نشانه های مسمومیت با قارچ سمی را بشناسید

به گزارش پرسینا بلاگ، انسیه لطفعلی، با بیان اینکه شایع ترین و رایج ترین نشانه مسمومیت با قارچ سمی، دل پیچه است، گفت: علامت های گوارشی مثل دل پیچه، استفراغ و یا سردرد و سرگیجه و یا افزایش تپش قلب از جمله نشانه های مسمومیت با قارچ های سمی است.

نشانه های مسمومیت با قارچ سمی را بشناسید

وی اضافه نمود: از دیگر نشانه های مسمومیت با قارچ با بالا رفتن تپش قلب، قرمز شدن پوست، افزایش حرارت پوست صورت و یا بدن است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه در موارد شدیدتر که توکسین ها بیشتر باشد و یا قارچ سمی تر، عارضه های بیشتری متوجه فرد است، اضافه نمود: تشنج، ایجاد مسائل تنفسی و یا نارسایی کلیوی از دیگر عارضه های مسمومیت با قارچ است.

وی با بیان اینکه در بعضی موارد مسائل استفاده از قارچ های سمی می تواند خطرات جدی تری در پی داشته باشد، ادامه داد: حتی در مواردی استفاده از قارچ سمی فرد را به کما می برد و یا منجر به مرگ خواهد شد.

لطفعلی اضافه نمود: به هر مقدار که فرد بعد از استفاده از قارچ علامت های بیشتر و سریع تری را نشان دهد، با عوارض کمتری در مقایسه با فردی که بعد از 6 تا 8 ساعت نشانه دار می گردد، روبرو خواهد بود. یعنی بهتر است به محض مراجعه بیمار به مرکز درمانی این سوال که چند ساعت پیش قارچ سمی مصرف نموده از او پرسیده گردد، هر چه ساعت طولانی تری از مصرف گذشته باشد تا فرد علامت دار گردد، قطعاً آنالیز ها باید جدی تر گردد.

این متخصص قارچ شناسی پزشکی، با بیان اینکه چطور می توان به صورت تجربی قارچ سمی را از قارچ خوراکی تفکیک کرد، گفت: این کار احتیاج به مهارت دارد و تنها یک قارچ شناس و یا کسی که مهارت کافی و تخصص دارد می تواند این مسئله را شناسایی کند؛ افراد غیرمتخصص با تماشا ظاهر قارچ نمی توانند قارچ سمی را از غیرسمی تفکیک نمایند.

وی اضافه نمود: گروهی از خانواده قارچ ها وجود دارند به نام خانواده آمانیتا، این قارچ ها سمی ترین و کشنده ترین قارچ ها هستند، اگر قارچی در طبیعت باشد که هاگدان سفید داشته باشد، به احتمال بسیار زیاد سمی است و در ضمنً رنگ قرمز در ساقه یا کلاهک قرمز قارچ، نشانه هشدار دهنده ای بر سمی بودن آن است.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به نظر می رسد باید به همه افراد باید اعلام کنیم که تمام قارچ هایی که در طبیعت هستند، سمی هستند و قارچ خوراکی مورد احتیاج را باید از فروشگاه ها تهیه نمایند.

وی با بیان اینکه مسمومیت با قارچ به مقدار مصرف، نوع قارچ و زمان مراجعه به پزشک بستگی دارد، ادامه داد: معمولاً در مراحل اولیه مسمومیت درمان ها موثرند ولی در صورت مسمومیت شدید و یا کاهش افت هوشیاری درمان های پیچیده تر و در مراکز تخصصی مورد احتیاج است، در این موارد بهتر است اطرافیان مقداری از قارچی که فرد مسموم شده از آن استفاده نموده به همراه داشته باشند تا مقدار مسمومیت و خطرات احتمالی سریع تر تشخیص داده گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 16 خرداد 1403 بروزرسانی: 16 خرداد 1403 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 8313

به "نشانه های مسمومیت با قارچ سمی را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های مسمومیت با قارچ سمی را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید