جزئیات و زمان اعلام نتایج جذب هیات علمی اعلام شد

به گزارش پرسینا بلاگ، پرونده های مربوط به فراخوان بهمن ماه 97 از 21 خرداد تا 31 تیر در هیأت مرکزی جذب وزارت علوم آنالیز و نتایج آن اعلام خواهد شد.

جزئیات و زمان اعلام نتایج جذب هیات علمی اعلام شد

به گزارش ایسنا، ثبت نام متقاضیان عضویت در هیأت علمی دانشگاه ها بر اساس بیستمین فراخوان نیمه متمرکز جذب اعضای هیأت علمی (پیمانی و طرح سربازی) دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی از روز 15 بهمن ماه شروع شد و به مدت دو هفته ادامه داشت و قرار بود روز 30 بهمن ماه آخرین مهلت ثبت نام باشد. اما بر اساس تصمیمات اتخاذ شده این مهلت تا ساعت 24 روز یکشنبه 5 اسفندماه تمدید شد.

بر اساس برنامه زمان بندی بیستمین فراخوان نیمه متمرکز جذب اعضای هیأت علمی (پیمانی و طرح سربازی) دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور مربوط به فراخوان بهمن 1397، دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی از 19 دی ماه به مدت 8 روز فرصت داشتند احتیاج خود را برای جذب هیأت علمی جدید به وزارت علوم اعلام کنند.

پس از اعلام احتیاج دانشگاه ها به جذب هیأت علمی، مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی از 29 دی تا 6 بهمن ماه به مدت 7 روز فرصت داشتند تا اعلام احتیاج و تخصیص ظرفیت دانشگاه ها را آنالیز کنند و پس از این فرایند نیز دانشگاه ها مجدد تا 14 بهمن یعنی به مدت 7 روز فرصت داشتند ارزیابی مرکز نظارت را آنالیز نموده و با درخواست خود تطبیق دهند.

مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم از روز 15 بهمن تا روز 30 بهمن را به عنوان مهلت اولیه فراخوان جذب را اعلام نمود و متقاضیان جذب در این زمان می توانستند نسبت به ثبت نام اقدام کنند. این زمان تا 5 اسفند تمدید شد و دانشگاه ها تا 20 خرداد 98 فرصت دارند تا به درخواست ها رسیدگی کنند. در نهایت پرونده های مربوط به فراخوان بهمن ماه 97 از 21 خرداد تا 31 تیر در هیأت مرکزی جذب وزارت علوم آنالیز و نتایج آن اعلام خواهد شد.

دکتر محمدرضا رضوان طلب در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، در خصوص امکان تمدید مهلت فراخوان جذب بهمن ماه اعضای هیأت علمی دانشگاه ها، اظهار کرد: برابر جدول زمانی پیش بینی شده مهلت ثبت نام متقاضیان عضویت هیأت علمی در فراخوان بهمن 97 اواخر بهمن ماه به اتمام می رسد، اما معمولاً خاتمه هر فراخوان محاسبه ای در خصوص وقت های تلف شده انجام می گردد، یعنی زمان هایی که سامانه از حیث فنی با اخلال روبرو شده محاسبه می گردد و این زمان ها جهت رفاه حال متقاضیان به مهلت فراخوان اضافه کرده خواهد شد. البته این وقت تلف شده ممکن است حدود یک یا دو روز باشد که روز آخر فراخوان به وسیله سایت و سامانه جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم اعلام خواهد شد.

وی در ادامه در پاسخ به اقدام بعضی دانشگاه ها در زمینه اعمال شرایطی برای جذب فارغ التحصیلان به عنوان هیأت علمی نیز توضیح داد: متأسفانه چنین بی عدالتی هایی در جریان جذب اعضای هیأت علمی منتفی نیست، البته موارد شایع و غالب جذب بر اساس ضابطه و موازین عدالت انجام می گردد. اما به طور کلی این مسئولیت ارگان های نظارتی است که گزارشات موارد خلاف در این زمینه را از وزارت علوم مطالبه کنند تا پس از آنالیز و تحقیق برخورد لازم صورت گیرد.

رئیس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم همچنین تاکید نمود: اعمال شرایط اختصاصی توسط دانشگاه ها در فرایند جذب هیأت علمی و انتخاب گزینه از پیش معین شده در این فرایند به دور از وجدان بشری و اصول اولیه اخلاقی است، خدا کند چنین اتفاقی نیفتد که عده ای از متقاضیان را دعوت به شرکت در رقابت کنیم اما به بهانه واهی، گزینه خودمان را انتخاب نمائیم به گونه ای که سایر متقاضیان حذف شوند؛ افرادی که در فرایند جذب سهمی دارند نباید خود را با مخاطرات شدید وجدانی، اخلاقی و اخروی درگیر کنند. افرادی هم اینگونه تفاضل داده می شوند یا به لحاظ سیاسی رد و قبول می شوند، باور کنند که اگر حقی از فردی ضایع و به آنها داده گردد، هر حقوقی که با این نحوه گزینش، دریافت کنند غیر شرعی است و نباید در جریان بروکراسی فرم های اداری، منافع شخصی، حزبی، عواطف و روابط مانع از اجرای عدالت گردد.

وی ادامه داد: ما از تمامی مسئولان جذب خصوصاً اعضا کارگروه ها که شروعگر فرایند تلقی می شوند تقاضا داریم نکات قانونی را در فرآیند جذب، به دقت رعایت کنند تا صرفاً هریک از فرصت های شغلی بر اساس شایستگی های علمی، اخلاقی، دینی و انقلابی و برابر موازین حق و عدل تقسیم گردد و اگر حق کسی ضایع گردد اما گزارشی به مسئولین مربوطه از طرف تمامی افراد داده نگردد، همگی مسئول خواهیم بود.

وی تاکید نمود: مکرر اعلام شده است که برای گروه ها و دانشکده ها جایگاهی در فرایند جذب برای اظهار نظر پیش بینی نشده است و کارگروه ها نباید اجازه دهند نظرات گروه و دانشکده در کار رسیدگی به پرونده و معین صلاحیت علمی یا عمومی آنها دخالت یابد.

دکتر رضوان طلب به بیان وقوع بعضی ناهنجارها در جریان رسیدگی به پرونده های متقاضیان عضویت هیأت علمی در مؤسسات و دانشگاه ها که به نوعی شرایط فراخوان یا مصوبات هیأت مرکزی جذب نادیده گرفته بودند، اشاره نمود و گفت: دانشگاه ها و مؤسساتی که فراخوان اعلام احتیاج برای افراد خاص منتشر می کنند وقتی فرد مورد نظر آنها به نتیجه نمی رسد فرد دیگری را انتخاب نمی کنند، دانشگاه ها و مؤسساتی که در اعلام نظر اولیه طوری مشخصات و شرایط اختصاصی ذکر می کنند که غیر از فرد مورد نظر آنها مصداق ندارد، دانشگاه ها و مؤسساتی که پرونده فردی که قبلاً با رأی قبول هیأت اجرایی جذب دانشگاه به هیأت مرکزی فرستاده شده است و مورد تأیید هیأت مرکزی قرار گرفته اما در این مدت رئیس دانشگاه تغییر نموده است و رأی هیأت مرکزی برای صدور حکم کارگزینی اجرا نمی گردد یا رأی هیأت مرکزی را به هیأت اجرایی جهت نقض ارائه نموده اند و هیأت اجرایی هم متأسفانه نظر رئیس را پذیرفته است.

وی ادامه داد: دانشگاه ها یا مؤسساتی که پس از اعلام رأی هیأت مرکزی در خصوص عدم تأیید صلاحیت اخلاقی یک استاد به دلیل ارتباط نامناسب با جنس مخالف بر خلاف همه موازین یک استاد را بیش از 15 سال در وضعیت رسمی آزمایشی نگه داشته اند و رأی هیأت مرکزی را به بهانه های واهی نادیده گرفته اند، دانشگاه و مؤسساتی که با ذهنیت غلط خود، نسبت به یک دانش آموخته پرونده او را غیر قابل رسیدگی می دانند یا می گویند ما فقط از فارغ التحصیلان خودمان را برای عضویت در هیأت علمی انتخاب می کنیم که خلاف موازین حکمت و عرف بین المللی است از دیگر ناهنجاری های رایج حوزه جذب هیأت علمی در دانشگاه ها است.

رئیس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم نشان کرد: مجدداً اعلام می کنیم فقط هیأت های اجرایی دانشگاه ها می توانند در خصوص تأیید یا عدم تأیید فردی به عنوان هیأت علمی پاسخ رد یا قبول بدهند و نظر کارگروه های علمی و عمومی در این زمینه صرفاً استشاره ای است و گروه ها و دانشکده ها هم جایگاهی در رسیدگی به فرایند جذب ندارند. پس از اظهار نظر هیأت اجرایی، فرد ذینفع می تواند در خصوص رأی اعلامی خواست تجدیدنظر کند و جلسه تجدیدنظر نیز حسب ماده 20 آئین نامه مربوطه باید با حضور دو نفر از کنندگان هیأت مرکزی تشکیل گردد. بعد از این مرحله ذینفع می تواند از هیأت مرکزی جذب درخواست تجدیدنظر و اعمال ماده 21 کند.

به گفته وی، جلسه فوق در فضایی کاملاً متفاوت از فضای دانشگاه و در عین حال با حضور رئیس دانشگاه و مؤسسه مربوطه برگزار می گردد. اگر در این جلسه هم نظر ذینفع تأمین نشد، او می تواند از هیأت عالی جذب درخواست تجدید نظر کند. این فرایند یقیناً برای اجرای عدالت، اطمینان آفرین است.

وی اضافه کرد ما بر اساس مصوبه 630 شورای عالی انقلاب فرهنگی، از دیوان عدالت اداری تقاضا داریم اجازه دهند سلسله مراتب قانونی و درون سازمانی وزارت علوم طی گردد و اگر حقی تأمین نشد، بعد آنها به پرونده ورود کنند. چرا که این شیوه از استواری بیشتر در ساختار هیأت علمی برخوردار است. البته ما دخالتی در کار قضائی نداریم و هر چه خود آنها صلاح بدانند همان می گردد.

وی تاکید نمود: بعضی از مؤسسات دولتی قبل از صدور تاییدیه هیأت مرکزی جذب نسبت به صدور حکم داخلی افراد با عناوین پیمانی مشروط، یا پیمانی اقدام می کنند و گاهی این عضویت مجعول چند سال طول می کشد و بعد صلاحیت این فرد تأیید نمی گردد در نتیجه هزینه و وقت مسئولین صرف پاسخگویی به مراجع مختلف در خصوص آنالیز علت به کارگیری، علت عدم تمدید قرارداد و غیره می گردد و هیچ فردی، از مسئولین قبلی یا فعلی سوال نمی کند به چه مجوزی چنین کار خلاف اجرا شده است. متأسفانه در خیلی از موارد مسئله استقلال دانشگاه ها را بهانه بی عدالتی ها قرار می دهند.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 306

به "جزئیات و زمان اعلام نتایج جذب هیات علمی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات و زمان اعلام نتایج جذب هیات علمی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید