هشدار ظریف به ترامپ و دعوت از همسایگان ایران

به گزارش پرسینا بلاگ، وزیر امور خارجه ایران ضمن دعوت کشورهای منطقه به طرح ابتکار صلح هرمز خطاب به رئیس جمهور آمریکا گفت، این کشور نمی تواند توافقی یک طرفه بر ایران تحمیل کند.

هشدار ظریف به ترامپ و دعوت از همسایگان ایران

به گزارش گروه بین الملل پرسینا بلاگ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران امروز سه شنبه بار دیگر کشورهای منطقه را به اعتمادسازی فراخواند و همچنین به آمریکا هشدار داد.

ظریف در گفت وگوی اختصاصی با شبکه خبری الجزیره که مصاحبه کامل آن بزودی از این شبکه منتشر می شود، گفت: به ابتکار اعتمادسازی بین کشورهای منطقه تحت عنوان ابتکار هرمز دعوت می کنم.

وزیر خارجه ایران پیشتر نیز کشورهای منطقه را به امضای توافقی برای عدم تعرض دعوت کرده بود. ظریف پنجم خرداد 1398 در جریان سفر به عراق و در کنفرانس خبری با همتای عراقی اظهار داشت، ایران خواستار روابط متوازن با همسایگان خود است و برای همین پیشنهاد می کند که توافقنامه عدم تجاوز امضا شود.

آن پیشنهاد ظریف، در اثنای تنش ها با آمریکا و تهدیدهای واشنگتن و متحدان منطقه ای آن علیه ایران مطرح شد که سرانجام با عقب نشینی دونالد ترامپ و تأکید بر اجتناب از جنگ فروکش کرد.

وزیر خارجه ایران امروز همچنین به آمریکا نیز هشدار داد و گفت: جنگ به سود هیچ کس نیست. [دونالد] ترامپ [رئیس جمهور آمریکا] نمی تواند توافقی یک طرفه را بر ایران تحمیل کند.

ظریف با اشاره به توافق هسته ای (برجام) که آمریکا اردیبهشت 1397 از آن خارج شد، گفت: هر توافقی درباره برنامه هسته ای ایران باید منافع همه طرف ها را برآورده کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا 18 اردیبهشت ماه 1397 به طور یکجانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته ای برجام، کشورش را از این توافق خارج کرد. پس از آن نیز، خزانه داری آمریکا اظهار داشت، تحریم های هسته ای که ذیل این توافق رفع شده بود در دوره های 90 و 180 روزه احیا خواهد شد و واشنگتن با اقدامات بعدی، سیاست فشار حداکثری علیه ایران را در پیش گرفت اما این فشارها نیز نتوانست ایران را به تن دادن به خواست آمریکا وا دارد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2221

به "هشدار ظریف به ترامپ و دعوت از همسایگان ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار ظریف به ترامپ و دعوت از همسایگان ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید