دیدنی های روستای میمند، روستایی عجیب و دیدنی در کرمان

به گزارش پرسینا بلاگ، از دور دست در دل کوه حفره هایی را می بینی با نظمی در قرار گرفتنشان که تو را مطمئن می کنند، غار یا جاذبه ای طبیعی نیستند. نزدیک تر که می شوی اما در جاده با تابلوی روستای صخره ای میمند روبرو می شوی. یکی از روستاهای تاریخی و عجیب ایران که در گوشه ای از شهر بابک استان کرمان از نظرها پنهان مانده است. از اهالی روستا درباره تاریخش که پرس و جو کنی، می بینی که قدمت اش در تاریخچه روستای میمند به هزاره ها می رسد همان زمانی که انسان ها کوه ها را به خاطر عظمت و قدرتشان می پرستیدند اما راز ساخت این خانه ها چیست؟ چه کسی دیدنی های روستای میمند را ساخته است؟ هنوز هم انسان ها در آن سکونت دارند یا نه؟ این ها سوالاتی است که جوابشان را در ادامه مطلب دسترسی به روستای میمند برایتان گفته ایم، داستان سفر به روستاهای عجیب و غریب صخره ای میمند بنابراین با ما همراه باشید.

دیدنی های روستای میمند، روستایی عجیب و دیدنی در کرمان

روستایی دیدنی و زیبا

هرچند که نه اهالی و نه تاریخ شناسان هنوز نمی دانند که این مجموعه دقیقا از طریق چه کسانی به وجود آمده اما یقینا جز نخستین سکونتگاه های بشری در ایران و در تاریخچه روستای میمند به شمار می رود و قدمتش به 8 تا 12 هزار سال می رسد. تمدن امروزی روستا به دوره ساسانیان برمی شود و حتی به عنوان میراثی جهانی در یونسکو ثبت شده است. به پای کوه که می رسی، دقیق که می شوی، می بینی که خانه هایی که به نام کیچه معروفند، در دو تا پنج طبقه بر روی یکدیگر و شبیه به آپارتمان های امروزی ساخته شده اند. در واقع همین نوع از معماری در بین دیدنی های روستای میمند در زمانی که وسایل ساخت و ساز بسیار ابتدیی بوده، باعث شگفت انگیز شدن روستای میمند شده است. البته عده ای هم نظریه سکونتگاه بودن غارها را رد کرده و باور دارند که اینجا تنها مکانی برای عبادت و دفن مردگان بوده اما بعدها مردم به خاطر شرایط آب و هوایی و یا در امان ماندن از خطرات برای زندگی داخل آن ها شدند. در ادامه سری به کیچه ها می زنیم، به مسجد، حمام، رستوران سنتی که هرکدام در عین سادگی موجب حیرت می شوند اما قبل از هر چیز عکس هایی زیبایی از روستا را برایتان قرار داده ایم.

مهمان کیچه های میمند می شویم

در تاریخچه روستای میمند آمده که حس وارد شدن به دیدنی های روستای میمند که در دل کوه کنده و ساخته شده با هیچ چیز قابل مقایسه نیست. درب چوبی کوتاهی باز می شود، خم می شوی و داخل همه جا تاریک است و تا چشمانت عادت کند نمی دانی که سرت را می توانی بالا بیاوری یا نه اما نور که از در به داخل کیچه وارد شد، سقف را می بینی که به اندازه قد تو بلند است، می ایستی و خانه ای سنگی را می بینی با فرش، اسباب منزل و گاهی هم ستونی سنگی که در میان آن قرار گرفته است. وسایل منزل گاهی سنتی هستند تا آنجایی که نامشان هم را نمی دانی و گاهی هم امروزی. اما تمام خانه ها دیدون دارند، اجاقی که در کنج خانه قرار گرفته و آن طور که گفته شده، دود حاصل از سوختن هیزم در آن هاست که علاوه بر گرم کردن کیچه ها موجب ایزولاسیون آن ها و در نتیجه جلوگیری از تخریبشان تا امروز شده است. کمی بیشتر که کیچه ها را نگاه کنی متوجه می شوی که نقشه منظمی ندارند مثلا سقف ها کوتاه و بلند هستند و بعضی از اتاق ها کاملا گرد. کیچه های مسکونی هم کوچک و بزرگ دارند اما هیچ کدام از نود متر مربع بزرگ تر نیستند. کف آن ها با کف پوش های نمد، مخشیف، گلیم و قالیچه فرش شده و دیوار و سقف ها هرچند که سیاه رنگ هستند اما زنان میمندی آن ها را با صنایع دستی تزئین و زیبا کرده اند.

امکانات رفاهی در روستای صخره ای میمند

یکی از موارد جالبی که مطمئنا باعث تعجب شما می شود این است که روستا در دل خود، رستوران سنتی، حسینه و مسجد، حمام، مدرسه دارد. یکی از کیچه های بزرگ روستا که دارای سه ایوانچه با طاق گهواره ای است و درب آن باز، حسینیه میمند است که از کنار هم ساخته شدن چند کیچه با مساحتی 200 متر مربع شکل گرفته است. در و دیوار حسینه با پارچه های سبز و سیاه و با قاب هایی از ادعیه تزئین شده و سقف آن را چهار ستون سنگی قطور پایدار نگه داشت. روستا علاوه بر حسینه مسجد هم دارد. مسجدی که از تغییر دادن چند کیچه و یکی شدنشان در سال 1240 هجری قمری به وجود آورده و 120 متر مربع مساحت دارد. فضایی مدور و منظمی که هم صحن دارد و هم محراب، طاقچه، منبری سنگی. کیچه مدرسه هم دارای پنج فضای کلاس و دفتر است با حیاطی در روبروی خود که با سنگ خشکه چین محصور شده است. حمام روستا هم بی نهایت مجذوب کننده است. دالانی خاکی شما را به فضایی رختکن مانند آن می رساند، در وسط آن حوضچه و در اطراف آن سه سکو قرار گرفت. در ادامه هم خزانه واقع شده است که مثل تمام بنا از جنس سنگ است و هلالی شکل. آتش خانه هم یکی از قسمت های دیگر حمام است که برای برافروختن آتش زیر حمام و گرم کردن آن کاربرد داشت. شما حتی می توانید شب را مهمان میمند باشید. اقامت در مهمانسرا سنتی میمند می تواند به یکی از تجارب فوق العاده شما تبدیل شود خوابیدن در خانه هایی در دل کوه که قدمتشان به هزاره ها بر می شود. مهمانسرا ساختار و بافت سنتی خود را حفظ کرده و آماده پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی در زمان دسترسی به روستای میمند است.

کمی بیشتر درباره مردم میمند

در تاریخچه روستای میمند آمده که مردم روستای میمند، این روستای سه هزار ساله هنوز هم در گویش خود از واژگان ساسانی استفاده می کنند، شغلشان هم دامپروی و باغداریست. چهار ماه اول سال را در دشت ها اطراف دامپروی می کنند و چهار سال بعد را باغداری، زمستان هم که فرا رسید، به خاطر آب و هوای سرد و کوهستانی منطقه، مهمان کیچه های روستا می شوند و مشغول ساخت صنایع دستی. نمد مالی، فرش بافی، گلیم بافی و سبد بافی را هم می تواند از هنرهای صنایع دستی آن ها دانست. میمند غذاهای محلی خوش طعمی هم دارد، کال جوش، سیرآب بنه فله و ..که می توانید آن را هم در خانه مردم مهمان نواز میمند و هم در رستوران سنت روستا پیدا کنید. درنهایت هم به خودتان لطفی کنید و دست خالی از روستا نروید. در زمان دسترسی به روستای میمند صنایع دستی زیبایی وجود دارد و گیاهان خوش عطری هم آنجا وجود دارد: سبزی های کوهی و دارویی مثل آویشن سیاه، مریم گلی، بومادران، بارهنگ، خارخسک، رازیانه.

دسترسی به روستا

روستا تاریخی و زیبا میمند در استان کرمان و در 27 کیلومتری شمال غرب شهر بابک قرار گرفته و بی تردید یکی از مکان هایی است که بازدیدش را نباید از دست داد.

منبع: همگردی
انتشار: 14 دی 1401 بروزرسانی: 14 دی 1401 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 8190

به "دیدنی های روستای میمند، روستایی عجیب و دیدنی در کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدنی های روستای میمند، روستایی عجیب و دیدنی در کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید