تاثیر لیزر بر بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک

به گزارش پرسینا بلاگ، نتایج یک پژوهش نشان می دهد استفاده از لیزر الکساندرایت به طور معنی داری منجر به کاهش مو در بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک می گردد ولی کاهش تعداد موهای زائد در افرادی که علایم سندرم تخمدان پلی کیستیک را دارا نیستند، به طور معنی داری بیشتر از افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک است.

تاثیر لیزر بر بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک

به گزارش خبرنگاران، هیرسوتیسم یا پرمویی و مردمویی یک اصطلاح پزشکی است که به حضور بیش از حد مو در مناطق حساس به آندروژن در بدن زنان (لب بالا، چانه، سینه، پشت، شکم، بازوها و ران ها) اطلاق می گردد. آنالیز های اخیر اپیدمیولوژیک نشان داده اند که شایع ترین علت هیرسوتیسم، سندرم تخمدان پلیکیستیک است. محققان در پژوهشی با عنوان آنالیز تاثیر لیزر الکساندرایت بر روی بیماران با سندرم پلی کیستیک تخمدان و بدون سندرم پلی کیستیک تخمدان این موضوع را آنالیز نموده اند.

در پژوهشی که سید مهدی طبایی، استادیار پوست و مو مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران، هدی برنجی اردستانی، پژوهشگر مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران، الهه نصری، دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، میناسادات نادری، پژوهشگر مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران و سهیلا دبیران، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام داده اند، آمده است: هیرسوتیسم علاوه بر مسائل زیبایی ممکن است مسائل روانی و اجتماعی نیز در پی داشته باشد. روش های متفاوتی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد.

در این پژوهش می خوانیم: روش های قدیمی حذف موهای زائد شامل تراشیدن، استفاده از موم، استفاده از موچین، کرم های موضعی، مواد شیمیایی و الکترولیز بوده است که همه این روش ها به نتایج موقت منجر می شوند و گاهی نیز موثر نیستند و حتی با عوارض جانبی دیگری توام هستند. توسعه تکنولوژی و پیشرفت علم پزشکی منجر به ابداع روش های جدیدتری در درمان هیرسوتیسم شده است که از جمله آن ها می توان به لیزردرمانی اشاره نمود.

محققان در این پژوهش می گویند: لیزر الکساندرایت با توجه به نفوذ عمقی تا درم(لایه ای از پوست که زیر روپوست نهاده شده است) توسط ملانین فولیکول مو، لیزر مناسبی برای موزدایی است. مطالعه حاضر یک مطالعه آینده نگر و مداخله ای است که به آنالیز دقیق اثربخشی لیزر الکساندرایت در موزدایی زنان مبتلا به سندرم پلی کیستیک تخمدان در مقایسه با زنان بدون سندرم تخمدان پلی کیستیک می پردازد. جامعه مورد مطالعه شامل تمام بیماران زن مبتلا به هیرسوتیسم با و بدون سندرم تخمدان پلی کیستیک مراجعه کننده به مرکز لیزر جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در فاصله سال های 95-94 است.

بیماران در جلسه اول از نظر وجود هیرسوتیسم، وجود آکنه، آلوپسی آندروژنیک(ریزش مو با الگوی مردانه) و منظم بودن قاعدگی مورد معاینه نهاده شدند و درصورت مثبت بودن تمامی علایم در گروه بیماران با علایم تخمدان پلی کیستیک نهاده شدند و اگر تمامی علایم ذکرشده را همزمان نداشتند، در گروه بیماران بدون علایم تخمدان پلی کیستیک دسته بندی شدند.

هر بیمار تحت درمان با لیزر در چهار جلسه درمانی در ناحیه چانه به فواصل 6-4 هفته نهاده شد. لیزر مورداستفاده دستگاه الکساندرایت با طول موج 755 نانومتر و قطر اشعه 14 میلی متر بود. در این مطالعه، از 50 بیمار ، 25 نفر در گروه تخمدان پلی کیستیک و 25 نفر دیگر در گروه سالم از نظر تخمدان پلی کیستیک نهاده شدند. بازه سنی بیماران مورد مطالعه 18 تا 57 سال بود.

طبایی و همکارانش در این پژوهش می گویند: نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که استفاده از لیزر الکساندرایت منجر به کاهش مو به طور معنی داری در بیماران می گردد. به طوری که کاهش تعداد موهای زائد در افرادی که علایم سندرم تخمدان پلی کیستیک را دارا نیستند به طور معنی داری بیشتر از افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند.

در این پژوهش آمده است: تصور می گردد استفاده از لیزر الکساندرایت به منظور کاهش مو، میزان بهبود در درمان هیسروتیسم را افزایش می دهد و اغلب مطالعات انجام شده با نتایج حاصل از مطالعه ما همخوانی دارد. نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که هر چند استفاده از لیزر الکساندرایت منجر به کاهش مو به طور معنی داری در بیماران می گردد ولی کاهش تعداد موهای زائد در افرادی که علایم سندرم تخمدان پلی کیستیک را دارا نیستند، به طور معنی داری بیشتر از افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک است.

این پژوهش در شصت وهفتمین شماره فصلنامه لیزر در پزشکی منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1471

به "تاثیر لیزر بر بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر لیزر بر بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید