زیباترین جاذبه های گردشگری خرم آباد(1)

به گزارش پرسینا بلاگ، یکی از قشنگ ترین شهرهای ایران خرم آباد است. شهری برای آدم هایی با سلایق مختلف. چه آبشار دوست داشته باشید، چه دلتان بخواهد جاهای تاریخی ببینید، چه در کنار دریاچه خستگی راه را از تن به در کنید، چه دلتان بخواهد به زیارت امامزاده ای بروید، خرم آباد همان جایی است که دنبالش می شد. استان لرستان و شهر خرم آباد، جاهای زیادی برای تماشا دارند و ما در این پست قشنگ ترین جاذبه های گردشگری خرم آباد را که حتما باید ببینید، بهتان معرفی می کنیم.

زیباترین جاذبه های گردشگری خرم آباد(1)

قلعه فلک الافلاک

نماد شهر خرم آباد، قلعه فلک الافلاک است، قلعه ای که هرجای شهر که باشید می توانید ببیندیش. فلک الافلاک که به معنی سپهر سپهران است، یکی از یادگارهای برجای مانده از ساسانیان است و حکومت های مختلفی را به خود دیده. این قلعه که به آن دوازده برجی و دژ شاپور خواست هم می گویند، بر بلندی تپه ای قرار گرفته که از بالایش هم خرم آباد زیر پایت است و هم رودخانه. فلک الافلاک که زمانی شاهان در آن قدم می گذاشتند و کاربری عمدتا نظامی داشته، بخش های مختلفی دارد. موزه مردم شناسی و باستان شناسی از جمله بخش های تماشای قلعه است.

ورودی قلعه فلک الافلاک 5 هزار تومان است.

آدرس: خرم آباد- خیابان امام (ره)

دریاچه کیو

در شمال غرب خرم آباد، دریاچه کیو قرار گرفته. دریاچه ای که بعد از فلک الافلاک پر بازدیدترین جاذبه گردشگری خرم آباد است و نماد سرزندگی آن. دریاچه کیو که در پارکی به همین نام واقع شده، از سرچشمه های مخمل کوه و چشمه های موجود در کف دریاچه تامین می گردد. کیو در لری به معنی تیره و کبود است و علت این نامگذاری به خاطر وجود گونه های گیاهی کف دریاچه است که باعث می شوند دریاچه در مواقع پرآبی، رنگ کبودی به خودش بگیرد. بهار و اوایل تابستان، دریاچه کیو، محل مناسبی می گردد برای قایق سواری و ورزش های آبی، هرچند که زمستان فصل پرآبی آن است.

آدرس: شمال غربی شهر خرم آباد

درباره جاذبه های گردشگری درود لرستان، بخوانید.

بام لرستان

یکی از جاذبه های گردشگری خرم آباد که به خصوص در شب تماشای است، بام لرستان است. جایی که روشنای چراغ های خانه ها و اتوبان ها را می توان از آن بالا دید و در سکوت شب قدری آرام شد. بام لرستان که قرار است تبدیل به بزرگترین مجتمع تفریحی غرب کشور گردد، رصدخانه کاسین را در خودش جای داده و آب و هوای خوشش روح را تازه می نماید.

آدرس: شرق خرم آباد- خیابان شریعتی- بالای کوه مدبه

آبشار نوژیان

لرستان، سرزمین آبشارهای ایران است و بلندترین آبشار آن، نوژیان. آنطور که وقتی بالایش را نگاه می کنید ممکن است سرتان گیج برود. نوژیان که در روستای نوژیان در 38 کیلومتری جاده کمربندی خرم آباد و جنوب شرقی آن واقع شده، 95 متر ارتفاع دارد. پرآب ترین فصل نوژیان که آبش از چشمه های بالادست تامین می گردد، بهار است و وجود گیاهان دارویی در اطرافش و بالای کوه تاف، یکی از انگیزه های رفتن به آن.

آدرس: 14 کیلومتر بعد از پلیس راه در جاده کمربندی خرم آباد، تابلو آبشار نوژیان را می بینید. از این سه راهی به سمت چپ بپیچید. از ابتدای سه راهی تا آبشار دقیقا 38 کیلومتر راه است.

آبشار گریت

یکی از قشنگ ترین، خوش آب و هواترین و سرسبزترین نقاط در لرستان را آبشار گریت یا تاف هفت چشمه در 50 کیلومتری خرم آباد و 30 کیلومتری راه آهن سپید دشت دارد. آبشاری که در انبوهی از درختان بلوط و زالزالک و مو فرو رفته و ارتفاعش 15 متر است. نه آنقدر بلند که دچار سرگیجه ات کند و نه آنقدر کوتاه که نتوانی به آن آبشار بگویی.

آدرس: کیلومتر 15 جاده خرم آباد به و به وسیله محور خرم آباد-سپیدشت

دیگر جاذبه های گردشگری خرم آباد :

دریاچه گهر

شهرستان دورود در 85 کیلومتری خرم آباد واقع شده و جاهای زیادی برای تماشا دارد. مثلا کجا؟ دریاچه گهر. دریاچه گهر در 35 کیلومتری جنوب شهرستان درود است، دریاچه که به علت قرار گرفتن در میان کوه های اشترانکوه به آن نگین اشترانکوه می گویند. آبش خنک و بلوری رنگ است و اطرافش جنگلی انبوه وجود دارد. دره نی گاه با لاله های واژگون و شقایق هایش، درختان تنومند بلوط و زالزالک، سیب، ارژن، انار و .. و حیات وحشی که حیواناتی چون بز، آهو، قوچ، کبک، شاهین و.. در آن زندگی می نمایند، دریاچه گهر را تماشای تر نیز نموده است. بعد از 40 دقیقه پیاده روی به دریاچه گهر دوم می رسید، جایی که عمق دریاچه کم است و ماهی ها را از نزدیک می توان دید.

به منظور جلوگیری از آسیب به تنوع جانوری و گیاهی، ورود گردشگران به دریاچه گهر تا 15خرداد و بعلاوه از 31 شهریور به بعد ممنوع است.

آدرس: دریاچه گهر در قسمت جنوبی دورود واقع شده و 30 دقیقه با آن فاصله دارد.

آبشار بیشه

آبشار بیشه در راستا راه آهن خوزستان-تهران و در شهرستان دورود واقع شده. آبشاری که 48 متر ارتفاع دارد و به علت قرار گرفتنش بین جنگل های بلوط، روستای بیشه و منظره ایستگاه راه آهن بیشه که چشمه های زیادی از وسطش عبور و آبشار بیشه را جاری می نمایند، یکی از قشنگ ترین تصاویر را پیش رویت قرار می دهد. در پایین دست آبشار و جویبار خنکش، امکانات زیادی برای گردشگران وجود دارد. جاده خرم آباد به بیشه یکی از قشنگ ترین جاده های ایران است.

آدرس: راستا دسترسی به آبشار بیشه به وسیله راه آسفالته از خرم آباد به طول 65 کیلومتر واز کنار ایستگاه قطار می گذرد. ازشهرستان دورود تا آبشار با قطار حدود 30 دقیقه راه است.

با بخش دوم آشنا شوید.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 23 دی 1400 بروزرسانی: 23 دی 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 7926

به "زیباترین جاذبه های گردشگری خرم آباد(1)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباترین جاذبه های گردشگری خرم آباد(1)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید