7 کتاب برای ورود نوجوان ها به دنیایی جدید و جذاب

به گزارش پرسینا بلاگ، دنیای کتاب ها، دنیایی از جنس ماجراجویی و رهایی است و به نوجوان هایی که دنبال هیجان های تازه در زندگی هستند، یاری می نماید تا این حس و حال را تجربه نمایند. خواندن کتاب های خوب در دوران نوجوانی منجر به کشف راه های تازه و رسیدن به موفقیت می گردد. نوجوان هایی که آثار ادبی می خوانند، مهارت هایی را در زمینه مدیریت ایده های پیچیده کسب می نمایند. مطالعه کتاب علاوه بر اینکه به نوجوانان یاری می نماید تا در مدرسه عملکرد خوبی داشته باشند، به آن ها یاری می نماید تا اطلاعات زیادی درباره مردم و دنیا کسب نمایند، تخیلشان را تقویت نمایند و افق دیدشان را گسترده نمایند. در ادامه چند نمونه کتاب معرفی نموده ایم که هر نوجوانی باید مطالعه کند.

7 کتاب برای ورود نوجوان ها به دنیایی جدید و جذاب

1. قصه های مجید

هوشنگ مرادی کرمانی متولد 16 فروردین سال 1323 در روستای سیرچ کرمان است. بعضی از کتاب های مرادی کرمانی به انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، هلندی، عربی و ارمنی ترجمه شده است. او برنده جوایز ملی و معتبر بین المللی زیادی از جمله دیپلم افتخار هانس کریستین آندرسن (1980) و کتاب سال دانشگاه سانفرانسیسکو (2000) شده است. کتاب قصه های مجید یک مجموعه داستان است که در 5 جلد چاپ شده است و اولین جلد آن سال 1353 منتشر شده است. این کتاب یک سری داستان کوتاه است که مربوط به پسری نوجوان به نام مجید است که پدر و مادرش فوت شد ه اند و به همراه مادرعظیمش در استان کرمان زندگی می نماید. مجید علاقه زیادی به نویسندگی دارد و کتاب زیاد می خواند. قصه های مجید درباره ماجراجویی های مجید است. هر نوجوانی با مطالعه این کتاب به دنیای مجید می رود و همراه او با چالش های جدید روبرو می شود و به جواب هایی می رسد که شاید سوال آن ها هم بوده است. مجموعه قصه های مجید تا به الان بیش از 23 بار تجدید چاپ شده است و سال 1370 از روی این کتاب یک سریال محبوب به کارگردانی کیومرث پوراحمد ساخته شد.

در قسمتی از کتاب قصه های مجید می خوانیم:

2. نفرتی که تو می کاری

آنجی توماس از رمان نویس های معروف آمریکایی است. او متولد سال 1988 در می سی سی پی آمریکا است. توماس در دوران نوجوانی خواننده رپ بود. او وقتی که شش سال داشت یک صحنه تیراندازی را دید و این مساله در روحیه اش تاثیر خیلی بدی گذاشت. مادرش روز بعد از این اتفاق توماس را به یک کتابخانه می برد و با نشان دادن کتاب ها و داستآن های مختلف می خواهد به او نشان دهد که در زندگی اتفاق های خوب هم می افتد و زندگی در حادثه ای که او دیده است خلاصه نمی شود. این داستان الهام بخش آغاز نویسندگی آنجی توماس است.

کتاب نفرتی که تو می کاری اولین رمان آنجی توماس است و اولین بار سال 2017 منتشر شد. این کتاب بلافاصله پس از چاپ به مدت هشتاد هفته به یکی از پرفروش ترین کتاب های نیویورک تایمز تبدیل شد و نامزد جایزه کتاب ملی آمریکا شد. پس از انتشار کتاب نفرتی که تو می کاری از آن یک فیلم سینمایی به کارگردانی جورج تیلمن ساخته شد.

این کتاب درباره دختری نوجوان سیاهپوستی به اسم استار کارتر است. خانواده استار در یک محله عمدتا سیاه پوست و فقیرنشین زندگی می نمایند. استار 16 ساله یک روز که با دوستش خلیل که او هم سیاه پوست است، در حال برگشت از یک مهمانی هستند که پلیس به دلیل رانندگی با چراغ عقب شکسته جلوی آن ها را می گیرد. پلیس خلیل را از ماشین پیاده می نماید؛ خلیل برمی شود که با استار حرف بزند، پلیس سفیدپوست با بی رحمی تمام در جلوی چشمان استار به خلیل بدون اینکه کار اشتباهی نموده باشد، شلیک می نماید و او را می کشد.

درس عظیمی که این کتاب به ما می دهد این است که هر فردی در جامعه یک صداست و می تواند از حق خودش دفاع کند. این کتاب که عمدتا در زمینه مبارزه با نژاد پرستی است، باعث می شود خواننده به عمق این موضوع پی ببرد و این عمل را محکوم کند.

در قسمتی از کتاب نفرتی که تو می کاری می خوانیم:

3. ارباب حلقه ها

جان رونالد رویل تالکین، نویسنده، شاعر، سرباز حرفه ای جنگ دنیای اول انگلیس و استاد دانشگاه است، او متولد 3 ژانویه 1892 در بلومفونتاین آفریقای جنوبی است. تالکین در خلوتش با نوشتن یک سری داستان های فانتزی که اغلب تاریک و غم انگیز بودند سرگرم بود. او با کتاب هابیت و کتاب تخیلی حماسی مبتکرانه اش به نام ارباب حلقه ها به شهرت رسید. از مضامین این روایت می توان به نبرد خیر در برابر شر، فروتنی دربرابر غرور، مرگ و جاودانگی، رحمت و ترحم، نجات، توبه، از خودگذشتگی، عدالت، اقتدار و شفابخشی اشاره نمود. نوشتن این کتاب از 1937 تا 1949 یعنی 12 سال طول کشید.

ارباب حلقه ها، یک رمان فانتزی از تالکین است که در سه بخش یاران حلقه ها (1954)، دو برج (1955) و بازگشت پادشاه (1955) منتشر شد. این رمان در عصر سوم سرزمین میانه جریان دارد. این رمان ادامه کتاب هابیت از تالکین است که سال 1937 منتشر کرد. ارباب حلقه ها حماسه گروهی از قهرمانان است که برای نجات دنیایشان از شر شیطان به راه می افتند. فرودو بگینز شخصیت اصلی داستان در سن 33 سالگی در میان هابیت ها، یک حلقه جادوی نامریی از عموی خود بیلبو به ارث می برد و می فهمد که این انگشتر قدرت کنترل همه دنیا را دارد. گروهی از هابیت ها، الف ها، کوتوله ها و مردان تشکیل می شود تا حلقه را با انداختن آن در آتش آتشفشانی نابود کند.

کارگردان نیوزلندی پیتر جکسون از روی این داستان، سه گانه یاران حلقه ها (2001)، دو برج (2002) و بازگشت پادشاه (2003) را ساخته است که جوایز بسیار زیادی از جمله 11 جایزه اسکار را برای فیلم سومش به نام بازگشت پادشاه دریافت کرد. کتاب ارباب حلقه ها یکی از معروف ترین و الهام بخش ترین کتاب های قرن 21 محسوب می شود. کتاب ارباب حلقه ها با بیش از 150 میلیون نسخه فروش، یکی از پرفروش ترین رمان هایی است که تا به امروز نوشته شده است. آثار تالکین الهام بخش بسیاری از نویسندگان کتاب های تخیلی شد.

در قسمتی از کتاب ارباب حلقه ها می خوانیم:

4. چین خوردگی در زمان

مادلین لینگل متولد 29 نوامبر سال 1918، نویسنده بیش از 45 کتاب خواندنی و جذاب است که محبوب ترین کتابش، کتاب چین خوردگی در زمان است. این کتاب یک رمان علمی فانتزی است که سال 1962 منتشر شد. این کتاب ترکیبی عجیب از علوم جالب کوانتومی و نقل قول هایی از کتاب مقدس است. لانگل بعد از مطالعه و آشنایی با قوانین فیزیک کوانتومی این کتاب را برای نوجوانان نوشت. این کتاب عشق را به عنوان عظیم ترین قدرت و ترس را یکی از عظیم ترین سلاح ها برای انسان می داند. کتاب چین خوردگی در زمان یک کتاب بی نظیر است که ذهن شما را به سمت ایده های جدید باز کند و باعث می شود بعضی از تعصبات که در ناخودآگاه شما وجود دارد را زیر سوال ببرید.

داستان چین خوردگی در زمان درباره دختری به نام مگ ماری است که سیزده سال سن دارد و با پدر و مادر دانشمندش که همواره درگیر مطالعه و کارهایشان هستند، زندگی می نماید. مگ یک روز که پدرش به صورت ناگهانی گم می شود با همسایه عجیب و غریبشان به نام خانم واتسیت، آشنا می شود. خانم واتسیت او را به خآن هاش دعوت می نماید و وعده یاری به مگ برای پیدا کردن و نجات پدرش را می دهد. مگ به همراه برادر نابغه اش چارلز و دوستش کالوین به آنجا می فرایند و با چیزی به نام تسرکت آشنا شوند. مگ متوجه می شود که این موضوع یک مفهوم علمی است و پدرش قبل از ناپدید شدن مرموزش روی آن کار می کرد. خانم واتسیت آن ها را به یک ماجراجویی بین کهکشانی می برد که هرگز فراموش نمی نمایند. این کتاب سال 1963 برنده مدال نیوبری شد و اولین کتاب کلاسیک مادلین لینگل است. از روی کتاب چین خوردگی در زمان سال 2003، یک فیلم تلویزیونی به کارگردانی جان کنت هریسون و سال 2018 یک تئاتر به کارگردانی آوا دوورنای ساخته شده است.

در قسمتی از کتاب چین خوردگی در زمان می خوانیم:

5. بیست هزار فرسنگ زیر دریا

ژول ورن نویسنده پرکار فرانسوی، متولد 8 فوریه 1828 در نانت فرانسه است. ژول ورن به خاطر رمان هایی مثل سفر به مرکز زمین، از زمین تا ماه و بیست هزار فرسنگ زیر دریا مشهور است. فعالیت های پیشگام ژول در ژانر داستان های علمی تخیلی است. کتاب بیست هزار فرسنگ زیر دریا محبوب ترین کتاب از مجموعه داستان های علمی تخیلی ژول ورن است که اولین بار سال 1869 به زبان فرانسه منتشر شد.

کتاب بیست هزار فرسنگ زیر دریا ماجراجویی کاپیتان نمو، خدمه اش، پروفسور آروناکس، ندلند و کنسیل هنگام سفر در زیر آب است. این کتاب موضوعات زیادی از جمله تبعید، دنیا طبیعی، تکنولوژی و اکتشاف را در بر می گیرد. در این داستان یک هیولای ناشناخته، حمل و نقل بین المللی را تهدید می نماید و دولت برای پیدا کردن و نابودی هیولا افراد زیادی را جمع می نماید. پروفسور آروناکس، ندلند و کنسیل به این جستجو ملحق می شوند و در دریا به دنبال این هیولای غو آسای می گردند که ناگهان متوجه می شوند هیولایی وجود ندارد و چیزی که از آن وحشت نموده اند یک زیردریایی عظیم و با شکوه است که متعلق به ناخدا نمو می باشد. آن ها همراه با این زیردریایی به زیر دریا و 20000 هزار فرسنگ دورتر می فرایند. این کتاب نوجوان دنیایی از تخیل و ماجراجویی برای نوجوان ها می سازد و باعث می شود با دنیایی ناشاخته آشنا شوند.

در قسمتی از کتاب بیست هزار فرسنگ زیر دریا می خوانیم:

6. آرزوهای عظیم

چارلز دیکنز با نام کامل چارلز جان هوفام دیکنز، متولد 7 فوریه 1812 در همپشایر انگلیس است. چارلز دیکنز روزنامه نگار، ویراستار، تصویرگر، مفسر اجتماعی و عظیم ترین رمان نویس زمان خودش محسوب می شود. دیکنز در طول زندگی اش از محبوبیت زیادی برخوردار بود. کتاب آرزوهای عظیم که یک رمان کلاسیک محسوب می شود، اولین بار سال 1861 منتشر شد و به یکی از عظیم ترین موفقیت های چارلز دیکنز تبدیل شد. داستان آرزوهای عظیم درباره دوران کودکی و جوانی پیپ است. پیپ در خانواده ای فقیر در کلبه ای روستایی زندگی می نماید. روزی یک زن میانسال و پولدار به نام هاویشام به پیپ می گوید که به لندن بیاید و با او هم صحبت شود و در ازای این کار به او پول زیادی خواهد داد. نامزد هاویشام در روز ازدواج او را ترک نموده باعث شده است او نسبت به همه مردها کینه داشته باشد و به دنبال راهی برای انتقام دریافت از مردها باشد.

مفاهیم زیادی در این رمان مطرح شده است ولی دیکنز بر سه موضوع اصلی تمرکز نموده است که عبارت اند از: طبقه اجتماعی و جاه طلبی، گناه و رستگاری و تردید و فریب کاری.

در بخشی از کتاب آرزوهای عظیم می خوانیم:

7. آنی شرلی

ماریلا و متیو کوتبرت برای فرزندخواندگی یک پسر اقدام می نمایند تا به آن ها در امور مزرعه یاری کند، اما اشتباهی دختری مو قرمز به نام آن شرلی به خانه آن ها می آید. آنی دختری یتیم است که سرشار از حس زندگی است و بی وقفه حرف می زند. ماریلا و متیو با دیدن این دختر سر و زبان دار تصمیم می گیرند سرپرستی اش را به عهده بگیرند. آنی قدرت تخیلی باورنکردی و روحیه ای قوی دارد. خصلت های رفتاری آن باعث می شود که ماجراهای زیادی از سر بگذراند، یک بار موهای قرمزش را سبز می نماید، بار دیگر کیکی با مواد اشتباه می پزد.

کتاب آن شرلی اثر ال ام مونتگمری اهل کانادا است و در سال 1908 برای اولین بار منتشر شد. این مجموعه کتاب هشت جلدی با این عنوان ها به چاپ رسیده است:

شرلی در گرین گیبلز

آن شرلی در اونلی

آن شرلی در جزیره

آن شرلی در ویندی پاپلز

آن شرلی در خانه رویاها

آن شرلی در اینگل ساید

دره رنگین کمان

ریلا در اینگل ساید

شخصیت آن، دختر جسور و سرسختی است که شاد و خیال پرداز است. با خواندن این کتاب نوجوان می توان شخصیتی ملموس و اقعی را حس کرد که خیلی از احساسات نوجوان ها را شفاف تر بیان نموده است. از این مجموعه کتاب، سریال و کارتونی به همین اسم ساخته شد که در دوران خودش محبوبیتی بی نظیر کسب کرد.

در قسمتی از کتاب آن شرلی می خوانیم:

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7357

به "7 کتاب برای ورود نوجوان ها به دنیایی جدید و جذاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 کتاب برای ورود نوجوان ها به دنیایی جدید و جذاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید