زهرا کاردانی و ده کتاب منتخب

به گزارش پرسینا بلاگ، خبرنگاران/قم زهرا کاردانی در نهمین روز از پویش معرفی ده کتاب، جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی و بهره مندی از ایام قرنطینه، لیست ده گانه اش را ارائه داد.

زهرا کاردانی و ده کتاب منتخب

امروز مصادف با 13 فروردین 99 یعنی روز طبیعت است و آخرین روز از تعطیلات نوروزی عید. اما تعطیلات کرونایی انگار هنوز در شروع است و ادامه دار. از این روی پویش ما نیز پابه پای آشوب کرونا، ادامه دارد.

در پی مبارزه با افزایش شیوع کرونا و بهره مندی از ایام قرنطینه و همچنین جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی و تبدیل این تهدید به فرصت، به سراغ نویسندگان و شاعران مطرح و توانای قمی رفتیم و از آن ها خواستیم تا ده کتاب از میان بهترین کتاب هایی که خوانده اند را با توضیحی کوتاه معرفی نمایند و اولویت خود را در معرفی کتب، به آثار معاصر اختصاص دهند که هر روز لیست ده تایی یک نفررا منتشر می کنیم.

امروز سیزده به در را با مطالعه کتاب زنْ آقا گذراندیم. زهرا کاردانی نویسنده رمان پرفروش و معروف زنْ آقا، متولد 21 آذر 68 شهر مشهد و ساکن قم است که پس از فارغ التحصیلی در رشته گرافیک، تحصیلات حوزوی خود را در جامعه الزهرا ادامه داد.

وی سابقه همکاری با مجله راز، خانه خوبان، خیمه و روزنامه جام جم را در کارنامه ادبی دارد و کتاب خیابان 2.4 در نوبت چاپ است؛ کتابی که کاردانی در معرفی آن دست مارا خالی گذشت و فقط گفت: روایت یک فاجعه!

در ادامه فهرست کتب ده گانه ای که نویسنده زنْ آقا در گفت وگو با خبرنگاران معرفی کرد، می آید:

اول؛ شام در رستوران دلتنگی: زندگی یک خانواده آمریکایی و رسوخ دلتنگی در روابط آنها به قلم آن تایلر و ترجمه کیهان بهمنی!

دوم؛ هرس: ناگفته هایی از زندگی یک خانواده های خوزستانی، بعد از اتمام جنگ به قلم نسیم مرعشی!

سوم؛ دعا برای ربوده شدگان: دعا برای ربوده شدگان به قلم جنیفر کلمنت، روایت زندگی یک دختر در آمریکای جنوبی است و چالش و دغدغه هایی که نمیدانیم.

چهارم؛ نقاشی قهوه خانه: روایت حادثه رستوران میکونوس در آلمان به قلم محسن کاظمی که برنده جایزه جلال و کتاب سال جمهوری اسلامی شده است.

پنجم؛ عشق در زمان وبا: دو سنت آمور عکاس شهری در حاشیه دریای کارائیب خودکشی می نماید. دکتر اربینو که دوست و هم بازی شطرنج دوسنت آمور بوده، در حین صادر کردن جواز دفن او متوجه رازی می گردد...

به قلم گابریل گارسیا مارکز و ترجمه بهمن فرزانه!

ششم؛ بادبادک باز: روایت زندگی دو کودک افغانستانی به قلم خالد حسینی که از دوران حکومت ظاهرشاه تا بعد از طالبان را روایت می نماید. هرچند که این کتاب هم مثل سایر کتاب های خالد حسینی نگاه سفید و نجات بخشی به حضور آمریکایی ها در افغانستان دارد اما ارزش خواندنش زیاد است!

هفتم؛ زمین سوخته: زمین سوخته اثر احمد محمود یکی از بهترین کتاب هایی که از هشت سال دفاع مقدس خوانده ام. بعد از 10 سال هنوز صحنه آخر کتاب را موبه مو توی ذهن دارم.

هشتم؛ صداهایی از چرنوبیل: روایت حادثه نیروگاه هسته ای چرنوبیل به قلم سوتلانا الکسیوویچ که در بلاروس رخ داده، از زبان آن ها که این حادثه و تبعاتش را تجربه نموده اند.

نهم؛ آناکارنینا: آنکس که مطالعه اش را در ادبیات معاصر محدود کند، خانه ادبیات ذهنش را از طبقه دوم ساخته؛ اگر می خواهید فقط یک کتاب کلاسیک بخوانید؛ آناکارنینا به قلم لئو تولستوی!

دهم؛ ناطوردشت: بخوانید اگر هجده ساله اید، یا هجده ساله بوده اید؛ به قلم جی.دی.سلینجر!

لازم به ذکر است که از تمامی آثار معرفی شده غیرایرانی فوق که نام مترجم آن ها ذکر نشد، ترجمه های گوناگونی شده است که ما به علت عدم ذکر نام مترجم توسط زهراکاردانی، از آن نام نبردیم.

تا به امروز مرضیه نفری، حامد حجتی، فاطمه دولتی، علی اصغر عزتی پاک، محبوبه حاجی مرتضایی، حامد اشتری،سمیه عالمی و محمدغفاری لیست های ده گانه خودرا در روزی های گذشته معرفی نموده اند.

در روزهای آینده به معرفی سایر نویسندگان و شاعران شهر قم و پیشنهادات ده گانه آن ها جهت مطالعه کتاب در ایام تعطیلات کرونایی کرونایی را خواهیم داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 3930

به "زهرا کاردانی و ده کتاب منتخب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زهرا کاردانی و ده کتاب منتخب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید