این فرش ها دکور خانه را بی نظیر می نمایند

به گزارش پرسینا بلاگ، فرش ایرانی در دکوراسیون امروزی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. فرش ایرانی گرمابخش خانه های مدرن امروزی است و با نقش و طرح های منحصر به فرد خود، انرژی زیادی به فضا می بخشد.

این فرش ها دکور خانه را بی نظیر می نمایند

فرش یکی از مشخصه های شاخص طراحی داخلی خانه ایرانی است. حتی حالا که مبل وسیله و جایگاه اصلی برای نشستن در بسیاری از این خانه ها است، فرش با زینت بخشی کف خانه، آن را دلپذیرتر نموده است. در این مطلب از خبرنگاران به معرفی 3 نقش از انواع فرش های سنتی ایرانی می پردازیم. پس از آن به شما خواهیم گفت که چگونه از فرش ایرانی در دکوراسیون منزل خود بهره ببرید.

انواع طرح و نقش در فرش ایرانی

لچک ترنج

این طرح دارای حاشیه های پهنی بوده که دور تا دور فرش را احاطه نموده است. نقش اصلی این طرح در قالب شکل هندسی، دایره ای و یا بیضی در میان آن قرار گرفته است که به آن ترنج می گویند. تصویر زیر نمونه ای از طرح لچک ترنج است.

طرح افشان

در این طرح ترنج برداشته شده است و با حفظ همان حاشیه های اصلی در فضای میان حاشیه ها نقش هایی از انواع گل، ساقه و برگ دیده می گردد. در تصویر زیر نمونه ای از طرح افشان را می بینیم.

طرح خشتی (گلستان)

در این طرح تمام سطح داخلی بین حاشیه ها به مستطیل های مساوی تقسیم شده و در داخل هر یک نقشه ای بافته می گردد که ممکن است این نقشه ها در خشت های مختلف تکرار گردد. این طرح در شهرهای دیگر ایران به گلستان معروف است. تصویر زیر نمونه ای از فرش با طرح خشتی است.

پیشنهاداتی برای انتخاب فرش های ایرانی

با پیشنهادات زیر همراه شوید. فرش پهن کردن هم قوانینی دارد. با رعایت این موارد می توانید در خانه خود احساس بهتری داشته باشید و از هماهنگی فرشی که انتخاب نموده اید در کنار دیگر مبلمان خانه خود لذت ببرید.

فضای کوچک

در فضاهایی با وسعت کم، پهن کردن فرش با نقش و نگارهای فشرده به شلوغی فضا و در نهایت کوچک تر به نظر آمدن آن یاری می نماید. بنابراین برای این نوع فضاها از فرش هایی با طرح و رنگ کمتر بهره ببرید تا فضای شما بزرگ تر به نظر برسد. برای آوردن رنگ به فضا می توانید از مبلمان و وسایل تزئینی بهره ببرید.

استفاده از فرش طرح افشان

دکوراتورها و طراحان دکوراسیون داخلی همواره استفاده از طرح افشان را توصیه می نمایند. در فضای نشیمنی که در تصویر زیر می بینید طراح به یاری فرشی با طرح افشان چیدمان اتاق را تکمیل نموده است. برای اینکه خانه خود را زیبا کنید به مطلب هرگز خانه خود را اینگونه چیدمان نکنید سر بزنید.

استفاده از فرش لچک ترنج

انتخاب فرش های لچک ترنج برای فضاهای معمولی و نسبتا بزرگ مناسب هستند. در تصویر بالا نمونه ای از فضای نشیمن با مقدار معمول خانه های امروزه را می بینید که به یاری فرش با طرح لچک و ترنج فضایی زیبا را به وجود آورده است. هماهنگی رنگ صورتی غالب در فضا با رنگ فرش حس وحدت در فضا را تقویت می نماید.

کفپوش طرح دار

هنگامی که کفپوش ثابت فضای مورد نظر شما طرح دار است، فرشی با طرح خلوت انتخاب کنید. فرش ایرانی در دکوراسیون منزل امروزی قطعا زیباتر خواهد شد. می توان در چیدمان نشیمن به یاری فرش ایرانی که متناسب با مبلمان است، فضایی آرامش بخش را به وجود آورد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب این روتختی ها زیبایی اتاق خواب را دوچندان می نمایند! را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 18 تیر 1401 بروزرسانی: 18 تیر 1401 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 8090

به "این فرش ها دکور خانه را بی نظیر می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این فرش ها دکور خانه را بی نظیر می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید