خبرنگاران جاسبی: ادعای خروجم از کشور تخریب ناشیانه ای بود، هرکسی نباید نامزد انتخابات ریاست جمهوری گردد

به گزارش پرسینا بلاگ، تهران- خبرنگاران-رییس سابق دانشگاه آزاد اسلامی از نهادهای تقنینی خواست شرایطی را تدوین نمایند که هر کسی نتواند نامزد انتخابات ریاست جمهوری گردد و در ادامه درباره ادعای خروجش از کشور، گفت: موضوع خروج من با مبلغ 125 هزارمیلیارد تومان، ناشی گری مدعیان بود چون رقمی را گفتند کسی باور نمی کرد حتی افرادی به من گفتند با این رقم به شکل طبیعی مشکل حل می گردد و نیازی نیست تا کاری انجام دهید.

خبرنگاران جاسبی: ادعای خروجم از کشور تخریب ناشیانه ای بود، هرکسی نباید نامزد انتخابات ریاست جمهوری گردد

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.

فایل آن را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

عبدالله جاسبی روز آدینه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرنگاران درباره ادعای خروجش از کشور و انتقال مبلغ هنگفتی از سوی وی گفت: تخریب در فضای مجازی برای خیلی ها به موضوعی رایج تبدیل شده است. سال گذشته که چنین مطلبی شایع شد علت را جویا شدم بعضی ها گفتند در این باره مصاحبه یا شکایت کنم.

رییس سابق دانشگاه آزاد اسلامی اضافه نمود: به پیشنهاد رئیس قوه قضائیه یکسال است شکایت نموده ام ولی از آن نتیجه ای نگرفتم و شاهد هستم این مطالب بار دیگر منتشر می گردد. حداقل از قوه قضائیه، نیروی انتظامی و پلیس فتا انتظار دارم با منتشر نمایندگان مجدد این شایعه که قابل شناسایی هستند، برخورد قانونی نمایند.

جاسبی یادآور شد: از ابتدای پیروزی انقلاب با این تخریب ها آشنا هستم و از همان ابتدا شخصیت های عظیمی چون شهیدان بهشتی و مطهری را تخریب می کردند. فکر می کنم بهترین هدیه برای شخصیتی چون بهشتی، شهادت بود. علتش این بود که بیشترین تخریب را علیه او کردند و این شهادت باعث شد همه این تخریب ها دود گردد و به هوا برود و او به قهرمان تبدیل گردد. همچنین ائمه آدینه و شهدای هفتم تیر که شهید شدند، تاریخ از آنان به نیکی یاد خواهد نمود.

وی اظهار داشت: جامعه از فقدان این شخصیت های عظیم خسارت دید این تخریب ها از قبل انقلاب بوده و هنوز هم ادامه دارد البته نمی خواهم خودم را با آنها مقایسه کنم.

زمین های واحد علوم و تحقیقات، ملی است

جاسبی درباره ادعای خانواده مهدی هادوی درباره تصرف املاک واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی گفت: زمین ها را طبق مدارک مستند و متقن در دادگاه پیگیری کردم. این زمین ها ملی بوده است و هادوی هیچ حقی نسبت به آن ندارد. بعد از آنکه درباره آن زمین ها به امام (ره) نامه نوشتم و ایشان آن مجموعه را در اختیار سه قوه گذاشتند و روسای قوا هم قبول کردند تا بخشی از آن به دانشگاه آزاد اختصاص یابد.

رییس سابق دانشگاه آزاد اسلامی اضافه نمود: بنابراین آن زمین ها متعلق به هیچ فردی نیست و کار دانشگاه آزاد اسلامی کاملا قانونی بوده و زمین ها با مجوز قانونی به دانشگاه داده شده است و آنهایی که ادعا می کردند صاحب زمین نبودند. اگرچه در این فرصت کوتاه نمی خواهم وارد جزییات آن شوم.

جاسبی درباره ادعای اعطای مدرک دکتری در زمان ریاستش بر دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این هم از آن دروغ هایی است که بعضی آن موقع منتشر کردند. ما حتی یک نفر را بدون طی مراحل قانونی در مقاطع دکتری، فوق لیسانس و لیسانس قبول نکردیم.

وی یادآور شد: تا زمانی که مسوولیت داشتم حتی یک مورد ورود غیرقانونی در مقاطع مختلف دانشگاه نداشتیم. پای این ادعا ایستاده ایم و اگر فردی موردی سراغ دارد، مطرح کند.

نباید زلف آموزش عالی را فقط به اشتغال گره بزنیم

جاسبی درباره سهم دانشگاه آزاد در اشباع بازار کار نیروهای تحصیلنموده، گفت: بارها در سخنرانی و مصاحبه های خود گفته ام نقش دانشگاه ها صرفا تربیت افراد برای اشتغال و استخدام نیست. البته می تواند یکی از هدفها باشد اما هدف عظیم تر دانشگاه ها چه در ایران و دنیا بالا بردن سطح فرهنگ و دانش مردم است.

عضو مجمع وزیران ادوار جمهوری اسلامی اضافه نمود: ما یک کشور اسلامی و پیرو تعالیم عالیه اسلام هستیم. هیچ مکتب، مذهب و طرز فکری به اندازه اسلام کسب دانش را ارج ننهاده است. بنابراین باید به دانشگاه ها و مراکز آموزشی به عنوان مجموعه ای نگاه کنیم که سطح آکاهی و فرهنگ جامعه را بالا می برد و این یکی از اهداف اصلی است.

وی تاکید نمود: البته مساله ای که گفتید درست است و باید همیشه سرمایه گذاری ها با احتیاج جامعه هماهنگ باشد البته این موضوع تاحدودی به طور طبیعی انجام می گردد. مثلا زمانی در یک رشته تحصیلی خیلی داوطلب داشتیم چون جامعه احتیاج داشت و وقتی این احتیاج مرتفع شد، تعداد داوطلبان کم شد. اما مسوولان آموزش و فرهنگ و در راس آن شورای انقلاب فرهنگی احتیاجهای جامعه را بیشتر مورد توجه قرار دهند اما در کل نباید فقط زلف آموزش عالی را به اشتغال گره بزنند.

خیلی ها برای شغل، تحصیل نمی نمایند

جاسبی اضافه نمود: خیلی ها برای شغل تحصیل نمی نمایند و این طبیعی است که هر چقدر عالم و تحصیلنموده پرورش یابد سطح فرهنگ و دانش جامعه بالا رود، این جامعه بهتر و پسندیده تر است و مکتب اسلام هم برای آن ارزش قائل است.

اولویت مساله محوری در دانشگاه ها

جاسبی درباره اینکه چرا فارغ التحصیلان دانشگاه ها مساله حل کن نیستند و نمی توانند به حاکمیت برای حل مسائل یاریی نمایند، گفت: این موضوع که مطرح کردید تا حدودی حقیقت دارد. خوشبختانه در 20 سال گذشته به تدریج با تشکیل شرکت های دانش بنیان، استارتاپ ها و مراکز پژوهشی در سازمان ها و وزارتخانه ها تا حدودی این مشکل حل شده است اما باید قبول کنیم دانشگاه های ما نسبت به سایر کشورها کمتر به حل مسائل توجه کردند.

رییس سابق دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: شاید برای بعضی خوشایند نباشد اما دانشگاه های ما مقداری مقاله زده شده است. برای ارتقای اعضای هیات علمی و برای قبولی در مقطع دکتری و حتی فوق لیسانس می گویند باید مقاله داشته باشید. این اشکالی ندارد اما اعتقاد دارم که این مقالات و به ویژه آنهایی که حتما باید در نشریات خارجی چاپ گردد، نباید در دانشگاه ها وتو نماینده باشد. اگر فردی آمد مساله ای را حل کرد ارزش کار او از یک مقاله خیلی بیشتر است. البته این موضوع در دستور کار شورای انقلاب فرهنگی هم است و بارها هم گفتیم اما هنوز حل نشده است.

جاسبی ادامه داد: اگر فردی در دانشگاه ها خلاقیتی نشان داد و چیزی اختراع و مسئله ای از فراوری یا جامعه حل کرد برای آن به اندازه مقالاتی که در مجلات خارجی چاپ می نمایند باید ارزش قائل شد. اگر اجازه دهیم یک دانشجوی دکتری به جای مقاله دادن در صنایع نظامی، کشاورزی و صنعتی یا در پزشکی مسئله ای را حل یا اختراعی کند که برای جامعه مفید است این را به عنوان یک یا چند مقاله بپذیریم.

وی یادآور شد: در مقالاتی که می نویسیم به جای آنکه به دنبال حل مسائل خود باشیم به دنبال مسائل کشورهای پیشرفته هستیم. این رویکرد به درد ما نمی خورد و باید حتما تحولی در آن صورت گیرد.

داوطلبان کنکور در پی یادگیری و حل مسأله نیستند

جاسبی در پاسخ به پرسشی درباره فرصت ها و چالش های حذف کنکور نیز گفت: از 15 سال قبل درباره حذف کنکور پیشنهاداتی ارائه و در مجالس مختلف به این موضوع پرداخته شد و تقریبا همه به این جمع بندی رسیدند که کنکور باید حذف گردد و در این باره سابقه تحصیلی دانش آموزان به ویژه در سه سال آخر ملاک قرار گیرد. این پیشنهاد پیشرفت خوبی داشت و کمیسیون آموزش در مجالس گذشته روی آن کار کرد و پیشنهاد خوبی ارائه کردند البته بخشی از آن اجرا شد.

رییس سابق دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: آن موقع با همکاری کمیسیون آموزش عالی و وزارتخانه های ذیربط توانستیم به این جمع بندی برسیم که کنکور کاردانی به طور کامل حذف گردد. کنکور کارشناسی مرحله بعدی بود و تقریبا نزدیک به حذف کامل است. 70 تا 80 درصد کنکور رشته های کارشناسی هم حذف شده است. فقط رشته هایی حذف نشده که داوطلب زیادی دارد برای آن هم راهکار های زیادی مطرح شده است مثلا در پزشکی به جای جذب دیپلم باید از مقطع لیسانس دانشجو گرفته گردد زیرا دکترای حرفه ای است. اگر این اتفاق بیفتد شاید کنکور در مقطع کارشناسی به طور کامل حذف گردد

جاسبی اضافه نمود: اما با حذف این دو مقطع، دو مقطع دیگر وضع خاصی پیدا کردند یعنی الان تعداد داوطلبان کنکور در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به سرعت در حال افزایش است و ظرفیت دانشگاه های ما هم قطعا جوابگوی این همه داوطلب نیست. بنابراین باید به یک شکلی این موضوع را حل گردد. البته در دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد هم برای کسانی که نمره های بالا و شرایط خوبی دارند کنکور حذف شده است اما برای اکثریت قریب به اتفاق هنوز کنکور هست و حذف کنکور به طور کامل بدون اینکه چیزی جایگزین آن گردد کار بسیار مسئله ای است و امکان پذیر نیست.

وی اظهار داشت: ممکن است میان وزارتخانه های علوم و بهداشت و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی و دیگر نهادها برای برگزاری آزمون های فصلی هماهنگی صورت بگیرد تا داوطلبان سالی 2 تا 4 آزمون بدهند تا جایگزین برگزاری سالیانه کنکور سراسری گردد. اما در هر حال باید این را بپذیریم تا زمانی که شمار داوطلب در یک رشته یا مقطع خیلی زیاد است باید این گزینش در قالب کنکور یا ترکیبی از کنکور و سوابق تحصیلی یا برگزاری آزمون های فصلی انجام گردد تا کنکور از این شکل خارج گردد.

جاسبی اضافه نمود: یکی از آسیب های برگزاری سالیانه کنکور این است که داوطلب بجای یادگیری و حل مسأله تنها برای پاسخ به سوالات خود را آماده می نماید. یکی از اشکالات کلاس های کنکور این است که با تمرکز روی این مساله، مانع یادگیری خیلی عمیق دانش آموزان می شوند.

عضو مجمع وزیران ادوار در پاسخ به سوالی درباره مافیای کنکور، گفت: تاحدودی به مافیای کنکور اعتقاد دارم اما نه خیلی. کنکور برای عده ای وسیله ای برای کسب درآمدهای خوب شده است اما اگر این موضع را خوب راهنمایی و مدیریت کنیم شاید حالت مافیایی آن از بین برود. کلاس کنکور اشکالی ندارد اما شرایط الان خیلی مناسب نیست.

هرکس نباید نامزد ریاست جمهوری گردد

جاسبی درباره بازتعریف اصطلاح رجل سیاسی و اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری از سوی مجلس شورای اسلامی، گفت: نهادهای تقنینی و شورای نگهبان باید تعریف خود را از رجل سیاسی ارائه نمایند. البته الان تعاریفی دارند و شرایطی گذاشتند. در انتخابات ریاست جمهوری عده زیادی نام نویسی می نمایند، این به نظرم خیلی صورت خوب و خوشایندی در داخل و خارج کشور ندارد. کافی است مجلس با یاری شورای نگهبان و مجمع تشخیص و ... شرایطی را بگذارند که هر کسی نتواند ثبت نام کند و بعد هم بعضی هم به لطیفه و طنز می آیند و می گویند چون بیکار بودم نام نویسی کردم! این قضیه باید سر و سامان بهتری یابد.

رییس جمهوری باید جامع الاطراف باشد

جاسبی در پاسخ به این پرسش که برای انتخاب رییس جمهوری، تجربه اولویت دارد یا تخصص، گفت: این موضوع را نمی توان از هم اکنون پیش بینی کرد. در هر حال باید فردی برای کسب رای مردم نامزد گردد که از دانش مناسب برخوردار باشد و منظورم فقط تحصیلات دانشگاهی به تنهایی نیست بلکه باید از تجربه خوبی برخوردار باشد. علاوه بر این موارد باید متعهد و معتقد به نظام جمهوری اسلامی باشد. فردی که می خواهد رییس جمهوری گردد باید ترکیبی از تعهد و اعتقاد به نظام و قانون اساسی، تجربه، دانش و اطلاعات نسبت به مسائل اجتماعی، مالی و فرهنگی را داشته باشد.

نامزد ادوار ششم و هشتم انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در موضوع ریاست جمهوری بحث فقط بر سر تخصص نیست بلکه رییس جمهوری باید با همه مردم سر و کار داشته باشد و به قول غربی ها جنرال و جامع الاطراف باشد و از همه ویژگی هایی که برشمردم به طور نسبی برخوردار باشد.

موافق معین سقف سنی برای ریاست جمهوری هستم

جاسبی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال نامزدیش در انتخابات ریاست جمهوری 28 خرداد1400، گفت: نامزد نمی شوم زیرا معتقدم وقتی سقف سنی 75 سال را برای نامزدی مجلس قائل شدند بنابراین برای ریاست جمهوری هم باید حد سنی در نظر بگیرند.

این فعال اصولگرا درباره معین سقف سنی 70 سال در طرح اصلاح قانون ریاست جمهوری، گفت: اتفاقا با شرط 70 سال موافقم. به نظر من در کار اجرایی شرایط سنی باید کمتر از شرایط سنی نامزدی مجلس باشد. دلیلم این است که کار مجلس ستادی، برنامه ریزی و وضع قوانین است اما کار اجرایی نسبتا سنگین است یعنی رییس جمهوری علاوه بر همه توانایی هایی که دارد باید توانایی جسمی خوب و مناسبی داشته باشد. افراد بالای 70 سال خیال خود را راحت نمایند و به خود بی جهت زحمت ندهند.

اصولگرا هستم

جاسبی در پاسخ به پرسشی درباره گرایش سیاسی خود، اظهار کرد: اساسا اصولگرا هستم. بعضی ها در 40 سال گذشته عملکرد خوبی نداشتند اما میان اصولگرایان و اصلاح طلبان افراد خوب، متدین و باتجربه وجود دارد

معاون نخست وزیران جمهوری اسلامی در دهه 60، اضافه نمود: در ابتدا عضو حزب جمهوری اسلامی بودم و با اعضای حزب موتلفه اسلامی قبل و بعد از انقلاب همکاری داشتم و دوستان خوبی هستند اما اصل تفکرم برمبنای حزب جمهوری اسلامی بوده است.

اهل تخریب نیستم

جاسبی درباره این بخش از خاطرات مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی در پانزدهم اردیبهشت 1372 که نوشته بود با دکتر جاسبی رییس دانشگاه آزاد اسلامی صحبت شد تا در انتخابات ریاست جمهوری نامزد گردد و تا صحنه بی رقیب نباشد، گفت: قبل از اینکه هاشمی صحبت کند چند نفر از عظیمان که نمی خواهم نامی از آنها ببرم با من صحبت کردند. گفتند اگر نامزد شوید خوب است. پرسیدم به چه دلیل؟ و آنها هم دلایلی آوردند. گفتم اگر ببینم به نظام یاری می نماید و باعث تشویق و ترغیب بیشتر مردم برای حضور در انتخابات می گردد، حرفی ندارم. اما همان جا گفتم که اهل تخریب نیستم. در دوره ای که شرکت کردم هیچ فردی را تخریب نکردم و معتقدم باید هر فردی عملکرد خود را شرح دهد و از آن دفاع کند. البته انتقاد مسئله ای ندارد شاید چیز پسندیده ای باشد اما نباید مرز نقد و انتقاد به تخریب افراد و شخصیت ها برسد.

برای قضاوت مجلس یازدهم زود است

جاسبی در پاسخ به اینکه چگونه مجلس یازدهم می تواند از ارتکاب اشتباهات گذشته جلوگیری و از تجارب انباشته شده در نظام جمهوری اسلامی برای حکمرانی بهتر استفاده کند، گفت: در طول چهار دهه گذشته مقاماتی آمدند و خدماتی ارائه کردند و خود به خود مجموعه ای از تجربیات انباشته شد. قطعا این مجلس هم مثل مجالس گذشته، از این تجارب استفاده خواهد نمود.

این فعال اصولگرا اضافه نمود: طبیعی است وقتی مجلس جدیدی تشکیل می گردد به ویژه در آغاز کار، نیروی بیشتر و انگیزه بالاتری برای فعالیت دارد به خصوص که بسیاری از نمایندگان هم برای نخستین بار وارد مجلس شده اند که باید این موضوع را به فال نیک گرفت. البته تجارب نمایندگانی که سابقه حضور در مجلس را دارند می تواند یاری آنها باشد.

جاسبی اضافه نمود: قضاوت در خصوص عملکرد نهادی که تازه تشکیل شده زود است و باید پس از گذشت دو تا سه سال صورت گیرد و نمی توانیم از الان داوری دقیق و درستی داشته باشیم. اما صحبت هایی که می گردد و پیشنهاداتی که می دهند و تصمیماتی که می گیرند، امید تازه ای ایجاد نموده است.

مجمع وزیران ادوار می تواند بازوی مشورتی حاکمیت گردد

جاسبی در پاسخ به این پرسش که مجمع وزیران ادوار جمهوری اسلامی که از مقام های سابق اجرایی تشکیل شده، چگونه می تواند با ارائه پیشنهادات و راهکار جلوی آزمون و خطا در حکمرانی را بگیرد، گفت: این نهاد 2 یا 3 سال است که تشکیل شده و حرکت خوبی است و خوشبختانه از همه گروه ها و جناح ها و افراد هم در آن حضور دارند. برنامه ریزی هایی شده بود منتها قرار بود سال جاری فعالیت بیشتری داشته باشد ولی متاسفانه به دلیل شیوع کرونا عملا فعالیت آن مثل همه جاهای دیگر کم شد.

عضو مجمع وزیران ادوار جمهوری اسلامی اضافه نمود: این افراد وزرا و معاونان رییس جمهوری و معاونان نخست وزیران باسابقه ای هستند که در دوره های مختلف تجربه های زیادی دارند. این تجربه ها را اگر بتوانند در اختیار سران قوا قرار دهند قطعا موجب کاهش آزمون و خطا و رسیدن به نتیجه مطلوب خواهد شد. منتها این امر مستلزم ساز و کاری است که در خود این مجمع باید صورت بگیرد.

وی اظهار داشت: امیدواریم در آینده با کمیسیون ها و کمیته های مختلفی که در مجمع تشکیل می گردد بتواند بازوی مشورتی برای همه مسوولان نظام باشد. در حقیقت مجمع وزیران ادوار مثل مجمع نمایندگان ادوار می تواند بازویی برای یاری به مجمع تشخیص مصلحت نظام، دولت، مجلس و تک تک وزارتخانه ها و سازمان ها و نهادها باشد.

ممکن است فردی بدون مدرک، شایستگی داشته باشد

جاسبی در پاسخ به پرسشی درباره تعهد و تخصص نیز گفت: این بحث و جدل از اول انقلاب مطرح بوده است. معتقدم هر دو لازم است. اگر در جمهوری اسلامی فردی تعهد نداشته باشد و خدای تخصص هم باشد، نمی توان مسوولیت های عظیم را به آن فرد واگذار کرد. باید فردی باشد که به نظام و قانون اساسی اعتقاد داشته باشد و با جان و دل بخواهد اسلام و انقلاب اسلامی را توسعه دهد.

رییس سابق دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: تعهد شرط لازم و لازم است اما علاوه بر این فردی که بخواهد مسوولیت بگیرد باید دارای اطلاعات و تجربیات لازم هم باشد. اطلاعات لازم لزوما مدرک تحصیلی نیست و ممکن است فردی مدرک حوزوی و دانشگاهی نداشته باشد اما یک فرد شایسته ای باشد.

لزوم توسعه و تعمیق فضای مجازی بومی

جاسبی درباره آینده تحصیلات آکادمیک در شرایط شیوع ویروس کرونا و آمادگی برای توسعه زیرساخت ارتباطات مجازی گفت: کرونا نشان داد که چیزی را نمی گردد پیش بینی کرد و معلوم نیست شیوع این ویروس تا کی طول بکشد. پیش بینی هایی که همه کردند غلط از آب درآمد. بعضی می گفتند بچه ها نمی گیرند اما گرفتند و می گفتند فلان دارو خوب است یا اگر فردی یک بار بگیرید دیگر نمی گیرید و...

رییس سابق دانشگاه آزاد اضافه نمود: در هر حال باید فضای مجازی را از نظر امکانات سخت افزاری و نرم افزاری آماده و مجهز کنیم تا بتوانیم پاسخ گوی احتیاجهای آموزش حضوری باشیم البته اصل بر حضوری بودن آموزش است اما وقتی خطری جامعه را تهدید می نماید باید علاوه بر آموزش حضوری از فضای مجازی هم یاری گرفت بنابراین باید خود را برای استفاده از این فضا در بلندمدت آماده کنیم.

وی یادآور شد: در دنیای امروز فضای مجازی خیلی می تواند به ادامه تحصیلات یاری کند. قبل از مطرح شدن بحث کرونا در دانشگاه های مختلف ما از ظرفیت تحصیلات مجازی استفاده می شد و این فناوری در حال توسعه بود. بنابراین باید سعی کنیم شبکه های نرم افزاری و فضای مجازی بومی توسعه و تعمیق یابد تا وابسته به قدرت ها و کشورهای پیشرفته نباشیم.

واگذاری به شرط رونق و توسعه واحدهای فراوریی

جاسبی درباره واگذاری بخشی از صنایع و بنگاه های عظیم دولتی و سهیم کردن مردم در اداره آن به وسیله بورس برای کاهش هزینه های دولت، گفت: با اصل 44 قانون اساسی و واگذاری کارها به مردم که مورد توجه امام (ره) و تاییدات رهبر معظم انقلاب است، موافقم و این رویکرد را راهکار بسیاری از مسائل می دانم منتها این کار باید با برنامه ریزی صورت گیرد و فقط این نباشد که یک چیزی را واگذار کنیم و دنبال کار خود برویم.

مولف کتاب اصول و مبانی مدیریت اضافه نمود: مثلا در واگذاری کارخانجات باید شرایط سختی در نظر گرفته گردد تا به جایی نرسد که کارخانه را تعطیل نمایند و زمین های آن را بفروشند و به چیزهای دیگر تبدیل نمایند و به دنبال سود باشند. باید در واگذاری ها شرط رونق و توسعه آن واحد فراوریی لحاظ گردد. متاسفانه اتفاقاتی که در این 8 تا 10 سال اتفاق افتاده، البته نه همه بلکه بخشی از آن تبعات بسیار نامطلوبی داشته است. کارخانه یا نهاد فراوریی را گرفتند و به تدریح تعطیل کردند و کارمندان و کارگران را رها کردند و در حقیقت دنبال این بودند یک جوری از منافع آن بهره های فراوانی ببرند که این امر با واگذاری کارها به مردم منافات دارد.

حل مسائل مالی با توسعه بخش خصوصی

جاسبی درباره نقش بخش خصوصی و غیردولتی در توسعه کشور گفت: یکی از راهکار های عظیم برای حل مشکل مالی توسعه بخش خصوصی و غیردولتی است منتها با ضوابط و طبق قانون و نظارت کامل.باید کاری کنیم که دولت کوچک گردد. در چشم انداز 50 ساله این موضوع مطرح است که نهادهای حکومتی و دولتی کلا از نظر پرسنل و بودجه کوچک گردد. این مساله مهمی است که باید به آن توجه داشته باشیم.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: ایرنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 5272

به "خبرنگاران جاسبی: ادعای خروجم از کشور تخریب ناشیانه ای بود، هرکسی نباید نامزد انتخابات ریاست جمهوری گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران جاسبی: ادعای خروجم از کشور تخریب ناشیانه ای بود، هرکسی نباید نامزد انتخابات ریاست جمهوری گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید