تکنولوژی با این گجت ها به جنگ کرونا می رود

به گزارش پرسینا بلاگ، روزنامه ایران - میترا جلیلی: در شرایطی که ویروس کرونا همه جهان را به وحشت انداخته فناوری همچنان کار خود را می کند و دراین میان هم قدم گذاشته و توانسته راهکار هایی را عرضه کند تا از طریق آن بتوان به نوعی بر این ویروس و راه های انتشار آن غلبه کرد هر چند بسیاری از این محصولات تکنولوژی سر از بازار کشور های جهان سوم درنیاورده است، اما شاید سایه وحشت ویروس هایی همچون کرونا فعالین این حوزه را دست به کار تولید انبوه این اقلام فناورانه کند تا از طریق آن بتوان به راحتی از شیوع این گونه ویروس ها جلوگیری کرد.

تکنولوژی با این گجت ها به جنگ کرونا می رود

ضدعفونی هوشمندانه تلفن همراه

هرچند مقابله با ویروس کووید 19از خود فرد آغاز می گردد و شستن مداوم دست ها و لمس نکردن چشم، دهان و بینی و همچنین عدم شرکت در اجتماعات، پارک ها، میهمانی ها و پرهیز از هرگونه دید و بازدید بر کاهش میزان ابتلا به بیماری در سراسر جهان تأثیرگذار است، اما در این میان وسایل هوشمند و فناورانه می توانند نقش کلیدی ایفا کنند. وسایلی که شاید در نگاه اول کاملاً معمولی به نظر برسند، ولی تحقیقات نشان می دهد در اداره ها و خانه هایی که از این وسایل هوشمند استفاده شده، میزان ابتلا بسیار کمتر بوده است.

البته هیچ یک از این وسایل تضمینی برای متوقف کردن انتشار ویروس محسوب نمی شوند با این حال از آنجا که می توانند به طور مستقیم ویروس یا باکتری احتمالی را بکشند یا احتمال و شانس تماس مردم با سطوح آلوده را به حداقل برسانند بسیار قابل تأمل هستند. تلفن های همراه یکی از وسایلی به شمار می رود که امروزه برای خبررسانی، تفریح و... مورد استفاده قرار می گیرد و حتی در این روز های کرونایی وسیله ای لازم برای دید و بازدید های نوروزی، حل و فصل مسائل مربوط به کار و... به شمار می رود.

اما بهتر است بدانید اگر به بهداشت این وسیله محبوب، بی توجهی کنید احتمال بیمار شدن شما بسیار بالاتر می رود چراکه نتیجه مطالعات گوناگون نشان می دهد تلفن همراه 10برابر آلوده تر از دستشویی است؛ بنابراین توجه به بهداشت این وسیله پرکاربرد در روز های کرونایی از اهمیت بالایی برخوردار است. برای ضدعفونی تلفن های همراه تا به امروز راه چاره های متفاوتی ارائه شده، ولی در همه این موارد احتمال خراب شدن تلفن همراه در درازمدت وجود دارد بویژه اگر گوشی شما ضد آب نباشد.

ازسوی دیگر حتی اگر یک گوشه کوچک از تلفن همراهتان هم تمیز نگردد ممکن است ویروس کرونا در همان گوشه کمین کرده باشد و به محض لمس آن با دست، همه تلاش هایتان بی نتیجه بماند و آلوده شوید. اما جایگزین این راه چاره ها چیست؟ یکی از بهترین راه چاره ها برای ضدعفونی کردن تلفن همراه استفاده از فناوری و یاری دریافت از اشعه ماورای بنفش (UV) است. بهترین نمونه را می توان HoMedics UV-Clean Phone Sanitzer دانست و تنها کافی است تلفن همراه خود را در این وسیله قرار دهید تا با یاری اشعه ماورای بنفش، 99.9درصد باکتری ها و ویروس ها از بین بروند.

کافی است هر طرف گوشی خود را به مدت 30ثانیه در معرض اشعه ماورای بنفش قرار دهید تا این عوامل بیماری زا ازجمله کووید 19 از بین برود. این وسیله همچنین بسیار کوچک و قابل حمل است و با هر بار شارژ می تواند تا 70 بار گوشی را ضدعفونی کند و بدون واهمه از کرونا، از آن استفاده کنید.

خشکشویی خانگی هوشمند

در روز های کرونایی جهان، بیشتر مردم علاقه چندانی ندارند که لباس هایشان را به خشکشویی ها بسپارند چراکه احتمال آلوده شدن لباس در مراحل مختلف شست و شو و حمل لباس وجود دارد. در این میان باز هم تکنولوژی به یاری بشر آمده و شاید بهترین راه چاره فناورانه را بتوان خشکشویی خانگی سامسونگ با نام AirDresser دانست که مدت زمان زیادی از رونمایی از آن نمی گذرد، اما طرفداران زیادی در جهان دارد. این خشکشویی خانگی که درست مانند یک کمد به چشم می آید و می توان آن را جزئی از دکور خانه دانست عملاً لباس ها را با بخار شست و شو می دهد و همه ویروس ها و باکتری ها را از بین می برد. گرمای بخار کاملاً برای از بین بردن ویروس کرونا کافی است و می تواند تا 99.9درصد 4مدل ویروس از جمله آدنوویروس ها، آنفلوآنزا، ویروس هرپس و کروناویروس را از بین ببرد و یک گام بزرگ برای مقابله با کووید 19 به شمار برود.

مقابله جاروبرقی روباتیک با کرونا

از آنجا که ویروس کووید 19 سنگین است بر روی زمین جا خوش می کند به همین دلیل هم گفته می گردد هرگز با کفش هایتان وارد خانه نشوید و حتماً آن را در بیرون از خانه قرار دهید. به هر حال کف خانه می تواند یکی از آلوده ترین مناطق باشد و باید حتماً ضدعفونی گردد که البته کار چندان راحتی نیست. یکی از بهترین راه چاره های فناورانه برای این مورد، استفاده از جاروبرقی های روباتیکی است که کار ضدعفونی را نیز همزمان انجام می دهند و بهترین نمونه آن را می توان iRobot Braava دانست.

این روبات کوچک علاوه بر جارو کشیدن و برداشتن همه ذرات از روی کفپوش های خانه، بلافاصله به دنبال آن، تی هم می کشد و با استفاده از مواد ضدعفونی کننده و سفیدکننده هرگونه لکه را نیز پاک می کند. این روبات هرگونه ذرات موجود روی زمین را برمی دارد و می تواند هرگونه باکتری یا ویروس ازجمله کووید 19 را نیز از بین ببرد به همین دلیل هم برای مصرف خانگی و مراکز و اداره های بزرگ در روز های کرونایی مناسب است.

ازآنجا که این روبات بسیار کوچک است می تواند در همه نقاط حرکت کند و حتی گوشه ها و نقاطی که چندان در دسترس نیست را نیز تمیز و ضدعفونی کند. این روبات کوچک به سنسور هایی ویژه مجهز است پس با موانع موجود برخورد نمی کند و علاوه بر آن، پس از خاتمه کار به استند ویژه شارژ بازمی گردد و برای تمیزکاری و ضدعفونی بعدی آماده می گردد.

جلوگیری ازتماس با دستگیره ها با قفل هوشمند

یکی دیگر از این وسایل، قفل های هوشمند در های خانه است. دستگیره های در یکی از آلوده ترین نقاط برای ابتلا به بیماری کرونا محسوب می شوند و با توجه به این که قفل های هوشمند را می توان تنها با یک فرمان صوتی و با یاری دستیار های صوتی مانند الکسا یا اکو و... باز کرد بنابراین میزان لمس دستگیره ها به صفر می رسد و به تبع آن، آلودگی دست هم بسیار کاهش می یابد. برخی کمپانی های سازنده این وسایل هوشمند پا را از این نیز فراتر گذاشته اند به عنوان مثال شرکت Kwikset از یک راه چاره فناورانه با نام تکنولوژی Microban استفاده کرده و در تولید دستگیره های در و قفل های هوشمند از یک تکنولوژی ضد باکتری بهره گرفته است.

عملاً روکش این دستگیره ها از جنس بسیار خاصی ساخته شده که می تواند عملاً باکتری ها را از بین ببرد و این خود یک گام بزرگ برای مقابله با اپیدمی های مختلف محسوب می گردد. البته هرچند این تکنولوژی هنوز نتوانسته ویروس ها ازجمله کووید 19 را از بین ببرد و تلاش ها برای پیشرفت در این زمینه ادامه دارد، اما به هرحال عدم تماس دست با این دستگیره ها می تواند در کاهش ابتلا به بیماری کرونا در جهان تأثیرگذار باشد.

دستیار های صوتی و شیر آب فناورانه

شست و شوی صحیح دست با آب و صابون یکی از راه چاره های اصلی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کروناست، اما اگر مسائل بهداشتی رعایت نگردد و شیر آب به ویروس آغشته باشد عملاً پس از شست و شوی دست و هنگام بستن شیر آب، باز هم ویروس را در خانه یا محل کار خود به گردش درمی آورید. اینجاست که باز هم تکنولوژی راه چارهی فناورانه ارائه داده است. شیر های آب هوشمند پاسخی مناسب به شرایط کنونی هستند چراکه بدون تماس دست، باز یا بسته می شوند.

یکی از بهترین نمونه های این شیر های آب فناورانه، U است که توسط کمپانی Moen طراحی و تولید شده است. این شیر های آب را می توان با یاری اپلیکیشن ویژه ای در تلفن همراه تنظیم کرد تا تنها با یک فرمان صوتی باز یا بسته شوند. همچنین دمای آب را می توان با آن دستورات صوتی کم یا زیاد کرد.

تنظیم میزان خروجی حجم آب از شیر آب نیز با دستور های صوتی امکانپذیر است و به این ترتیب پس از شست و شوی دست در سرویس های بهداشتی اماکن عمومی، خانه و... احتمال آلودگی مجدد دست شما به دلیل لمس شیر آب برای بستن آن به صفر می رسد. هرچند با این شیر آب هوشمند نمی توانید هیچ ویروسی را بکشید، اما می توانید میزان تماس با آن را بویژه در نقاط پرتردد و پرجمعیت به حداقل برسانید که خود موضوع مهمی در کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا محسوب می گردد.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: برترین ها
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4703

به "تکنولوژی با این گجت ها به جنگ کرونا می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکنولوژی با این گجت ها به جنگ کرونا می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید