درگیری های شدید میان نظامیان هند و پاکستان در مرز کشمیر

به گزارش پرسینا بلاگ، منابع خبری شامگاه چهارشنبه از بروز درگیری های شدید میان نظامیان هند و پاکستان در مرز کشمیر خبر دادند.

درگیری های شدید میان نظامیان هند و پاکستان در مرز کشمیر

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، منابع خبری شامگاه چهارشنبه (17 مرداد) از بروز درگیری های شدید میان نظامیان هند و پاکستان در مرز کشمیر خبر دادند.

رسانه های محلی با استناد به منابعی در ارتش هند مدعی شدند نیروهای نظامی مستقر در خط مرزی کمشیر به تبادل سنگین آتش پرداختند. منابع هندمدعی شده اند نیروهای پاکستانی درگیری ها را با شلیک خمپاره ای شروع کردند.

این اتفاق چند ساعت بعد از آن رخ داد که پاکستان اعلام نموده بود حریم هوایی خودش را به روی پروازهای هند می بندد.

هند روز دوشنبه اعلام نمود ماده 370 قانون اساسی خود را که خودمختاری ایالت جامو و کشمیر و اختیارات ویژه آن را به رسمیت می شناسد، لغو کرد. این ماده قانونی، اختیارات حکمرانی را غیر از مسائل دفاعی، امور خارجی و ارتباطات منطقه ای به یک نهاد قانونگذاری محلی محول می کرد.

همچنین آمیت شاه وزیر کشور هند روز دوشنبه در مجلس این کشور گفت قرار است ایالت جامو و کشمیر به دو منطقه به نام های جامو و کشمیر با مجلس محلی و لداک بدون مجلس محلی تقسیم گردد.

از دهه 1950 میلادی جامو و کشمیر که بر سر مناطقی از آن اختلاف های ارضی بین دهلی نو، اسلام آباد و پکن وجود دارد، ایالتی خودمختار بود و لغو این خودمختاری با واکنش تند پاکستان روبرو شده است (جزئیات بیشتر).

پاکستان در بیانیه ای روز چهارشنبه اعلام نمود تجارت دوجانبه با هند را لغو نموده و مسئله را به سازمان ملل متحد ارجاع خواهد داد. تحلیلگران می گویند هند و پاکستان تجارت کمی با یکدیگر دارند و بعید است سازمان ملل اقدامی در مورد این مناقشه انجام دهد.

پیش از این منابع خبری از کشته شدن یک نفر از معترضان به تصمیم هند و زخمی شدن دست کم 6 نفر دیگر در سرینگر پایتخت تابستانی ایالت جامو و کشمیر خبر داده اند. (جزئیات بیشتر)

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1048

به "درگیری های شدید میان نظامیان هند و پاکستان در مرز کشمیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درگیری های شدید میان نظامیان هند و پاکستان در مرز کشمیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید