ادعای پمپئو درباره طرح جدید ترامپ علیه ایران

به گزارش پرسینا بلاگ، فارس نوشت:مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا در گفت وگو با نشریه آمریکایی واشنگتن فری بیکن از طرح گسترده دولت دونالد ترامپ برای مقابله با ایران پرده برداری کرد.

ادعای پمپئو درباره طرح جدید ترامپ علیه ایران

وزیر خارجه آمریکا توضیح داد که دولت ترامپ، تلاش چندمنظوره ای را با هدف مقابله با گسترش ایران در سراسر منطقه غرب آسیا آغاز کرده است که از آن جمله می توان به تلاش های واشنگتن در سازمان ملل برای تضمین بازگشت تحریم های جهانی علیه ایران اشاره کرد که این امر ضربه مرگبار نهایی به برجام وارد می کند.

پمپئو بعد از دیدار اخیر خود با خاندان سلطنتی ریاض، در مصاحبه ای مفصل با فری بیکن توضیح داد علیرغم آنکه دولت ترامپ با چالش های بسیار زیادی در مقابله با تهران روبرو بوده است اما همچنان در دستیابی به یک ائتلاف جهانی برای مقابله با برنامه هسته ای ایران، استوار بوده است.

پمپئو در این افشاگری تأکید کرد که گام های بعدی دولت ترامپ، از بین بردن نفوذ ایران در کشورهای کلیدی عربی از جمله یمن، سوریه و لبنان است.

پمپئو توضیح داد که در ماههای آینده، قرار است به همراه رئیس جمهور آمریکا تصمیم مهمی درباره مطرح کردن درخواست از سازمان ملل برای استناد به مکانیسم ماشه برای بازگشت مجموعه ای از تحریم های بین المللی علیه ایران که در نتیجه برجام لغو شده بودند، اتخاذ خواهند کرد.

پمپئو توضیح داد، گرچه ترامپ هنوز تصمیم نهایی درباره مکانیسم ماشه در سازمان ملل اتخاذ نکرده است اما از قبل زمینه را برای این اقدامات فراهم کرده است.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: بعنوان یک موضوع سیاسی، ما به وضوح اعلام کردیم که لغو تحریم های تسلیحاتی علیه ایران غیرقابل پذیرش است. ما می دانیم که این ضرب الاجل ها و بخش های بند غروب در حال نزدیک شدن است. اولین مورد که مورد بسیار مهمی است، در ماه اکتبر از راه می رسد (منقضی شدن تحریم های تسلیحاتی ایران).

وی در ارتباط با احتمال لغو تحریم های تسلیحاتی ایران در اکتبر 2020 گفت: فقط به این فکر کنید (که تحریم های تسلیحاتی لغو شود). ما [موشک هایی] داشتیم که از یمن به سمت عربستان سعودی پرتاب می شدند و هشت ماه دیگر، فروش این موشک ها به ایران قانونی می شود. ما مصمم هستیم تا اقدامی علیه این شرایط صورت گیرد و ما مصمم هستیم که چنین چیزی متوقف شود. ما با شرکای آلمانی، فرانسوی و بریتانیایی خود در اینباره حرف زدیم، آنها نیز می دانند و این تهدید را احساس می کنند.

پمپئو با اینحال تأکید کرد که کشورهای اروپایی همچنان پیوند خود با برجام را حفظ کرده اند و در موضوع ایران با ایالات متحده آمریکا چندان همسو نیستند و توضیح داد: آنها اساساً معتقدند که ماندن در آن توافق (برجام) به بهترین شکل در راستای منافع آنها است.

پمپئو توضیح داد: حرف ما این است: ایران تا حد زیادی مهم ترین مؤلفه های های [توافق هسته ای] مربوط به غنی سازی هسته ای را نادیده می گیرد.

این دیپلمات آمریکایی درباره تلاش های آمریکا برای مقابله با ایران گفت: مهم است که ائتلافی داشته باشیم که حتی الامکان همسو باشد. ما از قبل با سازمان ملل وارد همکاری شدیم تا این بحث را پیش ببریم. امیدوارم که روس هاو چینی ها نیز این مسئله را درک کنند. شما از حق وتو آنها حرف می زنید. ما چنین فرضیه ای نداریم. ما معتقدیم که روسیه و چین نیز نگرانی مشترک ما را دارند که ایران قادر به خرید سامانه های تسلیحاتی مهمی است که اساساً برای اینجا در خاورمیانه (غرب آسیا) ثبات زدا است.

دولت (ترامپ) احتمالاً از سازمان ملل خواستار بازگشت کامل تحریم ها (فعال شدن مکانیسم ماشه) را داشته باشد. این امر، تمامی کشورهای عضو را از تلاش برای لغو تحریم های تسلیحاتی بازمی دارد.

وزیر خارجه آمریکا در بخشی از مصاحبه خود به حمایت آمریکا از لبنان اشاره کرد و گفت: کشورهای عربی و ایالات متحده به طور متحد می گویند که ما از حمایت از لبنان در زمانیکه آمادگی داشته باشد تحت کنترل نفوذ ایران و حزب الله نباشد، خرسندیم.

وی ادامه داد که بعید است کمک نظامی آمریکا علیرغم مخالفت های کنگره به لبنان متوقف شود توضیح داد: رئیس جمهور و دولت ما تا امروز همچنان معتقدند که حمایت از نیروهای مسلح لبنان، نهادی که کمترین تأثیرپذیری را از حزب الله، دارد داشته باشیم تا در نهایت فرصت امنیتی را به دولت بعدی لبنان بدهد.

وزیر خارجه آمریکا در ارتباط با حمایت از نیروهای مسلح لبنان ادامه داد: دفعه بعد، تصمیماتی درباره نه تنها میزان و چگونگی کمک ها اتخاذ می کنیم بلکه بررسی می کنیم که آیا تداوم کمک ها به نیروهای مسلح لبنان مناسب است یا خیر. ما مجدداً این مسئله را ارزیابی می کنیم. عناصر خوبی درون لبنان هستند که چیزی جز جدا شدن از حزب الله نمی خواهند. ما خواستار حمایت و تشویق آن افرادی هستیم که ازحقوق اساسی مردم لبنان دفاع می کنند.

ائتلاف عربستان سعودی و آمریکا علیه ایران

وزیر خارجه آمریکا در خصوص روابط ویژه و خاص میان واشنگتن و ریاض به خصوص در موضوع ایران گفت: این کلمات مفهوم بزرگی دارد. این روابطی که ما در منطقه داریم، خواه روابط با سعودی ها، اماراتی ها،...، تمامی افرادی که در این ائتلاف هستند، درک می کنند که اگر ما بتوانیم جمهوری اسلامی (ایران) را وادار کنیم تا به شیوه ای که غیرانقلابی رفتار کند، شانس افزایش رشد و رفاه در منطقه را خواهیم داشت.

پمپئو در پاسخ به سؤالی مبنی بر ادامه همکاری واشنگتن با ریاض علیرغم انتقاد گروههای حقوق بشری ادامه داد: ما اساساً تصمیمات درستی برای ادامه همکاری با پادشاهی (ریاض) گرفتیم تا امنیت و ایمنی را برای مردم آمریکا فراهم آوریم.

عربستان سعودی در سالهای اخیر، به دلیل حملات تهاجمی علیه مردم یمن به شدت مورد انتقاد گروههای حقوق بشری و حتی برخی مقام های آمریکا قرار گرفته است.

پمپئو با بی توجهی به موجی از نقدها گفت که آمریکا هیچ تردیدی برای ادامه همکاری با عربستان سعودی برای مبارزه با اقدامات تروریستی ندارد.

وی در خصوص تشکیل ائتلاف برای مقابله با ایران گفت: بحث مسلمان و مسیحی و یهودی مطرح نیست. بحث امنیت منطقه مطرح است. آنها یک هدف مشترک و تهدید مشترک از سوی ایران دارند و با شناخت کامل از تاریخ منطقه آمادگی دارند کنار هم قرار بگیردند اما کنار هم قرار می گیرند تا این تهدید مشترک را پس بزنند.

310311

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 3446

به "ادعای پمپئو درباره طرح جدید ترامپ علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای پمپئو درباره طرح جدید ترامپ علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید