توسعه فناوری های نوین حوزه شناختی با اهداف درمانی تا 2 سال آینده

به گزارش پرسینا بلاگ، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از اقدامات ستاد در دو سال آینده را تمرکز بر توسعه فناوری ها و ابزارهای نوین برای ارتباط دو سویه با مغز با اهداف درمانی دانست.

توسعه فناوری های نوین حوزه شناختی با اهداف درمانی تا 2 سال آینده

به گزارش خبرنگاران، مجید نیلی احمدآبادی با بیان این مطلب اظهار کرد: علوم و فناوری های شناختی بر یکی از کلیدی ترین سوالات بشر یعنی چگونگی کارکرد ذهن و مغز تمرکز دارد. هر قدم پیشرفت در این حوزه، زمینه ارتقای سرمایه شناختی جامعه و توسعه فناوری های انسان محور را فراهم نموده و در ترسیم آینده بشریت نقشی محوری دارد. کشورهای پیشرو در سال های اخیر سرمایه گذاری عظیمی را به این حوزه راهبردی تخصیص داده اند که منجر به جهشی بزرگ در حجم و کیفیت دستاوردها شده و امید به یافتن پاسخ این سوال کلیدی را افزایش داده است.

وی ادامه داد: در ایران نیز کوشش دانشمندان در چند سال اخیر به توسعه حوزه شناختی شتاب بخشیده است. از سوی دیگر در مورد کارکرد ذهن و مغز نیز هنوز نظریه جامعی وجود ندارد که توانایی های شگفت انگیز ذهن و مغز انسان را به درستی تبیین کند و این فرصتی برای کشور است که در این زمینه نقش اثرگذار خود را در توسعه یک نظریه جامع ایفا نماید.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های علوم شناختی همچنین گفت: در این راستا ستاد در 6 سال گذشته با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقداماتی را انجام داده است. حمایت از توسعه ابزارهای فناورانه روزآمد در شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها یکی از این اقدامات است تا از این طریق شاهد توسعه تحقیقات و خدمات شناختی باشیم.

نیلی احمدآبادی درباره سایر اقدامات ستاد در این زمینه گفت: حمایت از پژوهش در مرزهای دانش در دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور برای توسعه دانش شناختی با هدف استفاده برای رفاه در جامعه از اقدامات است. البته فعالیت های دیگری همچون حمایت از نیروی انسانی میان رشته ای در سطوح دانشگاهی و دانش آموزی، حمایت از کاربست دستاوردهای شناختی در تعلیم و تربیت و نگرش اجتماع نیز اجرا شده است.

بر اساس اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، وی با تاکید بر استمرار فعالیت های پیشین انجام شده در ستاد، گفت: دو سال آینده بر روی اقداماتی تمرکز داریم تا شاهد رونق بیشتر فعالیت ها در حوزه شناختی باشیم که در این زمینه می توان به توسعه کاربست علوم و فناوری های شناختی در حوزه های آموزشی، مالی و اجتماعی، توسعه فناوری ها و ابزارهای نوین برای ارتباط دو سویه با مغز با اهداف درمانی و حمایت از پژوهش های شناختی در مرزهای دانش در زمینه های مزیت ساز برای کشور اشاره نمود.

سفرهای ادلیا: سفرهای ادلیا: ارزانترین تورهای مسافرتی اروپایی، آسیایی و کانادا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 801

به "توسعه فناوری های نوین حوزه شناختی با اهداف درمانی تا 2 سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه فناوری های نوین حوزه شناختی با اهداف درمانی تا 2 سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید