10 نکته مفید آموزشی برای دانش آموزان

به گزارش پرسینا بلاگ، شناسایی روش های کاربردی و موثر آموزشی طی سال های تحصیلی برای دانش آموزان لازم است اما باید توجه داشت که برای مطالعه و یادگیری تنها یک روش معین و مفید برای تمامی دانش آموزان وجود ندارد.

10 نکته مفید آموزشی برای دانش آموزان

به گزارش پرسینا بلاگ، در صورت داشتن روش های مناسب و کاربردی، مطالعه کردن و درس خواندن دیگر برای دانش آموزان امری خسته کننده نخواهد بود.

اتخاذ راهکارهای مناسب برای مطالعه در رسیدن به هدف نهایی دانش آموزان راهگشا خواهد بود. چند مورد از این راهکارها در ادامه به نقل از سایت یونیورسیتی تی وی آورده شده است:

1) معین هدف

معین اهداف می تواند به دانش آموزان یاری کند تا با موفقیت تغییرات موثری در زندگی خود ایجاد کنند. دانش آموزان باید اهدافی هوشمندانه برای خود معین کنند که شامل برنامه هایی می گردد که آن ها را تا رسیدن به هدف نهایی هدایت می کنند.

2) سازمان دهی

دانش آموزان در بسیاری از اوقات احساس کمبود زمان دارند. گاهی اوقات و بدون برنامه ریزی مناسب ممکن است همه چیز با مشکل روبرو گردد. بهتر است دانش آموزان یک فهرست برای کارهایی که باید انجام دهند و یادآوری هایی برای وظایفی که بر عهده دارند، داشته باشند.

3) استراحت کردن

در طول جلسات تحصیلی، استراحت در فواصل یک ساعته لازم است. استراحت باید حدود پنج تا 15 دقیقه باشد. این استراحت به دانش آموز یاری می نماید تا دیدگاه ذهنی و جسمی خود را تغییر دهد. در این استراحت فرایند یادگیری باید متوقف شده و به آرامش ذهنی پرداخته گردد.

4) فضای مطالعه اختصاصی

صاف نشستن هنگام مطالعه به فرد در تمرکز یاری می نماید. بهتر است دانش آموزان یک فضای مخصوص مطالعه در اتاق خود داشته باشند که عاری از هر گونه عامل حواس پرتی باشد. هم چنین از دراز کشیدن هنگام مطالعه باید اجتناب گردد.

البته دانش آموزان می توانند هرازچندگاهی فضای مطالعه خود را تغییر داده و در کتابخانه به درس خواندن بپردازند.

5) همکاری با دیگران

گاهی اوقات درس خواندن به تنهایی می تواند خسته کننده و تحمیلی به نظر برسد. دانش آموزان می توانند به گروه های مطالعه ای که با اعضای آن راحت هستند پیوسته یا یکی از این گروه ها را خود تشکیل دهند. اعضای این گروه ها باید دانش آموزانی باشند که در فرد احساس انگیزه ایجاد کنند.

6) مثبت اندیشی

دانش آموزان باید نسبت به مطالعات خود دارای نگرش مثبت باشند، چرا که طرز فکر افراد بر توانایی های آن ها تاثیر می گذارد. هم چنین باید افراد منفی نگر را که باعث ایجاد نگرش های منفی در دانش آموز می شوند از او دور نگه داشت.

7) تغذیه مناسب

معده خالی روی تمرکز و انگیزه دانش آموز تاثیرگذار است. دانش آموزان باید به تغذیه خود اهمیت داده و از غذاها و میان وعده های سالم و مقوی استفاده کنند. با معده خالی نباید درس خواندن را شروع کرد، چرا که گرسنگی تمرکز را کاهش می دهد و هم چنین منجر به ایجاد سردردها و دل دردهایی می گردد که مطالعه را مختل می نماید. مصرف آب کافی نیز اهمیت بالایی دارد که نباید فراموش گردد.

8) آزمودن خود

دانش آموزان می توانند با امتحان دریافت از خود، آن چه را که در جلسه امتحان رخ می دهد، پیش بینی نموده و برای آن آماده شوند. این کار هم چنین منجر به تداوم پیشرفت های دانش آموزان می گردد. دانش آموزان بهتر است روند درس خواندن خود را به جای مطالعه مداوم با دریافت آزمون هایی از خود بهبود بخشند. البته دانش آموزان باید توجه کنند در صورتی که در آزمون های اولیه عملکرد خوبی نداشتتند، ناامید نشده و با تمرین مداوم وضعیت خود را ارتقا دهند.

9) خواندن فعال

بسیاری از دانش آموزان در هنگام مطالعه بخش هایی از درس ها را رد نموده و به آن توجه کافی ندارند اما باید در نظر داشت که ممکن است این کار آن ها را از فرا دریافت نکات اصلی درس ها بازدارد. بهتر است دانش آموزان همزمان با مطالعه، نکات مهم را یادداشت کنند و در صورتی که با مفاهیم جدید و ناآشنا روبرو شدند، در خصوص آن ها جست وجو کنند.

10) مرور کردن

دانش آموزان باید درس های خود را به صورت روزانه یا هفتگی مرور کنند. در واقع باید زمان معینی از مطالعه را به مرور درس های قبلی اختصاص داد. این کار یاری می نماید تا نقاط ضعف دانش آموز بهتر معین گردد. هم چنین می توان در مرور درس های قبلی فعال عمل نموده و از معلم خود در این زمینه یاری گرفت.

در آخر باید توجه داشت عادات مطالعه دانش آموزان تاثیری مستقیم بر کسب نتایج آن ها دارد و انتخاب راهکارهای مناسب از اهمیت بالایی در روند تحصیلی برخوردار است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1524

به "10 نکته مفید آموزشی برای دانش آموزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته مفید آموزشی برای دانش آموزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید