اعتراضات کارگری در اراک و این بار آذرآبی ها ، آیا دولت برای حل مسائل صنایع بزرگ راه حلی دارد؟

به گزارش پرسینا بلاگ، خبر بازداشت 21 کارگر شرکت آذرآب این روز ها در حالی رسانه ای می شود که اعتراضات مسالمت آمیز آنان در روز های گذشته وارد فاز جدیدی شده بود؛ تعیین تکلیف سهامدار خواسته اصلی آنان است.

اعتراضات کارگری در اراک و این بار آذرآبی ها ، آیا دولت برای حل مسائل صنایع بزرگ راه حلی دارد؟

به گزارش خبرنگار دانشگاه پرسینا بلاگ- عرفان توانا؛ * کمتر از دو دهه است که سازمان خصوصی سازی در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی، مشغول واگذاری کارخانه ها و شرکت های بزرگ تولیدی به بخش خصوصی است. در این زمینه تعداد زیادی از شرکت های مختلف طی مناقصه های مختلف به بخش خصوصی واگذار شد؛ مناقصه هایی که اکنون و پس از گذشت دو دهه از فعالیت این سازمان، اشتباهات و اشکالات آن نمایان شده است.

البته این اشکالات و اشتباهات، اثرات منفی بسیاری بر روند تولید در این کارخانه ها داشته است. آنچه این روز ها بر سر کارگران هپکوی اراک، هفت تپه خوزستان، کنتورسازی قزوین و آذرآب اراک می آید، نتیجه سوءتدبیر هایی است که سال ها قبل در سازمان خصوصی سازی رخ داده است. اما آنچه این روز ها اهمیت دارد، رسیدگی به وضعیت کارگران و تولید این شرکت های تولیدی است که روزگاری بخش های مهمی از اقتصاد کشور را روی دوش خود داشتند.

این روز ها اخباری از اعتراضات کارگران آذرآب منتشر می شود که نشان دهنده بی توجهی مسئولان کشور و استان مرکزی به حل مسائل این شرکت عظیم اقتصادی است.

بیماری آذرآب 35 ساله

آذرآب به عنوان ابرشرکتی شناخته می شود که در زمینه زیرساخت های صنعتی، ساخت پالایشگاه های گاز، نفت، مجتمع های پتروشیمی و بخش های بسیاری از زیرساخت های عظیم صنعتی فعالیت می کند. صنایع آذرآب از ابتدا قرار بود در کنار ماشین سازی اراک (ابرشرکت دانش بنیان ساخت تجهیزات سنگین پالایشگاهی) فعالیت کند. ماشین سازی در سال 46 احداث شد و از همان زمان نیز تصمیماتی برای احداث آذرآب گرفته شد، اما پس از پیروزی انقلاب، تصمیم مسئولان اقتصادی کشور بر این شد که آذرآب به صورت مستقل کار خود را ادامه دهد و از همین رو از سال 63 به عنوان شرکتی جدا به بهره برداری رسید.

آذرآب سال هاست که تولید تجهیزات پالایشگاهی و صنایع پتروشیمی کشور را به عهده دارد. انتقال فناوری های روز دنیا در زمینه تولید شیر های پروانه ای پالایشگاهی، توربین های آبی، بویلر های سیکل ترکیبی و دیگر تجهیزات این حوزه، از این کارخانه صورت می گرفته است. همکاری با شرکت های بزرگ دنیا مانند LMZ روسیه، VOITH اتریش، فاسترویلر اسپانیا، چند شرکت آلمانی و ژاپنی نیز در کارنامه 35 ساله این کارخانه می درخشد. اما اکنون وضعیت آذرآب بغرنج است.

اعتراض کارگران این شرکت از یک هفته گذشته وارد فضای جدیدی شده است. در 17 مهر برای جبران بخشی از معوقات کارگران این شرکت، حدود سه میلیون و 350 هزار تومان بابت حقوق مرداد کارگران به حساب آنان واریز شد. این خبر را مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی به رسانه ها گفته و همین امر نشان می دهد که با وجود واگذار شدن این کارخانه به بخش خصوصی، معوقات کارگران را دولت پرداخت کرده است.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

ابرشرکت تولید زیرساخت پالایشگاهی در گیرودار بازی های سرمایه داران

اما مطالبه اصلی کارگران آذرآب، تعیین تکلیف سهام دار آن است نه پرداخت معوقات کارگران. به اعتقادات آنان، اینکه حقوق عقب مانده کارگران از منابع دولتی پرداخت شود، مسائل این کارخانه عظیم را حل نمی کند.

یساولی، عضو شورای اسلامی کار آذرآب در حاشیه اعتراضات کارگری به رسانه ها گفته است که اولویت کارگران تعیین تکلیف هرچه سریع تر وضعیت سهامداری این شرکت است.

به گفته او تمام خطوط تولید آذرآب خوابیده و همین امر کارگران را نگران آینده شغلی خود کرده است.

در واقع کارگران بار ها مطالبات خود را مسالمت آمیز به گوش مسئولان رسانده اند، اما کارگران معتقدند که اقدامات اجرا شده تاکنون، باعث اتفاق مثبتی برای این شرکت نبوده است.

کارگران معتقدند اینکه مدت زیادی از آخرین سفارش کار شرکت می گذرد، نشانه ناکارآمد بودن هیات مدیره و سوءمدیریت آنان در این شرکت است.

روز گذشته و پس از آنکه کارگران اقدام مؤثری از سوی مسئولان استانی برای حل مسائل شرکت ندیدند، اقدام به بستن ریل راه آهن خط شمال به جنوب کردند.

این موضوع باعث بازداشت 21 نفر از کارگران این شرکت شد. این خبر را عباس قاسمی، دادستان اراک به رسانه ها اعلام کرده و گفته است که بستن ریل و ایجاد وقفه در حرکت قطار کار ناشایستی است. کارگران آذرآب حق دارند و مطالبات آنان نیز به حق است، اما باید از جهت قانونی خود این مطالبات را پیگیری کنند.

به کارگران عذرخواهی بدهکاریم!

محمد شریعتمداری، وزیر کار روز گذشته در نشست اعضای ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی حضور داشت. او در این جلسه اعلام کرده که دولت به کارگران آذرآب عذرخواهی بدهکار است.

او در این جلسه مسائل شرکت هایی مانند هپکو و آذرآب را مربوط به شکل ساختاری آن ها در دوره های گذشته دانسته است.

وزیر کار در این جلسه با اینکه قول پیگیری مسائل کارگران را می دهد، اما از سخنان او برمی آید که راه حلی برای حل مسائل آذرآب در چنته ندارد.

شرکت خاص پشت پرده وضعیت آذرآب!

این موضوع وقتی پررنگ می شود که علی اکبر کریمی، کننده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی که در همین جلسه همراه با وزیر کار حضور دارد، اعلام کند: عده ای در تلاش هستند شرکت آذرآب را به صورت هدایت شده به یک شرکت خاص واگذار کنند و آن شرکت خاص صلاحیت لازم را برای مدیریت آذرآب ندارد.

هرچند او نامی از این شرکت خاص نمی برد، اما به نظر می رسد دست هایی پشت پرده واگذاری شرکت های خصوصی در استان مرکزی وجود دارد که باعث می شود حل مسائل این شرکت ها، به درازا بکشد.

البته باید یادآور شویم که اکنون سهام دار عمده آذرآب بانک کشاورزی است و مدیران این بانک هم اعلام کرده اند قصد واگذاری سهام خود در آذرآب را ندارند.

آنچه مسلم است اینکه این روز ها وضعیت شرکت های صنعتی و تولیدی بزرگی در کشور وخیم است؛ شرکت هایی که سهم بزرگی در اقتصاد کشور داشته اند و اکنون تولید در آن ها بسیار کاهش یافته یا به صفر رسیده است و این سوال همچنان باقی است که دولت برای حل مسائل این شرکت های تولیدی آیا راه حلی دارد؟

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 آذر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2053

به "اعتراضات کارگری در اراک و این بار آذرآبی ها ، آیا دولت برای حل مسائل صنایع بزرگ راه حلی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراضات کارگری در اراک و این بار آذرآبی ها ، آیا دولت برای حل مسائل صنایع بزرگ راه حلی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید