ساخت لنزی هزار برابر باریک تر از موی انسان

به گزارش پرسینا بلاگ، پژوهشگران برزیلی ، لنزهایی ابداع نموده اند که از موی انسان باریک تر هستند و می توان از آنها به عنوان لنز دوربین استفاده کرد.

ساخت لنزی هزار برابر باریک تر از موی انسان

پژوهشگران بخش مهندسی دانشگاه سائوپائولو(USP) برزیل، نوعی لنز ابداع نموده اند که هزار برابر باریک تر از موی انسان است و می توان از آن به عنوان لنز دوربین در تلفن های همراه هوشمند و یا ابزاری که به حسگر وابسته هستند، استفاده کرد.

امیلیانو رزنده مارتینز(Emiliano Rezende Martins)، استاد بخش مهندسی برق دانشگاه سائوپائولو و نویسنده ارشد این پژوهش گفت: کاربردهای این لنز در زمینه کنونی فناوری، نامحدود است.

این لنزها، لایه ای از سیلیکون در مقیاس نانومتر دارند که در تعامل با نور قرار می گیرد. این ساختار، با روش فوتولیتوگرافی چاپ می گردد که روش شناخته شده ای برای ساخت ترانزیستورها است.

این نوع لنزها، با عنوان متالنز(Metalense) شناخته می شوند. متالنز نخستین بار 10 سال پیش ابداع شد و به بالاترین وضوحی که از نظر فیزیکی امکان پذیر است، دست یافت.

به گفته رزنده مارتینز، متالنزها مدت ها با مشکل محدودیت زاویه دید روبرو بوده اند.

وی اضافه نمود: یکی از راه های حل این مشکل، ادغام متالنزها و شکل دادن ساختارهای پیچیده است.

پژوهشگران با آگاهی از این که افزایش ضریب شکست در لنزهای معمولی، میدان دید را با توجه به میزان مسطح بودن لنز افزایش می دهد، یک متالنز طراحی کردند که به یک لنز کاملا مسطح با ضریب شکست نامحدود شبیه است. این کارآیی شاید با یک لنز معمولی، قابل دستیابی نباشد.

رزنده مارتینز ادامه داد: لنزهای ما، زاویه دید دلخواه را دارند که در حالت ایده آل می توانند به زاویه 180 درجه هم برسند. ما کارآیی این لنزها را برای زاویه 110 درجه آزمایش کردیم. با زاویه دید وسیع تر، میزان انرژی به خاطر اثر سایه کاهش می یابد اما این مشکل را می توان پس از پردازش اصلاح کرد.

ادغام متالنزها، از وضوح فوق العاده آنها جلوگیری می نماید اما این میزان وضوح به دست آمده، برای کاربردهای معمولی کافی است. مارتینز و گروهش، متالنزها را با یک دوربین چاپ سه بعدی آزمایش کردند و تصاویری با وضوح بالا و زاویه دید گسترده به دست آوردند.

مارتینز اضافه نمود: ما تا به امروز تنها پیروز شده ایم با رنگ سبز عکاسی کنیم اما در ماه های آینده لنز را ارتقاء می دهیم تا عکاسی با همه رنگ ها امکان پذیر باشد.

این پژوهش، در مجله ACS Publications به چاپ رسید.،ایسنا

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 5168

به "ساخت لنزی هزار برابر باریک تر از موی انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت لنزی هزار برابر باریک تر از موی انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید