روانچی: ایران آماده ایفای نقشی فعال&zwnjتر برای حل مسائل افغانستان است

به گزارش پرسینا بلاگ، نماینده کشورمان در سازمان ملل ضمن ابراز حمایت از پیش نویس قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل درباره حل و فصل بحران افغانستان، خواهان پیشبرد مستقل مذاکرات صلح افغانستان بدون مداخله طرف های خارجی شد.

روانچی: ایران آماده ایفای نقشی فعال&zwnjتر برای حل مسائل افغانستان است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، مجید تخت روانچی نماینده کشورمان در سازمان ملل در بیانیه ای درباره مسائل پیرامون افغانستان گفت: افغانستان در یک موقعیت بحرانی مهم است و به منظور ساختن آینده ای بهتر برای شهفرایندانش، نیاز به حمایت بین المللی دارد. امروز، ما به نفع پیش نویس قطعنامه ای درباره شرایط موجود در افغانستان رای می دهیم که مجمع عمومی سازمان ملل به وسیله آن پیامی محکم را برای حمایت از مردم و دولت افغانستان در کوشششان برای بنا نهادن کشوری با ثباتتر، شکوفاتر و دموکراتیک تر میفرستد.

روانچی ادامه داد: تنها یک فرایند صلح فراگیر به رهبری افغانستان می تواند درگیری موجود در افغانستان را حل نماید. این فرایند صلح باید دستاوردهای گذشته را مبنا قرار داده و آن ها را از جمله قانون اساسی حال حاضر، مبارزه با تروریسم و همچنین احترام به حقوق مردم برای استقلال به وسیله انتخابات ها و احترام به حقوق اقلیت های مذهبی و قومی و زنان پیش ببرد. ما از این چشم انداز از درخواست مجمع عمومی برای حفظ قانون اساسی افغانستان و رد کردن احیای امارت اسلامی استقبال می کنیم.

نماینده کشورمان در سازمان ملل اضافه کرد: ما خواهان رویکرد مثبت دولت افغانستان در مذاکرات صلح هستیم. طالبان هم باید همین درجه از اراده و حسن نیت را از جمله به وسیله متوقف کردن حملات به نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان نشان دهد. علاوه بر این، تمام طرف های خارجی باید از مداخله در مذاکرات صلح که توسط سازمان ملل تسهیل گردد، خودداری نمایند. ما در این زمینه از درخواست مجمع عمومی برای همکاری بیشتر سازمان ملل در فرایند صلح استقبال می کنیم.

او همچنین در این بیانیه بیان کرد: با استقبال از پیش رفتی که تا به امروز در مذاکرات حاصل شده است، آماده هستیم با هماهنگی سازمان ملل نقش فعالتری برای یاری به موفقیت آن داشته باشیم. صلح پایدار در افغانستان نباید از خارج اعمال گردد و نباید انتظار داشت که مسائل چندین دهه یک شبه در مذاکرات صلح حل گردد. انعطاف و شکیبایی تمامی طرف ها، مقدم دانستن منافع مردم افغانستان بر تمام منافع دیگر از جمله منافع گروهی بخصوص ضرورت دارد. در کشوری چند قومیتی و چندگانه مانند افغانستان هیچ گروه، حزب یا انجمنی از جمله طالبان نمی تواند به تنهایی ادعای در دست دریافت قدرت را کند.

روانچی اضافه کرد: علیرغم اقدام به مذاکرات صلح، وضعین امنیت افغانستان با وجود شدت دریافت حملات به غیرنظامیان و زیرساخت های غیرنظامی از جمله مراکز تحصیلی و بناهای دیپلماتیک نگران نماینده است. ما قویا چنین حملاتی را محکوم می کنیم که بیشترشان توسط گروه های تروریستی به ویژه داعش انجام می شوند؛ عناصر عملیاتی اش هنوز از سوریه و عراق به افغانستان منتقل می شوند. در حالی که حضور و فعالیت داعش تهدیدی جدی را متوجه امنیت افغانستان و منطقه می نماید، باعث تاسف است که به خاطر مخالفت بعضی کشورهای غربی، گنجاندن یک پاراگراف جداگانه در این قطعنامه درباره تهدید های ناشی از داعش در افغانستان امکان پذیر نبود. حمایت حقیقی ما از قطعنامه مجمع عمومی از شرایط افغانستان به عنوان تایید یا حمایت از حضور مداوم یا فعالیت های نیروهای خارجی در آن کشور تفسیر گردد.

نماینده کشورمان در سازمان ملل اظهار کرد: اگرچه بسیاری از کشورها تاکید می نمایند خروج نیروهای خارجی از افغانستان نباید به خلا امنیت در آنجا منجر گردد، با این وجود باعث تاسف است که دوباره به خاطر مخالفت بعضی کشورهای غربی، درخواست برای خروج منظم و مسئولانه همه نیروهای خارحی از این کشور در قطعنامه گنجانده نشد. برعهده دریافت تدریجی و موثر وظایف نیروهای خارجی توسط نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان گام مثبتی رو به صلحی پایدار و در نتیجه، مقدم و همزمان با خروج نیروهای خارجی باید تمام کوشش ها برای حمایت و تحکیم نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان انجام گردد. همگام با چنین اقداماتی، باید در زمینه مبارزه با فراوری غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر که منبع تامین مالی تروریسم و جرایم دیگر است باید به افغانستان یاری گردد. ما به نوبه خودمان در 40 سال گذشته نقش موثری در مبارزه با قاچاق مواد مخدر در منطقه داشته ایم که در آن نزدیک به 4هزار نفر از نیروهای اجرایی قانون به شهادت رسیده و بیش از 12هزار نفر دیگر نیز مجروح شدند.

او در این باره شرح داد: فعالیت های برجسته ما در این زمینه در سطح جهانی شناخته شده است. طبق گزارش جهانی سال 2020 درباره مواد مخدر که از سوی دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل ارائه شد، ایران تا کنون در صدر لیست کشورهایی قرار گرفته است که در سال 2018 بیشترین مواد مخدر را توقیف نموده اند که برابر با 53 درصد از کل میزان جهانی است. جامعه جهانی نباید اجازه دهد افراط گراها، تروریست ها و قاچاقچیان مواد مخدر از شرایط مالی حال حاضر افغانستان برای پیش برد دستورکاری شنیع و خطرناک استفاده نمایند، بنابراین افزایش و تداوم حمایت بی ن المللی از پیشرفت مالی افغانستان ضرورت دارد.

روانچی درباره روابط ایران و افغانستان گفت: در این زمینه، ما علاوه بر میزبانی و حمایت از بیش از 3 میلیون شهفرایند افغان از جمله به وسیله ارائه خدمات سلاکت و بهداشت در طی همه گیری (بیماری کرونا) علیرغم جنگ مالی آمریکا علیه ملتمان، به پیش برد همکاری مالی با افغانستان ادامه داده ایم که تهیه برق برای آن کشور است. برای یاری به افغانستان، کشوری احاطه شده در خشکی در راستای غلبه بر مسائل مرتبط، توسعه بندر چابهار در چند سال اخیر در دستور کار ما بوده است. علاوه بر این ما از راه آهن خواف-هرات رونمایی کردیم که راه آهن افغانستان را به وسیله ایران به اروپا متصل می نماید. تمامی این تعاملات مالی تخت تروریسم مالی غیرقانونی آمریکا انجام می گردد که ایرانی ها و افغان ها را هدف قرار داده است. با این وجود، جمهوری اسلامی ایران در تحکیم روابط دوجانبه و حمایت از ملت و دولت دوست جمهوری اسلامی افغانستان مصمم است.

سفر به دور زمین: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سرگرمی: پرسینا بلاگ، سیستم مدیریت محتوا پرسینا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 6089

به "روانچی: ایران آماده ایفای نقشی فعال&zwnjتر برای حل مسائل افغانستان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روانچی: ایران آماده ایفای نقشی فعال&zwnjتر برای حل مسائل افغانستان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید