرایند این انتخابات گفت: یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با دستور وزیر کشور از تاریخ 10 آذرماه آغاز و در دوره زمانی 83 روزه به برگزاری انتخابات در 2 اسفند ماه امسال به انتها خواهد رسید.

وی اضافه نمود: همزمان با دستور آغاز انتخابات، اقدامات مهم از جمله تشکیل هیات های اجرایی در حوزه های اصلی و فرعی انجام خواهد شد و طبق قانون، فرمانداران و بخشداران حوزه انتخابیه موظف هستند در روز آغاز انتخابات، لیست 30 تن از روحانیان و معتمدان حوزه انتخابیه را تهیه و به هیات های نظارت مربوط ارسال نمایند.

الماسی گفت: بر اساس قانون انتخابات معتمدان باید شرایط بومی منطقه و یا دارای سابقه سه سال سکونت در حوزه انتخابیه، ایمان و التزام به اسلام و قانون اساسی، سواد خواندن و نوشتن و حسن شهرت را داشته باشند.

دبیر ستاد انتخابات استان عنوان نمود: پس از تایید صلاحیت معتمدهای معرفی شده توسط هیات نظارت مربوط، از آنها دعوت می گردد تا به وسیله رأی گیری از بین خود، هشت تن را به عنوان عضو اصلی هیأت اجرایی انتخاب نمایند.

وی ادامه داد: این هشت تن، با حضور فرماندار، دادستان و رئیس ثبت احوال منطقه، در مجموع هیات اجرایی شهرستان و بخش را تشکیل می دهند.

الماسی با تاکید بر این نکته که وظیفه اصلی هیات های اجرایی، مسئولیت اجرای انتخابات و حسن اجرای آن است، اضافه نمود: در استان همدان هفت حوزه انتخابیه اصلی و 19 حوزه انتخابیه فرعی وجود دارد که کمیت و کیفیت تشکیل آنها مشابه هم است، با این تفاوت که هیات های اجرایی در حوزه های اصلی وظیفه ثبت نام از دواطلبان، تایید صلاحیت آنها و تایید و تصویب تعداد شعب پیشنهادی حوزهای فرعی را نیز به عهده دارند.

وی به دومین اقدام اساسی و مهم اجرایی در روز نخست آغاز انتخابات پرداخت و افزود: ثبت نام از داوطلبان از روز اول آغاز و به مدت هفت روز ادامه دارد.

الماسی بیان نمود: افراد متقاضی، با همراه داشتن مدرک مورد احتیاج، می توانند از 10 تا 16 آذرماه به حوزه های انتخابیه اصلی و یا با مراجعه به وزارت کشور اقدام به ثبت نام نمایند.

مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری همدان گفت: ثبت نام متقاضیان از ساعت هشت صبح تا 18 بعداز ظهر در هفت روز انجام می گردد.

دبیر ستاد انتخابات استان به ضرورت استعفای 2 گروه از مدیران اشاره نمود و اضافه نمود: نخست این که مسئولان در رده های مختلف به ویژه مسوولان ارشد در حوزه های مختلف کشور در هیچ حوزه انتخابیه از کشور نمی توانند داوطلب نمایندگی مجلس شوند، مگر این که 6 ماه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا، و استعفای آنها مورد قبول مسوول مافوق قرار گرفته باشد.

وی ادامه داد: مورد بعدی این که افرادی که قصد دارند در قلمرو ماموریت خود نامزد نمایندگی باشند نیز نمی توانند ثبت نام نمایند، مگر این که 6 ماه قبل از ثبت نام استعفای خود را تقدیم و در آن پست به هیچ وجه شاغل نباشند.

الماسی بیان نمود: این افراد اگر بخواهند در حوزه های انتخابیه غیر از قلمرو ماموریت خود نامزد شوند، احتیاج به استعفا نخواهند داشت.

وی با بیان این که گروهی از افراد هم به هیچ وجه نمی توانند در انتخابات مجلس شورای اسلامی نامزد شوند، ادامه داد: این افراد کسانی هستند که دارای محکومیت و سوابق سوء هستند که قانون به آنها اجازه ثبت نام در انتخابات را نمی دهد.

دبیر ستاد انتخابات همدان به شرایط عمومی داوطلبان پرداخت و گفت: طبق قانون انتخابات، برای ثبت نام، افراد علاوه بر التزام عملی به اسلام و قانون اسلامی و ولایت مطلقه فقیه، باید دارای تابعیت جمهوری اسلامی، مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن، شرایط حداقل سنی 30 سال تمام و حداکثر 75 سال تمام، نداشتن سوء شهرت و همچنین دارای سلامت جسمانی باشند.

الماسی به مدارک مورد احتیاج داوطلبان اشاره عنوان نمود: در استان همدان، داوطلبان با در دست داشتن اسناد هویتی، مدرک تحصیلی، مدرک نظام وظیفه و مدرک ایثارگری، می توانند به فرمانداری های همدان، ملایر، نهاوند، بهار، اسدآباد، کبودراهنگ و رزن مراجعه و در ستاد ثبت نام فرمانداری ها اقدام به تکمیل فرم داوطلبی نمایند.

استان همدان با 10 شهرستان، 9 نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2561

به "تنور انتخابات در همدان گرم تر از دیروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنور انتخابات در همدان گرم تر از دیروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید