زاغ بور در تالاب گاوخونی مشاهده شد

به گزارش پرسینا بلاگ، اصفهان -خبرنگاران - گونه کمیاب زاغ بور برای اولین بار در نزدیکی تالاب بین المللی گاوخونی در شرق استان اصفهان مشاهده شد.

زاغ بور در تالاب گاوخونی مشاهده شد

سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: زاغ بور که تنها پرنده انحصاری و نماد پرندگان ایران است در زیستگاه های شرقی و مجاور تالاب گاوخونی شناسایی و از آن تصویربرداری شد.

حسین اکبری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اضافه نمود: مشاهده زاغ بور به عنوان تنها پرنده منحصر به فرد ایران در دنیا بر اهمیت تنوع زیستی تالاب بین المللی گاوخونی به عنوان یک اکوسیستم آبی می افزاید.

وی گفت: محیط بانان حفاظت محیط زیست استان اصفهان در روزهای اخیر پیروز به مشاهده ، شناسایی و تصویر برداری از زاغ بور در محدوده طبیعی تالاب گاوخونی شدند.

زاغ بور یا زاغ کویری (نام علمی: Podoces pleskei) پرندهای از خانوادهٔ کلاغیان است.

این پرنده زیرک و تا حدودی مخفی کار است و این امر مشاهده آن را در طبیعت با مشکل روبرو می سازد؛ از طرفی هماهنگی کامل رنگ پروبال این پرنده با محیط و پرواز در ارتفاع کم، امکان مشاهده آن را در زیستگاه های طبیعی اش کاهش می دهد از این رو باور عمومی این است که این پرنده از جمعیت و تراکم پایینی برخوردار است.

این پرنده تنها در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی شرق و جنوب شرق ایران و در استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان، اصفهان، یزد، فارس، کرمان و تهران دیده شده و تنها پرندهٔ بومی انحصاری (اندمیک) ایران است.

تالاب بین المللی گاوخونی یکی از 19 تالاب بین المللی ایران است که در کنوانسیون رامسر در سال 1975 به ثبت رسیده است.

این تالاب دارای وسعتی حدود 476 کیلومتر مربع است و در انتهای جهت رودخانه زاینده رود در فاصله 140 کیلومتری جنوب شرقی اصفهان و 30 کیلومتری شهر ورزنه واقع شده است.

گاوخونی در سال های اخیر و در پی خشکسالی ممتد درحوضه آبی زاینده رود به منطقه ای خشک بدل شده است.

6022 / 8114/

پریها: پریها | اخبار، سرگرمی، ورزش، فال، پزشکی، سینما

منبع: ایرنا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 334

به "زاغ بور در تالاب گاوخونی مشاهده شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "زاغ بور در تالاب گاوخونی مشاهده شد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زاغ بور در تالاب گاوخونی مشاهده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید