هوش مصنوعی مکان و زمان رعد و برق را پیش بینی می نماید

به گزارش پرسینا بلاگ، دانشجویان مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان سوییس با رهبری امیرحسین مستجابی یک سیستم هوش مصنوعی ساختند که زمان و مکان بروز رعد و برق را تشخیص می دهد.

هوش مصنوعی مکان و زمان رعد و برق را پیش بینی می نماید

به گزارش خبرنگاران و به نقل از دیلی میل، تاکنون رعد و برق به عنوان غیرقابل پیش بینی ترین پدیده طبیعی شناخته شده است.

در این راستا دانشجویان مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان(EPFL) به رهبری امیرحسین مستجابی دانشجو مقطع دکتری این دانشگاه، به فکر پیش بینی این پدیده طبیعی افتاده اند.

این دانشجویان داده های هواشناسی و هوش مصنوعی را با یکدیگر ترکیب کردند و توانستند بین 10 تا 30 دقیقه از زمان بروز رعد و برق، مکان و زمان آن را مشخص نمایند. دقت انجام این پیش بینی با 80 درصد صحت صورت گرفته است.

انتظار می رود که این فناوری به عنوان یک سیستم هشدار اولیه برای جلوگیری از بروز صدمات حاصل از رعد و برق به زیرساخت های مهم، تجهیزات حساس و تاسیسات در فضاهای باز مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته محققان، این سیستم هوش مصنوعی می تواند بروز رعد و برق در شعاع 18 مایلی از خود را تشخیص دهد.

امیرحسین مستجابی راجع به این سیستم اظهار کرد، سیستم های کنونی بسیار کند و پیچیده هستند و به داده های گرانقیمت خارجی نیازمندند که توسط رادارها و یا ماهواره ها به دست آمده باشند.

وی ادامه داد، روش ما از اطلاعاتی استفاده می نماید که می توان از هر ایستگاه هواشناسی به دست آورد. این به این معناست که ما می توانیم مناطقی را از راه دور کنترل کنیم که از دسترس رادارها و ماهواره ها خارج هستند و شبکه های اینترنتی در آنجا در دسترس نیست.

روش محققان مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان سوییس از الگوریتم یادگیری ماشین استفاده می نماید که برای تشخیص شرایطی که منجر به بروز رعد و برق می گردد، آموزش داده شده است.

این الگوریتم دمای هوا، رطوبت نسبی و سرعت باد را تجزیه و تحلیل می نماید.

این برای اولین بار است که سیستمی مبتنی بر داده های هواشناسی توانسته به وسیله محاسبات در زمان واقعی، صاعقه را پیش بینی کند.

پریها: پریها | مجله گردشگری، تور لحظه آخری، تور ارزان قیمت، سفرنامه گردشگری

آریا بلاگ: آریا بلاگ، آخرین اخبار و رویدادهای ایران و جهان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2366

به "هوش مصنوعی مکان و زمان رعد و برق را پیش بینی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی مکان و زمان رعد و برق را پیش بینی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید