به آینده خوشبین هستم

به گزارش پرسینا بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد خبری جایزه شعر شاملو، مشیت علایی شاعر و پژوهشگر درباره اهمیت جایزه شعر شاملو و برگزاری جوایز مستقل ادبی گفت: همین که این جایزه یک جایزه مستقل است، از وجوه امتیاز آن است زیرا جوایز دولتی اگر نخواهیم بگوییم خیلی جانبدارانه اند، دست کم می شود گفت که صداها وچهره های معترض را چندان لحاظ نمی کنند. البته حرکت هایی هم اجرا شده مثلا همین اواخر در یک دانشگاه دولتی دانشجویان بزرگداشتی برای شاملو برگزار کردند که این ها را به فال نیک می گیریم. به هرحال جولیز مستقل کمبودی را که در فضای ادبی امروز ما احساس می شود و قصوری را که از جانب نهادهای دولتی در برگزاری جوایز ادبی احساس می شود، تا حدودی جبران می کنند.

به آینده خوشبین هستم

علایی که داور مرحله دوم پنجمین دوره از جایزه شاملو بود، درباره کیفیت آثارارسال شده بیان کرد: سطح آثار به نظرم متوسط مایل به ضعیف بودند.

این شاعر درخصوص داوری آثار منتشر نشده به صورت کتاب چاپی نیز گفت: به نظرم مهم نیست که شعر منتشر شده باشد یا نه، اگر کسی شعری دارد که می تواند در جایزه شرکت کند می تواند آن را ارائه دهد و صرف انتشار نیافتن به صورت کتاب چاپی نمی تواند مانع از شرکت شعرا در جایزه باشد. من همان شعرها را هم داوری می کنم.

علایی درباره چشم انداز آینده شعر معاصر اظهار کرد: نمی شود قطعی نظر داد. روی بعضی جریان های غیر ادبی مثل مسائل علمی می توان نظریه هایی داد، اما درباره کارهایی که شخصی هستند مثل آثار هنری نمی توان نظر قطعی داد. البته من در مجموع خوشبین هستم و نظر مثبتی دارم و فکر می کنم به رغم آن نکه در این سال ها چهره هایی مثل شاملو و شاعرانی که در دهه 40 داشتیم دیگر تکرار نشده اند، ولی کار در جریان است.

وی اضافه کرد: مادامی که مسائل اجتماعی و سیاسی و آنچه مربوط به انسان و طبیعت است، ناخوشایند و ناگوار باشد کسانی هستند که این مضامین را به صورتی خلاقانه در قالب های مختلف هنری منعکس می کنند و می شوند هنرمند. اما این که کیفیت این آثار در چه مقیاسی ادامه خواهد داشت قطعا نمی توانم نظر دهم. تا زمانی که مسائل و دغدغه های انسانی به لحاظ زیستی و معناشناختی، همچون کوتاه بودن عمر، بی معنا یا بامعنا بودن زندگی، جنگ و یا حتا کرونا وجود دارد هنر کارش همین خواهد بود که این قبیل دغدغه ها را منعکس کند، چه به صورت صحه گذاشتن بر شرایط موجود و چه با نگاه انتقادی. جلوه گاه مسائل انسانی بی تردید هنر است و از این رو ادامه خواهد داشت. باید منتظر ماند و دید آیا هنرمندانی همچون چهره های مهم ادبیات کلاسیک ما مثل حافظ و خیام و یا شعرای معاصر دهه چهل تکرار خواهند شد یا نه، امیدوارم که چنین باشد.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 5682

به "به آینده خوشبین هستم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به آینده خوشبین هستم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید