فراوری تست 30 ثانیه ای تشخیص کرونا در کشور

به گزارش پرسینا بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعید سرکار در جلسه 131 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به ارائه گزارشی از شرایط فناوری نانو در کشور پرداخت و گفت: برنامه راهبردی اول توسعه فناوری نانو که از سال 1384 تا 1394 بوده به آگاهی بخشی، توسعه منابع انسانی، ایجاد و توسعه زیرساخت و توسعه علم و فناوری تمرکز داشته است و در واقع تمرکز بیشتری به دانشگاه ها برای جذب نیروی انسانی متخصص صورت گرفت.

فراوری تست 30 ثانیه ای تشخیص کرونا در کشور

وی در خصوص برنامه راهبردی دوم توسعه فناوری نانو گفت: این برنامه برای دوره ده ساله از 1395 تا 1404 است که بر همکاری بین المللی، توسعه صنعتی و فراوری محصولات نانو، تجاری سازی و بازاریابی بین المللی، صادرات محصولات و فناوری تمرکز دارد.

سرکار افزود: بهبود کیفیت زندگی مردم و فراوری ثروت به وسیله توسعه پایدار فناوری نانو به عنوان چشم انداز و هدف این ستاد در نظر گرفته شده است.

وی حوزه های انرژی، کشاورزی، سلامت و آب و محیط زیست را از حوزه های ملی اولویت دار فناوری نانو بیان نمود و گفت: برنامه های در دست اجرای ستاد نانو که در قالب 150 فعالیت اجرا می شوند، همگی دارای پیوست فرهنگی و مالی هستند.

88 آزمایشگاه دانش آموزی نانو در سراسر کشور تجهیز شد

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو درمورد باشگاه دانش آموزی نانو گفت: در حال حاضر 400 نهاد ترویجی دانش آموزی در سراسر کشور به منظور آموزش نانو به دانش آموزان فعال هستند که یک میلیون و 200 هزار دانش آموز آموزش دیده اند که در این زمینه وزارت آموزش و پرورش همکاری خوبی با ستاد نانو داشته است.

وی تجهیز 88 آزمایشگاه دانش آموزی نانو در سراسر کشور را به عنوان یکی از نتایج این آموزش ها بیان نمود و گفت: این امر باعث شده که دانش آموزان هم به صورت تئوریک و هم به صورت عملی با فناوری نانو آشنا شوند.

سرکار افزود: همه تجهیزات این آزمایشگاه ها ساخت ایران است که همین موضوع در خودباوری دانش آموزان تأثیر بسزایی داشته است.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در خصوص همکاری های بین المللی و صادرات خدمات و تجهیزات آموزشی نانو توضیح داد: تجهیز دبیرستان های بعضی از شهرهای کشور چین و همچنین برگزاری دوره آموزشی نانو برای 2000 دانش آموز عمانی اجرا شده است.

وی گفت: در حال حاضر بیش از 40 هزار متخصص در 157 دوره آموزشی ارشد و دکترا در گرایش های مختلف حوزه فناوری نانو فارغ التحصیل و یا مشغول به تحصیل هستند.

فراوری 11 هزار مقاله حوزه نانو در کشور

سرکار گفت: جمهوری اسلامی ایران در سال 2001 با فراوری 10 مقاله در حوزه نانو در رتبه 57 دنیا قرار داشت و مفتخریم در سال 2019 با فراوری 11 هزار مقاله در رتبه چهارم بعد از آمریکا، چین و هند قرار داریم.

وی در خصوص کیفیت مقالات نانویی بیان نمود: 4 هزار مقاله از این 11 هزار مقاله در q1 واقع شده است و کشورمان در رتبه هشتم است.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو خاطر نشان کرد: 38 درصد فراوریات علمی دنیا اسلام را مقالات جمهوری اسلامی ایران به خود اختصاص داده و همچنین 270 اختراع داشتیم که 50 درصد از این اختراعات مربوط به شرکت های نانو است که این اختراعات ثبت شده است.

وی با اشاره به تحریم کشور گفت: وقتی که درحوزه نانو آغاز به کار کردیم به تجهیزات آزمایشگاهی حوزه نانو به دلیل تحریم ها دسترسی نداشتیم اما در حال حاضر این تجهیزات توسط شرکت های داخلی فراوری می گردد.

دکتر سرکار با بیان اینکه توسعه صنعتی و تجاری سازی در 3 فاز نانو مواد، رسوخ در صنعت و محصولات هوشمند اجرا می گردد، گفت: در حال حاضر 245 شرکت صنعتی دارای محصول نانو در کشور فعال هستند.

وی درمورد فراوری فیلترهای نانویی در کشور گفت: در حال حاضر صنعت نیروگاهی، صنعت نفت و پتروشیمی، صنعت کشتی رانی و صنعت هواپیمایی از نانو فیلترهای ساخت داخل استفاده می نمایند.

فراوری تست تشخیص سریع کرونا ظرف 30 ثانیه

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با اشاره به موضوع مقابله با ویروس کرونا گفت: در ابتدای شیوع کرونا ظرفیت فراوری روزانه 10 هزار ماسک N95 را داشتیم که با کوشش های شبانه روزی بعد از یک هفته به فراوری روزانه 25 هزار ماسک N95 دست یافتیم.

سرکار همچنین از فراوری تست تشخیص سریع کرونا اطلاع داد و گفت: با استفاده از این تست ظرف 30 ثانیه فرد مبتلا به ویروس کرونا تشخیص داده می گردد و با پیگیری های متعددی که با بخش علمی ستاد مقابله با ویروس کرونا اجرا شده به زودی مجوز فراوری انبوه آن صادر می گردد.

وی افزود: این دستگاه کاملاً ابداع داخل کشور است و سرعت عمل جواب این تست در پیشگیری از گسترش ویروس کرونا بسیار تأثیرگذار است.

2,546 میلیارد تومان ارزش فروش محصولات نانو

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری از درآمد 2،546 میلیارد تومانی از فروش محصولات، تجهیزات و خدمات نانو در سال 97 اطلاع داد و گفت: طبق آمار، فروش شرکت ها در هر سال تقریباً 2 برابر شده است.

وی با ابراز نگرانی از کاهش بودجه ستاد نانو در سال های گذشته، پیشنهاد داد: با در نظر دریافت درصدی از مالیات شرکت های نانو و همچنین با تصویب ساختار مناسب برای ستاد نانو، مشکل کمبود و کاهش بودجه حل گردد.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4564

به "فراوری تست 30 ثانیه ای تشخیص کرونا در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری تست 30 ثانیه ای تشخیص کرونا در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید