این 6 فعل را در مکالمات کاری خود استفاده نکنید

به گزارش پرسینا بلاگ، خبرنگاران: گاهی حرف ها و کلمات جزئی هم تأثیر شگفتی روی درک دیگران در محل کار دارد. به جز عنوان شغلی تان، کلمات و عباراتی که استفاده می کنید هم در شناخت دیگران از شما بسیار اهمیت دارند. هر آنچه به زبان می آورید برند شخصی، میزان اعتماد به نفس، قدرت و میزان دانشتان را نشان می دهد. با ما همراه باشید.

این 6 فعل را در مکالمات کاری خود استفاده نکنید

در صحبت کردن باید به افعال توجه زیادی داشته باشید. بعضی افعال سبب می شود ضعیف به نظر برسید و از قدرت تأثیرگذاری تان روی کارفرما، همکاران و ... می کاهد. چرا که نشان دهنده ضعف شماست و با استفاده از آن ها گویی به خودتان اطمینان کافی ندارید. پس افعال نامناسب را از دامنه لغات خود حذف کنید و با استفاده از کلمات مؤثر به موفقیت بیشتری در محل کار برسید. اکنون قصد داریم به شما بگوییم استفاده از 6 فعل شما را در محل کار ضعیف نشان می دهد:

1. فکر کردن

کمتر کسی هست هر روز از این فعل در صحبت هایش استفاده نکند؛ مثلاً در محل کار به همکارتان می گویید: فکر می کنم باید این پروژه را انجام دهیم. یا رئیستان می گوید: فکر می کنم ایده بسیار خوبی مطرح کردی؛ اما حالا سؤال مطرح می شود چرا نباید از فکرکردن در صحبت ها استفاده شود؟ مسئله این است فعل فکرکردن با قطعیت همراه نیست و از قدرت کلماتی که به دنبالش می آید، کم می کند. فکرکردن از واژه انگلیسی و قدیمی thencan گرفته شده است. این واژه به معنی دریافت، درک کردن و اندیشیدن است. در واقع، تفکر به معنای بررسی موقعیتی که در آن حضور دارید و هنوز به نتیجه قطعی نرسیده اید.

استفاده از واژه فکرکردن در مکالمات عادی بسیار متداول است و معنای چندان مهمی ندارد؛ مثلاً فکر کنم امروز با دوستانم به پارک بروم؛ اما در محل کار و موقعیت های رسمی باید از واژه هایی استفاده کنید که کمی اطمینان در آن بیشتر است. برای مثال ایده بسیار خوبی مطرح کردی یا طرحی که ارائه دادی عالی است. اگر به دنبال فعلی مناسب برای فکرکردن هستید از این ساختار استفاده کنید: مطمئنم برنامه تو نتایج خوبی در برخواهد داشت.

2. نیاز داشتن

وقتی رئیستان می گوید: من خیلی زود به این گزارش نیاز دارم، کمی از قدرت و تأکید خود کم می کند. استفاده از واژه نیاز، نوعی وابستگی را در کلام فرد نشان می دهد تا انتقال مفاهیمی، چون مسئولیت و وظیفه تیمی. منظور این است رئیس باید طوری صحبت کند که اعضای تیم در آن به ضرورت مفاهیمی، چون ارائه گزارش و قبول مسئولیت انجام آن در سریع ترین زمان ممکن پی ببرند.

برای مثال، مدیری به زیردست خود می گوید: من به شما برای انجام این کار نیاز دارم. این جمله بیش از اینکه قدرت مدیر را نشان دهد، با حالتی عاجزانه بیان می شود. استفاده از واژه نیاز شما را فردی نیازمند نشان می دهد. پس به جای گرفتار شدن در چنین موقعیتی بهتر است به دنبال شرایطی باشید که شما را بااعتماد به نفس تر و قوی تر نشان می دهد. البته ادب و احترام را از یاد نبرید و کلامی قاطعانه و محترمانه داشته باشید. بهتر است مدیر به کارمند خود بگوید: لطفاً این گزارش را تا روز جمعه به من تحویل بدهید.

3. خواستن

خواستن و نیاز شباهت زیادی به هم دارند. هر دو فعل نشان می دهد فرد گوینده در طلب چیزی است و فقدان چیزی در کلام و احساس او هویداست. برای مثال اگر مدیری به زیردست خود بگوید: من می خواهم کیفیت کارت را بهبود دهی، این جمله نشان از آن دارد مدیر در دریافت چیزی ناتوان است و به خواسته اش نرسیده است. به جای آن بهتر است از کلماتی استفاده کنید که مسئولیت را به گردن کارمند زیردست می اندازد؛ برای مثال: عملکرد شما در تهیه این گزارش باید کیفیت بهتری داشته باشد.

این رابطه در مورد کارمندان هم صادق است. برای مثال اگر کارمند هستید و تقاضای افزایش حقوق دارید، نباید مستقیماً بگویید: من به دنبال افزایش حقوق هستم. این جمله عدم اعتماد به نفستان را نشان می دهد و به نظر می رسد درخواستی احساساتی دارید. پس بهتر است از جملاتی، چون من معتقدم یا من مطمئنم استفاده کنید که نظر قطعی شما را در مورد افزایش حقوق نشان می دهد؛ مثلاً بگویید: من مطمئنم عملکرد من در یک سال گذشته استحقاق دریافت حقوق بیشتر را دارد. این جمله تأثیرگذاری بیشتری دارد و در مذاکره برای عقد قرارداد جدید بسیار کاربردی است.

4. حدس زدن

حدس و گمان از عدم قطعیت خبر می دهد. وقتی از این فعل استفاده می شود، انگار به دنبال پیش بینی هستیم. البته پیش بینی که فاقد اطمینان است. برای مثال مدیرعاملی به کارشناس تحلیل اطلاعات خود می گوید: حدس می زنیم و بر این گمان هستیم سود سرانجام سال از سال گذشته بهتر خواهد بود. راه های زیادی وجود دارد تا این جمله به صورت قاطعانه تر بیان شود. برای مثال ما توقع داریم سود امسال از سال گذشته بیشتر باشد یا از رقم سال گذشته پیشی بگیرد. هیچ اشکالی ندارد، از نتیجه یا خروجی چیزی اطمینان نداشته باشید. نیاز نیست به سراغ دروغ گفتن یا مبالغه بروید. تنها به جای استفاده از فعل حدس زدن، از افعالی استفاده کنید که اعتماد به نفس بیشتری را به مخاطب انتقال می دهد.

5. امیدوار بودن

معمولاً مدیران با این فعل لب به سخن می گشایند: امیدوارم به فروش موردنظر دست یابیم یا امیدوارم بتوانی این وظیفه را به درستی انجام دهی. باید توجه کنید امیدوار بودن، به جای نشان دادن حس قدرت و اعتماد به نفس، حالت دعاگونه دارد و نشان می دهد فرد گوینده کنترل و مدیریت ناچیزی روی شرایط موجود دارد.

با این حساب، از چه فعل جایگزینی باید استفاده کرد؟ برای مثال، به جای این که بگویید امیدوارم به فروش مطلوب برسیم، بگویید: ما در پی دست یابی به فروش موردنظر هستیم یا من می دانم که می توانی به این وظیفه به درستی عمل کنی. این جملات قدرت و توانمندی بالای شما را نشان می دهد و حاکی از آن است شما به توانایی تیمتان و دریافت نتیجه مطلوب آگاه هستید و به فلسفه هر چه پیش آید خوش آید اعتقاد ندارید.

6. گمان کردن

تصور کنید به همراه همکارتان در حال نوشیدن چای هستید و او می پرسد: در جلسه هفته آینده شرکت می کنی؟ اگر پاسخ شما توأم با واژه گمان کردن باشد، عدم قطعیتتان را نشان می دهد و به طرف مقابل می فهمانید شرکت در این جلسه خیلی هم برایتان اهمیت ندارد. باید بدانید بی تفاوت بودن در محل کار درست نیست. انتقال چنین مضامینی در رفتار و کلام به ضررتان تمام می شود و از میزان تأثیرگذاری شما می کاهد. باید سعی کنید در ظاهر هم که شده، از خود شور و اشتیاق نشان دهید. برای مثال به همکارتان بگویید: بله بله، حتماً حاضر خواهم شد. خیلی تمایل دارم نظر مدیران را درباره فلان موضوع بدانم.

شاید تصور کنید وقتی با همکارتان صحبت می کنید نیازی به این سیاست ها نیست، اما در اصل هست. حقیقت این است به سرعت منظور شما از کلام و رفتارتان مشخص می شود و اطرافیان با گفتگو های غیررسمی درباره شما سبب تخریب شهرت و اعتبارتان می شوند. زبان و کلام شما نقش مؤثری در گفتگو ها و ارتباطات شما دارند. اغلب 6 فعل گفته شده، در کلام شما به کار می رود. پس باید نهایت دقت را به کار ببندید و با استفاده درست از افعال و واژه ها، فرصت های خود برای تأثیرگذاری بیشتر و افزایش قدرت رهبری را تقویت کنید. توصیه می کنیم این افعال را از دامنه افعالتان بیرون بریزید تا با اعتماد به نفس بیشتری به نظر برسید.

منبع: fastcompany

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: برترین ها
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4699

به "این 6 فعل را در مکالمات کاری خود استفاده نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 6 فعل را در مکالمات کاری خود استفاده نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید