آیا آنفلوآنزا زمینه ساز ابتلا به کروناست؟

به گزارش پرسینا بلاگ، پروفسور نیل مابوت از دانشگاه ادینبورگ انگلستان اظهار کرد: شواهدی وجود دارد که ممکن است ویروس آنفلوآنزا بر پیامد های ناشی از ویروس کرونا تاثیر داشته باشد.

آیا آنفلوآنزا زمینه ساز ابتلا به کروناست؟

به نقل از نیوز، پروفسور نیل مابوت گفت: نبود بیشتر ویروس ها در سال گذشته به علت اقدامات ایمنی سختگیرانه برای کووید 19 منجر به کاهش ایمنی در برابر بیماری های رایج تر شده است. اگر چه ممکن است افراد پس از همه گیری بیشتر مستعد ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا باشند، اما سرماخوردگی شدید در بسیاری از افراد تبدیل به یک کلمه نامفهوم شده است.

پروفسور مابوت افزود: آنالیز منظم بعضی از علائم مانند گلودرد و عطسه که بازتاب علائمی است که در افراد مبتلا به نوع دلتای کووید دیده می گردد، بسیار مهم تلقی می گردد. علاوه بر این ویروس های سرماخوردگی بر اثر تماس سطحی بسیار بیشتر از ویروس کرونا قابل انتقال است.

وی می گوید: سرماخوردگی یا آنفلوآنزا فوق شدید کلمات نامفهومی است که در مصاحبه با افراد در خصوص آن می شنویم، اما من تصور نمی کنم شواهدی مبنی بر وجود سرماخوردگی یا آنفلوآنزا فوق شدید در اطراف خود داشته باشیم. بعلاوه هیچ شواهدی مبنی بر ابتلا به سرماخوردگی شدید در ماه های اخیر مشاهده نشده است.

به طور طبیعی بدن ما به سرماخوردگی در گردش واکنش نشان می دهد و این واکنش در چندین سطح انجام می گردد. زمانی که دوباره در معرض ویروس قرار بگیریم، به علت ابتلای قبلی مصونیت ایجاد شده، اما در حال حاضر ما آنقدر کم در معرض ویروس قرار گرفته ایم که مصونیت ناشی از آن از بین رفته است.

آیا سرماخوردگی مجدد شوکی بر سیستم بدن خواهد بود؟

ما فراموش نموده ایم که چه زمانی سرماخوردگی داشتیم؛ به همین علت بالا به این بیماری برای ما یک شوک خواهد بود. سرماخوردگی برای بیشتر افراد فقط عاملی مزاحم است و در یک فرد سالم عادی 2 و شاید حدبیشتر سه هفته طول بکشد. علائم آن نیز گلودرد و آبریزش بینی است که با گذشت زمان کاهش می یابد.

در این مدت ابتلا به سرماخوردگی زیاد نبود؛ با ایجاد پاسخ ایمنی در برابر سرماخوردگی دفعه بعد که در برابر ویروس سرماخوردگی قرار می گیریم، کمی محافظت می شویم، اما در حال حاضر بدون ابتلا به سرماخوردگی وضیعت ما چگونه خواهد بود؟

به گفته مابوت تحقیقات همچنان در حال اجرا است تا معین گردد ویروس های سرماخوردگی و آنفلوآنزا چگونه با ویروس کرونا تعامل دارند.وی گفت: شواهدی در خصوص ویروس آنفلوآنزا وجود دارد که ممکن است بر پیامد های ویروس کرونا تاثیر بگذارد، اما در خصوص خود سرماخوردگی نمی توان مطمئن بود. تعامل بین این پاتوژن ها مطمئنا مورد جالبی می تواند باشد.

آیا سرماخوردگی می تواند در برابر کووید محافظت کند؟

نتایج مطالعه اخیر نشان داد قرار گرفتن قبلی و اخیر در معرض ویروس های سرماخوردگی می تواند با یاری به بدن در از بین بردن ویروس قبل از آغاز تکثیر، زمینه محافظت در برابر کووید 19 را فراهم کند.

محققان دانشگاه کالج لندنذکارکنان آژانس سلامت همگانی را که در اوایل همه گیری در معرض خطر عفونت قرار داشتند، اما بیمار نشده و آنتی بادی های محافظ فراوری ننموده بودند را آنالیز کردند. آنان دریافتند که به ویروس آلوده، اما به وسیله سلول های تی محافظت شده اند؛ سلول های تی می تواند سلول های آلوده را از بین ببرد.

پروفسور مابوت گفت: سلول های تی حافظه ای که در پاسخ به عفونت با کروناویروس های فصلی ایجاد می گردد، می تواند در برابر ویروس کرونا نیز محافظت ایجاد کند.

این سلول های تی به جای پروتئین اسپایک ویروس که در واکسن های کووید 19 استفاده می گردد، ویژگی داخلی ویروس کرونا را تشخیص می دهد؛ بنابراین این اطلاعات می تواند برای طراحی واکسن های نو برای ایجاد محافظت متقابل در برابر طیف وسیعی از ویروس های کرونا استفاده گردد.

این محقق می گوید: توجه به این نکته مهم است که بسیاری از انواع مختلف ویروس ها وجود دارد که می تواند علاوه بر سایر کروناویروس ها باعث سرماخوردگی گردد.

نتایج این تحقیق در نشریه Nature منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 27 آذر 1400 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7898

به "آیا آنفلوآنزا زمینه ساز ابتلا به کروناست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا آنفلوآنزا زمینه ساز ابتلا به کروناست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید