دو مطالبه استارت آپی از وزیر گردشگری

به گزارش پرسینا بلاگ، گردشگری یکی از پرکاربردترین صنایع دنیاست به این معنی که نسبت تعداد نیروی کار به میزان سرمایه گذاری مورد احتیاج در آن از بقیه صنایع بیشتر است به طوری که از هر 10 شغل در دنیا یک شغل مرتبط با گردشگری است. همین موضوع باعث شده تا توسعه گردشگری به عنوان یکی از راهکار های پیشرفت ایران که نیروی کار فراوان دارد مطرح باشد.

دو مطالبه استارت آپی از وزیر گردشگری

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید

در چند سال اخیر کسب وکارهای نوپای بسیاری در این حوزه به راه افتاده است. اول این هفته، وزیر گردشگری جلسه ای با نمایندگان تعدادی از این گروه ها که با عنوان کارگروه جوانان در گردشگری که در اتاق بازرگانی تهران و ایران فعال است، برگزار کرد.در این جلسه ابتدا نمایندگان این کارگروه به بیان پیشنهادهای خود پرداختند. مجید حسینی نژاد مدیر این کارگروه گفت که ما به رشد گردشگران ورودی به 5/ 2 برابر وضع موجود در طول هفت سال آینده احتیاج داریم تا به افق چشم انداز 1404 که جذب 20 میلیون گردشگر خارجی است دست پیدا کنیم از همین رو ما، جمعی از کسب و کارهای نوپای گردشگری که در اتاق بازرگانی گرد هم آمده ایم به این نتیجه رسیده ایم که این مهم جز به وسیله بازآفرینی اکوسیستم گردشگری ایران ممکن نیست.

در ادامه جلسه وی تعریفی از اکوسیستم نوآوری در گردشگری ارائه کرد که در آن باید فضا به گونه ای مهیا گردد که جوانان بتوانند کسب و کارهای گردشگری را به راحتی راه اندازی نمایند و این اکوسیستم به گونه ای پرقدرت این امکان را فراهم کند که چرخه نوآفرینی در گردشگری خود را بروزرسانی و تقویت کند. ویژگی شاخص یک اکوسیستم مکانیزمی است که درونزا بوده و منجر به توسعه و پایداری محیط گردشگری می گردد.

وی اضافه کرد: ما باید به دنبال ایجاد چمنزاری از کسب و کارهای متنوع و فراگیر باشیم و نه شکل دادن به چند چنار بلند از شرکت های بزرگ. همانطور که اکوسیستم استارتاپی توسط یک معاونت در ریاست جمهوری رقم خورد و رشد چشمگیری در زمینه کسب و کارهای نوپا در ایران رقم زد، محقق شدن اکوسیستم گردشگری نیز احتیاج به یک راهبر ارشد در دولت دارد. که این نقش می تواند توسط وزیر گردشگری رقم بخورد. راهبری در کلام عینیت پیدا می نماید و در صورتی که شما این موضوع را به عنوان هدف ابراز کنید، گفتمان بازآفرینی اکوسیستم گردشگری جاری می گردد و کسب و کارهای نوپا از سایر مقامات دولتی احتیاجمندی های خود را مطالبه خواهند کرد.

وی ادامه داد: علاوه بر راهبری برای شکل دادن اکوسیستم نوآوری در گردشگری، به مشوق های اقتصادی غیرمستقیم، تسهیل قوانین برای ورود نوپاها، حمایت از شکل دریافت شتاب دهنده های تخصصی و در نهایت به خلق رسانه هایی برای تشویق جوانان به ورود و نقش آفرینی در این اکوسیستم نیز احتیاج است. در ادامه چند تجربه پیروز در این زمینه ارائه و تاکید شد بر اینکه گرد هم جمع شدن فعالان حوزه گردشگری هم افزایی های فراوانی را رقم خواهد زد که می توان با حمایت های حداقلی آن را تحریک کرد.

وزیر گردشگری پس از شنیدن این پیشنهادها، مواردی را پیگیری کرد از جمله اینکه از معاون گردشگری خواست تا مجوز گردشگری الکترونیک در اسرع وقت عملیاتی گردد و همچنین جمع حاضر را برای رویداد شب یلدای گردشگری دعوت کرد. وزیر در نهایت پیشنهاد کرد که جمعی از استارت آپ های حوزه گردشگری در نشست مدیران کل استان ها حضور پیدا نمایند تا بتوانیم این فعالیت های اثرگذار را در کل کشور گسترش دهیم.به طور کلی پیشنهاد کارگروه جوانان در گردشگری برای وزیر گردشگری این بود که این وزارتخانه موضوع بازآفرینی اکوسیستم گردشگری را در ایران بر عهده بگیرد و مونسان ضمن استقبال از این پیشنهاد و حمایت از طرح ارائه شده، پیشنهاد کرد این طرح پخته تر گردد و دستورالعمل و راهکارهای اجرایی دقیق و جزئی برای عملیاتی کردن آن توسط کارگروه ظرف یک ماه آینده تدوین و به وی ارائه گردد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 10 بهمن 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 2747

به "دو مطالبه استارت آپی از وزیر گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو مطالبه استارت آپی از وزیر گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید