تیموری نبودن سقف ریخته شده بنای تیموری میبد

به گزارش پرسینا بلاگ، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، تیموری نبودن سقف ریخته شده بنای تیموری میبد بچشم می آید.

تیموری نبودن سقف ریخته شده بنای تیموری میبد

داستان چیست؟

مشتاقیان ضمن بیان اینکه ساباط حسینیه فیروزآباد در حال بازسازی و بازسازی فرو ریخته است، می گوید: این بنا با پیمانکارانی از شهرداری در حال بازسازی و بازسازی بود که رطوبت های ناشی از سرویس های بهداشتی به دیواره های اطراف این بنا اثر گذاشته و باعث خسارت به آن شد.

سید مصطفی فاطمی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد می گوید: طاق مجموعه فیروزآباد مستقر بر یک مسجد تاریخی و راسته بازار و طاق های بهم پیوسته ای بوده که قدمت این مجموعه به دوران تیموری بازمی گردد.

وی با بیان اینکه عملیات بازسازی این مجموعه با مشارکت شهردرای و با حضور کارشناس ناظر میراث فرهنگی در حال اجرا بوده، اضافه می نماید: به اعتقاد کارشناسان میراث فرهنگی استانهای یزد و تهران، این سقف که در جریان عملیات بازسازی 40 سال قبل به درستی ایجاد نشده است به علت احتمال بالای ریزش باید برچیده و مجدد ایجاد می شد، اما با برداشت اندود روی سقف و به علت رطوبت سرویس بهداشتی مجاور، این سقف ریزش کرد.

وی با بیان اینکه ریزش این سقف خسارات جانی نداشته، می گوید: البته با این وجود، شهرداری به بهسازی و تجدید بنای این سقف موظف شده و در همین ایام نیز سقف مذکور مجدد بنا خواهد شد، اما نکته اینجاست که این سقف 800 ساله و مربوط به دوران تیموری نیست و نشانی از قدمت 800 سالگی در آن دیده نمی گردد.

فاطمی تاکید می نماید: طاقهای متعلق به دوره تیموری دارای اسلوب معماری متفاوت و از نوع خشت خاصی بوده که این ویژگی ها در این طاق وجود ندارد.

البته گویا مسائل مشابهی در میبد همچنان وجود دارد چرا که رسول مشتاقیان، رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میبد در خصوص اتفاق روی داد، ضمن تکمیل سخنانش بیان می نماید: شهرستان میبد یکی از وسیع ترین بافت های تاریخی کشور را در خود جای داده که یک سوم بناهای آن نیازمند بازسازی های اضطراری است باید در سریعترین زمان ممکن زیر نظر شهرداری و با نظارت میراث فرهنگی با بهره گیری از تیم حرفه ای بازسازی و بازسازی شوند.

وی به هم پیوسته بودن بناهای تاریخی را یکی از ویژگی های بافت های تاریخی میبد عنوان و تصریح می نماید: زمانیکه یکی از بناهای تاریخی در شهرستان میبد تخریب می گردد، مابقی آثار هم در حالت هشدار قرار می گیرد و ساباط فیروزآباد از چنین خصوصیتی برخوردار است، چرا که این ساباط به دیوارهای منازلی متصل است که مالکانشان مدتها بوده که آنها را رها نموده اند و این موضوع یکی دیگر از علل فرو ریختن سقف این اثر متعلق به دوره تیموری است.

وی تاکید می نماید: بناهای میبد و منازل قدیمی از خشت و گل ساخته شده و اگر دیوارها و سقف آنها بطور اساسی تعمیر نشوند، رطوبت به سرعت می تواند منجر به تخریب آنها گردد.

مشتاقیان در خاتمه با بیان اینکه آسفالت معابر مناطق تاریخی یکی از مضرترین عوامل تخریب بناهای این مناطق است، تصریح می نماید: باید معابر چنین مناطقی به صورت سنگ فرش یا آجر فرش بازسازی شوند تا امکان خروج رطوبت زمین فراهم و از نفوذ این رطوبت به دیواره بناهای تاریخی جلوگیری گردد.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: همگردی
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 5126

به "تیموری نبودن سقف ریخته شده بنای تیموری میبد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیموری نبودن سقف ریخته شده بنای تیموری میبد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید