دلایل اختلاف قیمت در قبوض جدید گاز تشریح شد

به گزارش پرسینا بلاگ، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران دلایل مغایرت مبلغ گازبها در پیامک های ارسالی با مبلغی که در قبوض سامانه شرکت ملی گاز وجود دارد را اتشریح کرد.

دلایل اختلاف قیمت در قبوض جدید گاز تشریح شد

به گزارش شانا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، غلامرضا مشایخی با اشاره به اینکه دو مصوبه جدید درباره رایگان شدن گازبهای برخی مشترکان کم مصرف و همچنین تخفیف برای برخی دیگر از مشترکان در قبوض جدید اعمال شده است، گفت: این مغایرت ها به دلیل به روزرسانی کردن سامانه ها و اعمال مصوبه های اخیر است.

وی افزود: به همکاران توصیه شده در انتهای قبوض، مبلغ تخفیف، میزان معافیت و تمامی اقدام های اجرا شده حتما ذکر شود تا شبهه ای برای مردم پیش نیاید، اما این فرایند زمان بر است و اگر مغایرتی وجود دارد به زودی برطرف خواهد شد.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر اینکه ملاک گازبهای مشترکان در قبوض جدید، مبلغی است که به تلفن همراه آن ها پیامک شده گفت: مردم مبلغ پیامک شده را ملاک محاسبه قرار دهند، با این حال اگر این رقم تغییراتی داشته باشد در ماه های بعد اعمال خواهد شد.

رایگان شدن گاز برای مشترکان کمتر از 200مترمکعب

مشایخی بیان کرد: براساس مصوبه هیئت دولت، مشترکانی که در اقلیم های آب و هوایی یک، دو و سه قرار دارند اگر کمتر از 200 متر مکعب گاز مصرف کنند مشمول تخفیف صددرصدی خواهند شد و عملا هیچ پولی از آن ها گرفته نمی شود.

وی شرح داد: این مصوبه برای اقلیم آب وهوایی چهار، 150 متر مکعب و کمتر از آن و برای اقلیم پنج، 100 متر مکعب و کمتر از آن در نظر گرفته شده است.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه قبوض منتشر شده اخیر نخستین قبض های مشترکان پس از اجرای این مصوبه است، افزود: افزون بر این مصوبه ما یک مصوبه دیگر هم داشتیم که بر مبنای آن اگر میانگین مصرف مشترکان از میانگین مصرف آن ها در مدت مشابه سال 96 و 97 کمتر باشد، مشمول 15 درصد معافیت در گازبها خواهند شد.

مشایخی با بیان اینکه این مصوبه از 16 آبان تا 15 اسفندماه امسال اجرا خواهد شد، گفت: از آنجا که قبوض در انتها دی ماه صادر شده اند و ما باید متوسط دمای دی ماه را ملاک قرار می دادیم و فرصتی برای این کار نبود، بنابراین ما هر ماه یک ماه جلوتر این تخفیف را اعمال می کنیم و چنانچه در ماه بعد این معافیت مشمول مشترکین نشود، در قبض بعدی آن را تعدیل می کنیم.

وی افزود: البته برای بهینه مصرف کردن گاز، مصوبه دیگری هم داریم که بر اساس آن اگر میانگین مصرف یک مشترک نسبت به میانگین مصرفش در مدت مشابه سال 96 و 97، 15 درصد افزایش داشته باشد مشمول افزایش نرخ تا سقف 15 درصد گازبها خواهد شد.

دولتی های پرمصرف جریمه می شوند

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد: البته این قانون برای ادارات دولتی سختگیرانه تر است و اگر ارگان و یا ادارهای دولتی بیشتر از 80 درصد میانگین مصرف خود در سال 96 و 97 گاز مصرف کند، مشمول جریمه 50 درصدی می شود.

مشایخی با قدردانی از واحدهای صنعتی، تولیدی و کشاورزی که در زمان اوج مصرف گاز با این شرکت همکاری کرده اند، افزود: اگر به دلیل افزایش مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری، 30 درصد گاز واحدهای تولیدی، صنعتی و کشاورزی را که مصرف ایستگاهی 5 هزار متر مکعب به بالا دارند برای 10 روز متوالی، کم یا محدود کرده باشیم، به پاس این همکاری پنج درصد در گازبهایشان به آن ها تخفیف می دهیم.

کمبود گاز نداریم

وی درباره مشکل کمبود گاز با وجود تعطیل بودن مدارس و دانشگاه ها نیز گفت: ما مشکل کمبود گاز نداریم، زیرا اگر چنین مسئله ای داشتیم عملیات گازرسانی به شهرها و روستاها را متوقف می کردیم و روزانه سه هزار مشترک جدید به شبکه گاز کشور اضافه نمی شد.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه اگر محدودیت تولید گاز داشتیم واحدهای صنعتی جامانده را با اعمال تخفیف و حمایت های بلاعوض به شبکه گاز متصل نمی کردیم، بیان کرد: بنابراین ما محدودیتی در تامین گاز نداریم.

مشایخی یادآور شد: تا به امروز نیز سه میلیارد متر مکعب گاز بیشتری نسبت به مدت مشابه پارسال به نیروگاه های برق داده ایم که 500 میلیون متر مکعب از این افزایش از اول آذرماه امسال بوده است.

وی شرح داد: این که گفته می شود چرا با وجود تعطیل بودن مدارس و دانشگاه ها مصرف گاز همچنان افزایش دارد؟ درست نیست، زیرا مدارس و دانشگاه ها مصرف قابل توجهی ندارند، افزون بر اینکه دانش آموزان و دانشجویانی که در محل تحصیل خود حاضر نمی شوند در منزل حضور دارند و به همین میزان به مصرف آب گرم و گرمایش خانگی اضافه می شود.

تکمیل گازرسانی به زاهدان تا انتها سال

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران درباره آخرین اخبار گازرسانی کشور هم گفت: خوشبختانه گازرسانی به شهر زاهدان با کمک دریافت از نیروهای عملیاتی پنج استان خراسان رضوی، سمنان، همدان، گیلان و فارس با سرعت قابل قبولی در حال اجراست و تا انتها امسال انشعابات شهر زاهدان تکمیل خواهد شد.

مشایخی با بیان اینکه خطوط انتقال گاز به ایرانشهر، بمپور و محمدان تکمیل شده و گازرسانی به زابل و چابهار نیز در دستور کار است و در جنوب کرمان نیز عملیات های گسترده ای در دست اقدام است، شرح داد: تا 22 بهمن ماه پویش 95 درصدی بهره مندی مردم از گاز را جشن خواهیم گرفت.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 6406

به "دلایل اختلاف قیمت در قبوض جدید گاز تشریح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل اختلاف قیمت در قبوض جدید گاز تشریح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید