خانه تخریب شده در بافت تاریخی شیراز ارزش ثبت نداشت

به گزارش پرسینا بلاگ، معاون میراث فرهنگی فارس در خصوص تخریب یک خانه واقع در بافت تاریخی شیراز که گفته می شود متعلق به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه است، گفت: این خانه فاقد ارزش ثبت بود.

خانه تخریب شده در بافت تاریخی شیراز ارزش ثبت نداشت

به گزارش خبرنگاران منطقه فارس به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس، عبدالرضا نصیری، اضافه کرد: خانه تخریب شده در بافت تاریخی شیراز، مانند صدها خانه تاریخی دیگر از سوی میراث فرهنگی فارس برای ثبت و حفظ شناسایی شده بود.

نصیری اضافه کرد: این خانه قبل از سال 90 دچار حریق شد و آتش بیش از 80 درصد آن را تخریب کرد و تقریبا تنها اسکلت آن باقی ماند.

معاون میراث فرهنگی فارس گفت: علی رغم خسارت های جبران ناپذیر وارد به این خانه در آن آتش سوزی، به دلیل برخی از ارزش های معماری موجود در این خانه نظیر هشتی آن، اداره کل میراث فرهنگی درصدد حفظ و صیانت این بنا برآمد اما سال 1394 نیز بخش های دیگر این خانه از جمله هشتی، دچار آسیب و کل بنا به ساختمانی فاقد ارزش ثبت درآمد.

نصیری گف: در این مدت مالک که فردی حقیقی است بارها درخواست دریافت مجوز برای تجدید بنا را داشت که بنا به دلایلی با آن مخالفت می شد، اما بعد از بررسی های اجرا شده مجوز تخریب این بنا در بافت تاریخی شیراز صادر شد.

وی ادامه داد: این خانه اگرچه در بافت تاریخی شیراز واقع شده، اما نه تنها ثبت ملی نشده بلکه فاقد ارزش ثبت بود و از طرفی در سال های اخیر، به یک زباله دانی و محلی برای تجمع افراد معتاد بدل شده بود و این موضوع با مسئولیت های اجتماعی میراث فرهنگی فارس هم مغایر است.

معاون میراث فرهنگی استان فارس یادآور شد: طی سال های متمادی این اداره کل برای صیانت و حتی ثبت این خانه در بافت تاریخی شیراز تلاش کرد اما به نتیجه نرسید، این در حالی است در همین سال ها ده ها خانه تاریخی دیگر از سوی این اداره کل حفظ و صیانت شده است.

نصیری تاکید کرد که در روند صدور مجوز تخریب بنای یاد شده، هیچ اقدام غیرقانونی انجام نشده است.

سفر به دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سرگرمی: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1582

به "خانه تخریب شده در بافت تاریخی شیراز ارزش ثبت نداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه تخریب شده در بافت تاریخی شیراز ارزش ثبت نداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید