بعد از کرونا از این کتابخانه های تاریخی دیدن کنید!، عکس

به گزارش پرسینا بلاگ، آرامش، حلقه گمشده این روز های زندگی همه ماست و همه ما به دنبال راهی برای به دست آوردن آرامش هستیم. شاید برای تان جالب باشد که در میان ده ها روش برای کسب آرامش، خواندن کتاب یکی از گزینه های اصلی و کم هزینه و البته سودبخش است.

بعد از کرونا از این کتابخانه های تاریخی دیدن کنید!، عکس

خب حالا آخرین باری که کتاب خواندید چقدر آرامش کسب نموده اید؟ البته معرفی کتاب به عنوان بهترین و مفیدترین راه برای آرامش روح گفته ما نبوده و مورد تأیید پژوهشگران این حوزه است. حالا تصور کنید این کتابخوانی که خود عاملی برای کسب آرامش است در یک فضای فرهنگی و چشم نواز باشد؛ دیگر نورعلی نور است. خوب است بدانید کتابخانه هایی در اقصی نقاط کشور هستند که این وی ژگی منحصر به فرد را دارند؛ در این کتابخانه ها حتی اگر اهل کتاب هم نباشی بی شک مشتاق خواهی شد تا سری به قفسه های آن بزنی و چند صفحه کتاب بخوانی.

در ادامه شما را با این سه کتابخانه متفاوت که زیر نظر نهاد کتابخانه های عمومی کشور فعالیت نمایند آشنا خواهیم کرد تا اگر احیانا سفری به این شهر ها داشتید، بازدید از این کتابخانه ها را در برنامه سفر خود قرار دهید.

لذت کتابخوانی در کنار غزل خوانی حافظ دوستان

محال است مسافر شهر شیراز باشید و سری به آرامگاه حافظ یا همان بنای حافظیه نزنید. فضای دلنشین و معماری زیبا و منحصر به فرد حافظیه، لحظات پر آرامشی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. البته حافظیه فقط محفل اهالی فرهنگ و ادب نیست و حتی آن هایی هم که با شعر و غزل میانه چندانی ندارند حتی برای خواندن یک فاتحه یا تفال به کتاب حافظ هم که شده به اینجا می آیند. در اینجا بازار شاعران و عرفا و هنرمندان داغِ داغ است و در هر گوشه ای می توانید گروهی از آنان را ببینید که در کنار هم قلب هایشان را به شعر حافظ گره زده و بر زبان شان سخن عشق جاری است. هر یک بیتی می خواند و دیگری به رسم مشاعره، گوشه ای دیگر از غزلیات حافظ را به رخ می کشد تا عشق و احترامش را به این شاعر ابراز دارد. حالا اگر از وصف خود حافظیه بگذریم به اصل مطلب که همان معرفی کتابخانه است می رسیم.

جایی در چند صد متری بنای حافظیه که به عنوان کتابخانه عمومی حافظیه شیراز فعالیت می نماید. این کتابخانه معروف به مقبره قاسم خان- والی شیراز- در آرامگاه حافظ است. نخستین مجموعه کتابخانه در سال 1329 با اهدای کتاب از سوی کتابخانه ملی به دستور اداره آموزش و پرورش شکل گرفت. با اهدای این مجموعه کتابخانه رونق بیشتری گرفت به گونه ای که از سال 1375 به مرکز پژوهشی سعدی شناسی و حافظ شناسی تبدیل شد. اکنون بیش از 17 هزار نسخه کتاب موجودی کتابخانه است و در بخش های کتب عربی و حافظ شناسی غنی است. پیشنهاد می کنیم بازدید از این کتابخانه را در برنامه سفر خود بگنجانید و ساعتی برای خواندن کتاب در این فضای متفاوت زمان صرف کنید.

البته برنامه های جذاب و فرهنگی دیگری هم در این کتابخانه و اطراف آن برگزار می گردد و اگر خوش شانس باشید می توانید از برنامه هایی همچون کنسرت ها و نمایش ها استفاده کنید. لذت قدم زدن و عکس دریافت در کنار منظره و معماری زیبای محوطه اطراف هم که جای خود دارد. بدون شک حافظیه و کتابخانه اش شما را هم مثل بسکمک از مسافران این شهر دلبسته خود و حال و هوای شعرگونه اش خواهد نمود.

یک گنجینه تمام عیار از کتاب

محال است صحبت از فرهنگ و ادب در شهر های ایران گردد، اما از شهر ادیب پرور تبریز حرفی به میان نیاید؛ شهری که قدمت، تاریخ و ادبیات کهن آن زبانزد خاص و عام است. اگر روزی شهر تبریز را به عنوان مقصد سفر انتخاب کردید، خود و خانواده تان را از تجربه لذتبخش بازدید از کتابخانه عمومی این شهر محروم نکنید، زیرا این مرکز جاذبه های گردشگری منحصر به فردی داشته و شما می توانید علاوه بر کتابگردی و کتابخوانی، از فضای دلنشین و فرح بخش آن استفاده کنید.

پیش تر به شما بگوییم وقتی که وارد محوطه عظیم و ساختمان زیبای کتابخانه مرکزی تبریز می شوید تعجب نکنید. ممکن است با دیدن ساختمان نوساز، با خود بگویید که چطور اینجا در دل خود بخشی از تاریخ و تمدن ایران زمین را یدک کشیده و میراث ارزشمند عظیمان علم و ادب و عرفان این خطه بافرهنگ است. اما اگر با تاریخ شکل گیری و دگرگونی های کتابخانه آشنا شوید درک این موضوع برایتان راحت تر است. خوب است بدانید این کتابخانه با کمک و کمک مردم و همت استاندار وقت آذربایجان شرقی -علی دهقان- در سال1335 در گوشه ای از محوطه ارگ تبریز ساخته شد.

کتابخانه ملی تبریز تا سال1360 شمسی در محل اصلی خود در زاویه شمال شرقی ارگ تبریز دایر و محل رجوع پژوهشگران بی شماری بود. در این سال ها این مکان برای توسعه مصلی تخریب و کتاب های کتابخانه ملی نیز به ساختمان سنگی در ضلع شمالی باغ گلستان تبریز انتقال یافت. به فاصله 9سال بعد، یعنی از سال1369 عملیات احداث ساختمان جدیدی برای آن در قالب کتابخانه مرکزی در منطقه معروف به لاله آغاز شد و بعد از 11سال در سال1380 این عملیات به خاتمه رسید و کتاب ها به کتابخانه مرکزی تبریز منتقل شد. کتابخانه ملی یا مرکزی کنونی تبریز کتب و نسخ خطی بسیار نفیس و ارزشمندی از عظیمانی، چون بوعلی سینا، ملاصدرا، صائب و... را با خود به یادگار دارد.

بازمانده از کارخانه ریسندگی

اگر سال جاری تابستان سفری به شهر کرمان داشتید حتما در کنار بازدید از بنا های تاریخی این شهر، سری به کتابخانه ملی کرمان هم بزنید. حتی اگر اهل کتاب و مطالعه نباشید باز هم روی این پیشنهاد ما فکر و برنامه ریزی کنید. زیرا این مجموعه فرهنگی و هنری از معدود کتابخانه های کشور و شاید هم خاورمیانه است که می توان آن را در زمره مکان های گردشگری به شمار آورد.

جالب است بدانید ساختمان کنونی کتابخانه مرکزی کرمان یکی از سالن های باقی مانده از کارخانه ریسندگی خورشید است که در سال 1312 هجری شمسی بنا قرار گرفت. بنای کنونی کتابخانه مرکزی کرمان نزدیک به 90سال پیش، توسط عده ای از تجار کرمانی و یزدی، با عنوان کارخانه پشم ریسی و پنبه پاک کنی ساخته شد و تا 40 سال قبل این فعالیت ادامه داشت و پس از آن تا سال1368 کارخانه تعطیل و به یک ساختمان خالی تبدیل شد. در سال1368 این ساختمان از وجود دستگاه ها خالی و بازسازی شد و مدتی با نام مرکز کرمان شناسی آغاز به فعالیت کرد. این بنا در سال1370، همزمان با کنگره جهانی خواجوی کرمانی با همکاری سازمان میراث فرهنگی به کتابخانه ملی تبدیل شد.

اما صحبت فقط از معماری و ظواهر زیبای آن نیست چرا که این کتابخانه دارای 121هزار جلد کتاب است و بیش از 30 نفر کتابدار در این کتابخانه فعالیت می نمایند. کتابخانه مرکزی کرمان هم اکنون، با دارا بودن بخش های گوناگونی مانند پذیرش، خدمات فنی، امانت، مرجع، نسخه های خطی و چاپ سنگی، منابع دیداری- شنیداری، کرمان شناسی، نمایشگاه تازه های کتاب، کتابخانه نابینایان، کتابخانه کودک، کتابخانه تخصصی دفاع مقدس، بخش جست وجوی کتاب و سالن های مطالعه، در خدمت مراجعان است.

از همین حالا برایتان بگوییم که قبل از ورود به کتابخانه خودتان را برای تماشای یک فضای متفاوت آماده کنید؛ زیرا این کتابخانه بیشتر شبیه یک سالن عظیم با سنگ های مرمر و سقف گنبدی شکل است و در نگاه نخست حتما شما را یاد شبستان های اماکن مذهبی و تاریخی خواهد انداخت. حوض سنگی پر از آب و طراوت گلدان های اطراف آن هم منظره خاصی برای کتابخوانی و کتابگردی شما فراهم خواهد آورد. این شما و این کتابخانه ملی کرمان. خوش بگذرد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: گردشبان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4934

به "بعد از کرونا از این کتابخانه های تاریخی دیدن کنید!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعد از کرونا از این کتابخانه های تاریخی دیدن کنید!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید