توضیحات غریب آبادی درباره گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی

به گزارش پرسینا بلاگ، نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: گزارش جدید آژانس درباره برجام، هم حاکی از تداوم فعالیت های راستی آزمایی این سازمان بوده و هم اقدامات ایران در اجرای تصمیمات خود مبنی بر تعلیق تعهدات برجامی را به تصویر می کشد.

توضیحات غریب آبادی درباره گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران،کاظم غریب آبادی سفیر و کننده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین و کننده دائم ایران در آژانس امشب (جمعه) با اشاره به انتشار گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص راستی آزمایی اجرای برجام، گفت: گزارش جدید آژانس درخصوص برجام، هم حاکی از تداوم فعالیت های راستی آزمایی آژانس بوده و هم اقدامات ایران در اجرای تصمیمات خود مبنی بر تعلیق تعهدات برجامی را به تصویر می کشد.

غریب آبادی افزود: در رابطه با تحولات فنی هسته ای، این گزارش به پیشرفت های زیر اشاره می کند:

- عبور تولید آب سنگین ایران از مرز 130 تن و رسیدن به 132.6 تن؛

- استفاده از ماشین های جدید از جمله غنی سازی با ماشین های IR4،IR5،IR6،IRs،IRs6،IR2m در خطوط تحقیق و توسعه؛

- غنی سازی اورانیوم تا سطح 4.5 درصد و فراتر از حد معین شده در برجام؛

- تولید 1571.6 کیلوگرم اورانیوم غنی شده که 550.7 کیلوگرم بیشتر از گزارش ماه مارس بوده و 1356.5 کیلوگرم آن نیز اورانیوم با غنای 4.5 درصد می باشد.

سفیر و کننده دائم ایران همچنین با اشاره به اجرای فعالیت های راستی آزمایی برجام در ایران توسط آژانس، گفت که از جمله محورهای زیر در این گزارش مورد اشاره قرار گرفته اند: تداوم اجرای فعالیت های راستی آزمایی و نظارت در شرایط ویژه ناشی از کرونا و همکاری مناسب ایران در این زمینه؛ تداوم اجرای موقت و داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران و ادامه راستی زمایی اظهارنامه های پروتکل توسط آژانس؛ تداوم راستی آزمایی عدم انحراف مواد هسته ای اظهار شده در ایران از سوی آژانس و اینکه آژانس از روز اجرای برجام، به راستی آزمایی و نظارت در خصوص تعهدات هسته ای در ایران تحت برجام پرداخته است.

به گزارش فارس، جمهوری اسلامی ایران 18 اردیبهشت ماه 1398 و یک سال پس از خروج آمریکا از برجام در بیانیه ای ضمن اعلام کاهش برخی تعهدات برجامی به طرف های باقیمانده در این توافق فرصت داد تا تعهداتشان را اجرایی کنند و عنوان کرد که در صورت عدم اجرای تعهدات طرف مقابل، گام هایی را در راستای کاهش تعهدات برجامی برمی دارد که بر همین اساس ایران پنج گام برداشت.

در همین خصوص علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در گفتگویی با روزنامه اعتماد درباره اقدامات اجرا شده بعد از پنج گام کاهش تعهدات برجامی عنوان کرده بود: انجام فعالیت های هسته ای و نیز تحقیق و توسعه در زمینه چرخه سوخت هسته ای به ویژه تبدیل و غنی سازی اورانیوم (شامل تولید و ذخیره سازی) بدون هر محدودیتی در حال اجرا است. کار روی ساخت تعدادی از مجتمع های سوخت رآکتورهای اراک و رآکتورهای قدرت در حال اجرا است. مراحل ساخت رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک (طراحی جدید) در همکاری با طرف های خارجی و تجهیزات مربوطه در حال پیشرفت است. ساخت تعدادی از تجهیزات و قطعات رآکتور با استفاده از توان شرکت های داخلی در حال اجرا است.مراحل ساخت دو رآکتور قدرت هسته ای جدید با کمک روسیه در بوشهر در حال اجرا است. تولید و ذخیره سازی آب سنگین بدون هیچ محدودیتی در حال اجرا است.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4581

به "توضیحات غریب آبادی درباره گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات غریب آبادی درباره گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید