خبرنگاران وزیر خارجه اتریش: به عنوان میزبان برجام در قبال آن مسئولیم

به گزارش پرسینا بلاگ، تهارن- خبرنگاران- الکساندر شالنبرگ وزیر امور خارجه اتریش که امروز (شنبه) برای ملاقات با مقامات ایران راهی تهران شده است، گفت وین به عنوان محل شکل گیری توافق هسته ای ایران و کشورهای 1+5 خود را مسئول و موظف به نجات آن می داند.

خبرنگاران وزیر خارجه اتریش: به عنوان میزبان برجام در قبال آن مسئولیم

به گزارش نشریه کرونن اتریش الکساندر شالنبرگ، وزیر خارجه اتریش با هدف نجات برجام راهی تهران شده تا با مقامات عالی ایران از جمله حسن روحانی رئیس جمهوری و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه این کشور ملاقات و گفت و گو کند.

وی امروز (شنبه) پیش از عزیمت به تهران به خبرنگاران اتریشی گفت اوضاع در خلیج فارس به شدت تنش آلود است و خروج کامل ایران از برجام می تواند خطر غیرقابل محاسبه ای را برای اروپا و اتریش به وسیله مسابقه تسلیحاتی در منطقه به بار بیاورد.

شالنبرگ که کشورش در سال 2015 زادگاه توافق هسته ای ایران و کشورهای 1+5 شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان بود گفت: دقیقا به خاطر این که توافق هسته ای در وین به امضا رسیده است، ما مسئولیت ویژه ای داریم که برای نجات آن فعالیت کنیم.

وزیر خارجه اتریش که پیش از سفر به تهران با هایکو ماس همتای آلمانی خود ملاقات و در مورد برجام رایزنی کرد پیش از این نیز گفته بود اگر طرفین در برجام خواستار بازگشت به میز مذاکره نیستند، ما میز مذاکره را به نزد آنها می بریم.

روز آدینه سالنبرگ در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ماس گفت در این سفر که پس از ملاقات با جوزپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام خواهد شد، حامل پیامی اروپایی ها برای ایران خواهد بود.

ماس نیز در این کنفرانس خبری گفت: اروپایی ها توافق دارند که باید هر کاری برای کاهش تنش ها در این شرایط انجام دهیم. راهبرد فشار حداکثری آمریکا از نظر ما فایده ای ندارد، اما ما نیز فشار خود را بر ایران افزایش داده ایم.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پیشتر از سفر وزیران امور خارجه هلند و اتریش به تهران در ابتدای هفته آینده اطلاع داد.

موسوی گفت: در گفت و گو با دو وزیر اروپایی یاد شده، علاوه بر آنالیز روابط دوجانبه و گفتگو در مورد مهمترین مسائل بین المللی و منطقه ای، انتقاد جمهوری اسلامی ایران نسبت به بی عملی اروپا در قبال اجرای تعهدات خود ذیل برجام و انفعال آنها در برابر تحمیل قوانین فراسرزمینی آمریکا مورد تاکید قرارخواهد گرفت.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: ایرنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 3431

به "خبرنگاران وزیر خارجه اتریش: به عنوان میزبان برجام در قبال آن مسئولیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران وزیر خارجه اتریش: به عنوان میزبان برجام در قبال آن مسئولیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید