دزد توبه کرد ، بازگشت تکه سنگ مفقود شده استون هنج پس از نیم قرن

به گزارش پرسینا بلاگ، موسسه میراث انگلستان روز چهارشنبه اعلام کرد، تکه سنگی از سازه مرموز استون هنج واقع در جنوب انگلستان که در جریان کاوش باستان شناسان از این مکان جابه جا شده بود پس از 60 سال به بریتانیا بازگردانده شده است.

دزد توبه کرد ، بازگشت تکه سنگ مفقود شده استون هنج پس از نیم قرن

به گزارش رویترز، این استوانه سنگی که 1.08 متر طول دارد، سال 1958 از تخته سنگی که توسط داربست های فلزی حفاظت می شد، جدا شده است.

به گفته مؤسسه میراث انگلستان، رابرت فیلیپ کسی بود که این تکه سنگ را از تخته سنگی عظیم جدا کرد و بعدها آن را با خود به به ایالات متحده جایی که به آن مهاجرت کرد، برد.

سال گذشته این فرد در جریان تولد نود سالگی اش تصمیم گرفت این تکه سنگ به به مؤسسه میراث انگلستان که یک مؤسسه خیریه برای حفاظت از آثار باستانی انگلستان از جمله سازه استون هنج است، بازگردانده گردد.

مدیر مؤسسه میراث انگلستان بیان کرد: به هیچ وجه انتظار نداشتیم با تماس تلفنی یک فرد آمریکایی روبرو شویم که مدعی است تکه سنگی از استون هنج را در اختیار دارد.

مدیر مؤسسه میراث انگلستان بیان کرد: کشف این تکه سنگ مفقود شده که از مرکز تخته سنگ عظیم استون هنج جدا شده است می تواند ما را در پیدا کردن منشأ اصلی این تخته سنگ کمک کند.

بررسی اجرا شده با کمک روش تاریخ گذاری کربنی، برای مشخص قدمت این حلقه تشکیل شده از تخته سنگ های 4 متری ویلتشر، نشان می دهد قدمت این سازه بعه 4000 الی 5000 سال پیش باز می گردد.

هیچ پاسخ قاطعی برای علت ساخت این سازه وجود ندارد، با این حال فرضیه هایی مبنی بر ساخته شدن این سازه به عنوان مکانی برای انجام اعمال مذهبی و یا مکانی برای بررسی پدیده های نجومی مطرح شده است.

سنگ های آبی رنگ کوچک تر موجود در استون هنج از تپه های پرسلی واقع در جنوب غربی ولز به این مکان منتقل شده اند اما منشأ اصلی تخته سنگ های بزرگ تر هنوز مشخص نیست.

به گفته مدیر مؤسسه میراث انگلستان، یک آکادمی تحقیقاتی بریتانیایی با همکاری پروفسور دیوید ناش استاد دانشگاه برایتون، مطالعاتی را درخصوص ساختار شیمیایی تخته سنگ های استون هنج برای بررسی منشأ آن ها آغاز کرده اند.

آن ها معتقدند تکه سنگ کشف شده از مرکز یکی از تخته سنگ های عظیم این سازه، می تواند فرصت منحصر به فردی در اختیار این مطالعات قرار دهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 تیر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 489

به "دزد توبه کرد ، بازگشت تکه سنگ مفقود شده استون هنج پس از نیم قرن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دزد توبه کرد ، بازگشت تکه سنگ مفقود شده استون هنج پس از نیم قرن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید