رنکینگ غارهای ایران تغییر کرد

به گزارش پرسینا بلاگ، غارقیژه لان به عمق 763 متر به عنوان دومین غار عمیق ایران پس از غارجوجار شناخته شده است، غار پرآو که قبلا در رتبه دوم ایران بود، در رتبه سوم جای گرفت.

رنکینگ غارهای ایران تغییر کرد

به دنبال اکسپدیشن 2019 که با همت غارنوردان کرمانشاه و همکاری غارنوردان ایتالیایی انجام شد، غار قیژه لان واقع در کوه پرآو به ژرفای 763 متری رسید و تعیین شد از غار پرآو ژرف تر است.

یوسف سورنی نیا، سرپرست یک تیم حرفه ای غارنوردی از شناسایی غار قیژه لان واقع در کوه پراو خبر داد و گفت: در روز دوم مهر ماه مصادف با روز غارهای پاک تیم 6 نفره ای متشکل از غارنوردان ایرانی و ایتالیایی پیروز شد تا عمق 763 متری این غار را پیمایش کند.

این غارنورد گفت: سال گذشته غار قیژه لان تا عمق منهای 685 متری شناسایی شده بود، امسال با نفوذ مجدد به داخل غار از فلات شمالی کوه پرآو و پس از تلاش های سخت و نفس گیر چندین روزه، با رکورد 763 متری عنوان دومین غار عمیق ایران را جابجا کردیم.

سرپرست تیم غارنوردی با بیان این که غارنوردی امسال در پی برنامه شناسایی و تکمیل اکتشاف سال گذشته انجام شد، گفت: غار قیژه لان به عمق 763 متر به عنوان دومین غار عمیق ایران پس از غار جوجار شناخته شده است و غار پراو که قبلا در رتبه دوم ایران بود، در رتبه سوم جای گرفته است.

وی افزود: این ششمین سال از اجرای اکسپدیشن است که با حضور جان لوکا، فرانچسکو و ماریا روزاریا از کشور ایتالیا، علی دائی چین و بهرام کربلایی از ایران (کرمانشاه) به مدت 7 روز از تاریخ بیست و هشتم شهریور لغایت دوم مهر ماه برگزار شد.

وی در انتها بیان کرد: راستا غار بسیار تنگ و عبور از گذرگاه ها بی نهایت سخت بود، به طوری که می توان گفت که این غار یکی از سخت ترین غارهای ایران به شمار می رود و این در حالی است که وجود گل و لای فراوان در این غار باعث می شود که جای ایجاد کمپ و محلی برای استراحت در آن وجود نداشته باشد.

سفر به دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سرگرمی: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1656

به "رنکینگ غارهای ایران تغییر کرد" امتیاز دهید

1 کاربر به "رنکینگ غارهای ایران تغییر کرد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رنکینگ غارهای ایران تغییر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید