جزئیات فوت دو کوهنورد در علم کوه، امدادگران هم گرفتار شدند

به گزارش پرسینا بلاگ، انجمن پزشکی فدراسیون کوهنوردی با انتشار جزئیاتی از فوت دو کوهنورد در علم کوه و عملیات جست وجو و نجات این دو کوهنورد، شرح داد: شرایط بد آب و هوایی علم کوه باعث شد امدادگران پس از یافتن پیکر دو کوهنورد، جهت جلوگیری از حوادث بیشتر، در جان پناه مستقر شوند.

جزئیات فوت دو کوهنورد در علم کوه، امدادگران هم گرفتار شدند

به گزارش خبرنگاران، از ساعات ابتدایی صبح چهارشنبه (22 دی) اخباری درباره گرفتاری و بروز حادثه برای کوهنوردان در منطقه علم کوه گزارش شد. طبق این اخبار، دو تن از کوهنوردان تهرانی به نام عباس کلهر (مربی برف) و حامد شاه حسینی (راهنمای سنگ) در منطقه گرده آلمانها گرفتار شده بودند.

انجمن پزشکی فدراسیون کوهنوردی به جزئیات این حادثه پرداخت و نوشت: این دو تن طی برنامه ریزی از قبل مشخص شده قرار بود سه شنبه (21 دی)، قله علم کوه را از جهت گرده آلمان ها صعود نمایند که به علت سرمای شدید، زمین گیر شدند. با همکاری سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در ابتدا قرار بر اعزام تیمی در عصر چهارشنبه بود که به علت سرعت باد بالا و ارتفاع بالای پرواز، امکان اعزام نیرو - با وجود آماده بودن تیم امداد و نجات - میسر نشد.

با هماهنگی های صورت گرفته بین کمیته جست وجو و نجات فدراسیون کوهنوردی و امداد کوهستان سازمان امداد و نجات هلال احمر، قرار بر این شد ابتدای صبح امروز (پنجشنبه) در اولین فرصت پرواز به منطقه علم کوه در قالب یک تیم شش نفره از امدادگران کوهستان فدراسیون کوهنوردی و هلال احمر به منطقه اعزام شوند.

پس از اعزام امداد هوایی مشترک فدراسیون کوهنوردی و جمعیت هلال احمر به منطقه علم کوه، تیم سه نفره ترکیبی نجات فدراسیون و هلال احمر در ارتفاع 4600 خرسان پیاده شدند و عملیات امداد را شروع کردند. هلی کوپتر امداد به علت مه آلودگی منطقه کلاردشت مجبور به برگشت به تهران شد تا در صورت ضرورت، دوباره به منطقه اعزام گردد.

پنجشنبه، ساعت 13:00

تیم امداد و نجات کوهستان متشکل از نیروهای تخصصی فدراسیون کوهنوردی و سازمان امداد و نجات هلال احمر دقایقی پیش به یاری دو کارگاه فنی و فرود با طناب به کوهنوردان حادثه دیده دسترسی پیدا کردند. آب و هوای منطقه ابری و با سرعت باد بالا همراه است و امدادگران در حال بالاکشی حادثه دیدگان هستند و تیم پشتیبان نیز در منطقه رودبارک در حال آماده باش است تا در صورت ضرورت، به ارتفاعات عزیمت کند.

حدود ساعت 15:00

بنا بر آخرین خبر ارسالی از نیروهای امداد و نجات در منطقه متاسفانه یکی از کوهنوردان بنام حامد شاه حسینی جان خود را از دست داده و همنورد وی به نام عباس کلهر به وسیله نیروهای امداد و نجات در حال انتقال بر روی قله است. امداد و نجات هنوز ادامه دارد ...

ساعت 21:00

نفر دوم حادثه گرده آلمان ها هم پر کشید.

تیم امدادگر پس از رسیدن به تیم دو نفره کوهنوردان تهرانی با پیکر بی جان حامد شاه حسینی روبرو شد و شرایط جسمانی عباس کلهر هم بحرانی گزارش شد و با کوشش فراوان سعی بر احیای او داشتند اما کوشش ها بی نتیجه ماند.

تیم امداد در نهایت با شرایط هوایی متغیر و بارش برف و سرعت باد بالای 60 کیلومتر در ساعت روبرو شد و جهت جلوگیری از حوادث بیشتر، پس از فیکس کردن هر دو پیکر در نزدیکی تک رکابی بالاتر از سنگ سماور اقدام به صعود قله و مراجعه به جان پناه خرسان کردند. امدادگران از تجهیزات کافی و ذخیره غذایی کافی برای استقرار حدود سه تا چهار روز برخوردارند و احتمالا برای چند روز در جان پناه خرسان مستقر خواهند شد.

ساعت 22:00

با توجه به شرایط آب و هوایی که از امشب در ارتفاعات علم کوه مستقر می گردد و با توجه ثابت گذاری پیکر این دو کوهنورد، سازمان امداد و نجات هلال احمر و فدراسیون کوهنوردی از همنوردان و هم باشگاهی های دو عزیز حادثه دیده درخواست کرد از انجام هر اقدام بدون برنامه ریزی و بدون مشورت کارشناسان امداد و نجات فدراسیون کوهنوردی و هلال احمر جدا خودداری نمایند.

همنوردان باشگاه توچال تهران نیز، که در منطقه کلاردشت مستقر بودند، دعوت به برگشت به تهران شدند و از خانواده های عزیزان ازدست رفته درخواست می گردد از هرگونه کوشش بدون کارشناسی پرهیز نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 فروردین 1401 بروزرسانی: 18 فروردین 1401 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 8006

به "جزئیات فوت دو کوهنورد در علم کوه، امدادگران هم گرفتار شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات فوت دو کوهنورد در علم کوه، امدادگران هم گرفتار شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید