توافق کاهش تولید نفت؛ آیا پایان عصر نفت فرا رسید؟

به گزارش پرسینا بلاگ، خبرنگاران- کشور های تولیدکننده نفت، به رهبری روسیه، عربستان و آمریکا، به یک توافق تاریخی در زمینه کاهش تولید رسیدند که به موجب آن حدود 10 میلیون بشکه در روز از بازار ها حذف خواهد شد. اگر چه این توافق، بزرگترین توافق کاهش تولید است، اما هنوز ممکن است برای متعادل کردن قیمت های نفت کافی نباشد.

توافق کاهش تولید نفت؛ آیا پایان عصر نفت فرا رسید؟

به گزارش خبرنگاران، روز یکشنبه کشور های عضو گروه اوپک پلاس، به همراه سایر کشور ها از جمله آمریکا، به توافقی بی سابقه برای کاهش تولید نفت رسیدند که بر اساس آن به مدت دو ماه (مه و ژوئن)، 9.7 میلیون بشکه در روز از تولید این کشور ها کمتر خواهد شد. این توافق بعد از آن حاصل شد که تقاضای جهانی برای نفت در اثر اعمال محدودیت های شدید اجتماعی به منظور مقابله با شیوع بیماری کرونا در سراسر جهان، به شدت پایین آمده بود.

قیمت های نفت که به خاطر پایین آمدن تقاضا کاهش یافته بود، بعد از شروع جنگ بهای نفت میان عربستان و روسیه به طور تاریخی سقوط کرد و هزینه های تولید نفت شل آمریکا را بالا برد. به همین خاطر، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، که در آستانه انتخابات سرنوشت ساز ریاست جمهوری قرار گرفته است، برای نجات صنعت نفت و جلوگیری از بیکار شدن کارگران آمریکایی در این صنعت، وارد معرکه شد و از روسیه و عربستان خواست به جنگ نفتی انتها دهند. این دو کشور نیز با درخواست ترامپ موافقت کردند، اما خواستار مشارکت سایر کشور ها مانند آمریکا و کانادا و مکزیک در کاهش تولید شدند. تماس ها و رایزنی های عربستان، روسیه و آمریکا در پنج روز گذشته انتها به نتیجه رسید و به امضای یک توافق تاریخی منجر شد.

با این حال، یک روز بعد از امضای توافق کاهش تولید، قیمت ها تغییر چندانی نکرد. یک دلیل این امر، کاهش شدید تقاضاست. قبل از شیوع ویروس کرونا، هر روز 100 میلیون بشکه وارد بازار های جهانی می شد. بعد از کرونا، تقاضا به مقدار 35 درصد کاهش یافت. از این رو، کاهش حدودا 10 میلیون بشکه ای، یا 10 درصدی عرضه نفت ممکن است برای متعادل کردن عرضه و تقاضا کافی نباشد. تحلیلگران حوزه انرژی معتقدند که قیمت های نفت در آینده نزدیک زیر 40 دلار باقی خواهد ماند. در حال حاضر، قیمت خام برنت، حدود 31 دلار و قیمت نفت متوسط غرب تگزاس حدود 23 دلار است. همچنین، قیمت انواع نفت اوپک نیز هنوز در کانال 20 دلار است.

توافق جدید کاهش تولید، اگر چه بی سابقه بود، اما نتوانست قیمت ها را خیلی بالا ببرد.

دو سناریو درباره آینده نفت

قیمت های نفت در حالی بعد از امضای توافق کاهش تولید همچنان پایین باقی مانده است که برخی ناظران معتقد بودند که بعد از کاهش چشمگیر تولید، قیمت ها، حداقل برای مدت کوتاه، متعادل شود. اما این امر اتفاق نیفتاد. بنابراین، پرسشی که این روز ها مطرح می شود این است که چرا قیمت نفت دیگر مانند شش سال پیش به 100 دلار نمی رسد؟ آیا عصر نفت تمام شده است یا اینکه در حال انتها است؟

بدیهی است که جهان هنوز هم تا حدود زیادی به نفت نیاز دارد. اما این نیاز، تا چه زمانی ادامه خواهد یافت؟ به عبارت دیگر، انتها عصر نفت چگونه خواهد بود؟ پاسخ این پرسش ها، آینده بازار نفت را مشخص می کند. وبگاه نفتی اویل پرایس طی گزارشی به قلم رابرت راپیر، سعی کرد به این پرسش ها پاسخ دهد.

به گفته راپیر، درباره انتها عصر نفت، دو مکتب فکری کلی وجود دارد. طرفداران مکتب اول، بر این باور هستند که تولید نفت به اوج خواهد رسید و سپس در مقابل تقاضای بالای جهانی کاهش خواهد یافت. این همان، بحث اوج نفت است که برخی به اشتباه آن را به معنای انتها یافتن ذخایر نفتی جهان می دانند. در حقیقت، این بحث به این معنا نبود که ذخایر نفتی جهان تمام خواهند شد. بلکه به این معنا بود که در حالی که جهان هنوز به شدت به نفت وابسته است، تولید نفت کاهش خواهد یافت. این دیدگاه، قبل از شکوفایی تولید نفت شل، بسیار رواج پیدا کرد. در سال 2005، وقتی مت سیمونز، کتابش، شفق در بیابان را منتشر کرد، دیدگاه مزبور جان تازه ای گرفت. سیمونز در این کتاب استدلال کرد که تولید نفت در عربستان، به یک انحطاط انتهای نزدیک می شود.

در چنین سناریویی، هیچ جایگزین آسانی برای نفت پیدا نخواهد شد. بنابراین، قیمت ها به بالای 100 برای هر بشکه خواهد رسید. اما شکوفایی تولید نفت شل در سال 2014، این دیدگاه را زیر سوال برد و مشخص کرد که هنوز نفت زیادی برای استخراج و تولید وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

چرا پوتین به کمک ترامپ شتافت؟

معنای تشر نفتی دونالد ترامپ

در سال های بعدی، دیدگاه جدیدی در زمینه انتها نفت ظاهر شد که بر اساس آن، افزایش سریع خودرو های برقی و شرکت های مسافرکشی مانند اوبر دو عامل مهمی خواهند بود که نفت را منسوخ خواهند کرد. طبق این دیدگاه، به موازات کاهش تفاضا، قیمت های نفت نیز کاهش خواهد یافت.

اخیرا، مایکل لیبریش، موسس و همکار ارشد شرکت بلومبرگ نیو انرجی فایننس در توئیتی گفت: همیشه گفته ام که در زمان انتها نفت، هر بشکه به 200 دلار نخواهد رسید، بلکه به 20 دلار خواهد رسید.

به گفته راپیر، این سناریو در حال تحقق است. راپیر معتقد است که کرونا، باعث فروپاشی تقاضای جهانی برای نفت و قیمت ها شد. در نتیجه در آینده، جهان به صنعت نفت کوچکی نیاز خواهد داشت. این کارشناس شرح داد که همه گیری کرونا به طرق مختلف جهان را تغییر خواهد داد که برخی از این طرق شامل کاهش تقاضا برای نفت خواهد بود.

پریها: پریها | اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4115

به "توافق کاهش تولید نفت؛ آیا پایان عصر نفت فرا رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق کاهش تولید نفت؛ آیا پایان عصر نفت فرا رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید