تعداد امضاهای استیضاح وزرای کشور و نفت ، شرایط استیضاح وزیر آموزش و پرورش

به گزارش پرسینا بلاگ، عضو فراکسیون امید مجلس، با تاکید بر اینکه شاه کلید مباحث اخیر وزیر کشور است، گفت: تنها کسی که مجلس می تواند درباره این اتفاقات از او سوال کند وزیر کشور است. به همین دلیل امضاکنندگان هم قسم شده اند تا آخر بر سر استیضاح بمانند که در این باره شفاف سازی گردد.

تعداد امضاهای استیضاح وزرای کشور و نفت ، شرایط استیضاح وزیر آموزش و پرورش

به گزارش پرسینا بلاگ به نقل از اعتمادآنلاین، ابوالفضل موسوی درباره کلید خوردن استیضاح بعضی وزرا بعد از گران شدن قیمت بنزین گفت: به دلیل اتفاقات اخیر، استیضاح چند وزیر در مجلس کلید خورده است و استیضاح نمایندگان هم قسم شده اند تا آخر پای این استیضاح ها بمانند.

نماینده مردم یزد در مجلس اظهار کرد: شاه کلید همه این بحث ها وزیر کشور است، چرا که هم مسئول حفظ امنیت کشور است، هم در ستاد اقتصاد مقاومتی مسئولیت دارد و هم سخنگوی جلسات سران سه قوه بوده. رحمانی فضلی همچنین در کمیته هایی که برای نحوه اعلام خبر افزایش قیمت بنزین تشکیل شده بود، مسئولیت دارد.

موسوی شرح داد: همه بحث نمایندگان این است که بدانند چه اتفاقی افتاده است. آقای رحمانی فضلی مسئول امنیت کشور است و سوال اینجاست که چرا این گونه عمل نموده که این همه تلفات جانی و اقتصادی و زخمی و خرابی به بار آید!؟

نماینده اصلاح طلب مجلس دهم ادامه داد: تنها کسی که مجلس می تواند مورد سوال و استیضاح قرار دهد تا حقایق روشن گردد وزیر کشور است. به همین دلیل امضانمایندگان هم پیمان شده اند امضای خود را پس نگیرند تا وزیر کشور به مجلس بیاید و در این باره شفاف سازی کند.

موسوی گفت: رئیس مجلس که جوابگوی ما نبود و شرحاتش کلی گویی است. رئیس قوه مجریه هم که می گوید قصد داریم پول حاصل از این افزایش را بین مردم توزیع کنیم، در حالی که مشکل و سوال اصلی ما امنیتی است که مختل شده نه چگونگی مصرف پول. رئیس قوه قضاییه نیز تنها در اطلاعیه ای از دادستان خواستند به موضوع ورود کند و هیچ شرحی به مردم ندادند.

نماینده مردم یزد ادامه داد: این در حالی است که مصوبه اجراشده تصمیم سران سه قوه بوده است و همه آنها در این ماجرا مسئولیت دارند و باید دلایل خود را برای مردم تشریح نمایند.

او اضافه نمود: نهاد مجلس مخالف این اتفاق بود و بیش از 200 نفر از نمایندگان طرح های 2 فوریتی و سه فوریتی امضا کردند تا جلوی این افزایش را بگیرند، ولی چون رهبری پیغام دادند و از این تصمیم حمایت کردند آن طرح ها را پس گرفتیم.

عضو فراکسیون امید مجلس یادآوری کرد: به همین دلیل تنها راه ما استیضاح و سوال از وزیر کشور است که چرا جلوی ناامن شدن کشور را با تدابیر از پیش معین شده نگرفته است.

موسوی اعلام نمود: قطعاً در این چند روز هم از طرف استانداران به نمایندگان حوزه های انتخابیه فشار می آورند که امضایشان را پس بگیرند، هم به وسیله کمیسیون شوراها اصرار می گردد و هم از طرف دکتر لاریجانی سفارش می گردد که نمایندگان دست از استیضاح بردارند و همان روالی که طی استیضاح های قبلی وزیر کشور طی می شد در پیش گرفته گردد.

نماینده مردم یزد در مجلس با پیش بینی اینکه این بار با دفعات قبل فرق دارد و نمایندگان پای عهد خود می ایستند تا جلسه استیضاح وزیر کشور با بیش از 34 امضا برگزار گردد، گفت: این 34 نفر مصمم هستند که این جلسه برگزار گردد. همه نمایندگان با استانداران شان تعارف و رودربایستی دارند و قطعاً به آنها توصیه می گردد که امضایشان را پس بگیرند ولی آنها تاکید دارند این جلسه برگزار گردد و شرحات وزیر کشور را بشنوند.

او اضافه نمود: نمایندگان بیشتری در صحن حضور دارند که با استیضاح وزیر کشور موافق اند منتها فقط به دلیل همان رودربایستی و تعارفاتی که دارند استیضاح را امضا ننموده اند و در روز رأی به استیضاح این تعداد نماینده معین می شوند.

موسوی همچنین به استیضاح وزیر نفت نیز پرداخت: استیضاح آقای زنگنه حدود 80 امضا دارد که بسیار جدی است و قطعاً نمی توانند 70 تا 80 امضا را پس بگیرند. پس جلسه استیضاح وزیر نفت هم برگزار می گردد. البته استیضاح شدن یا نشدن وزرا به پاسخ هایشان در صحن بستگی دارد.

عضو فراکسیون امید مجلس 2 استیضاح وزیر کشور و وزیر نفت را در راستای اتفاقات و آشفتگی های اخیر کشور به دنبال افزایش قیمت بنزین دانست و گفت: جنس استیضاح وزیر آموزش و پرورش با جنس این 2 استیضاح متفاوت است و دلایلی دیگر دارد.

نماینده اصلاح طلب مردم یزد گفت: هدف ما از استیضاح وزرای کشور و نفت از کار انداختن دولت نیست. دلایل همکارانم از استیضاح وزیر کشور را که شنیدم حرف مردم را می زنند، بنابراین شاه کلید بحث های اخیر وزیر کشور است و باید به مجلس شرح بدهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2551

به "تعداد امضاهای استیضاح وزرای کشور و نفت ، شرایط استیضاح وزیر آموزش و پرورش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعداد امضاهای استیضاح وزرای کشور و نفت ، شرایط استیضاح وزیر آموزش و پرورش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید