سریع ترین و امن ترین قطارهای جهان

به گزارش پرسینا بلاگ، جالب است بدانید این روزها در گوشه و کنار جهان قطارهایی وجود دارند که سرعت آن ها حتی با هواپیما نیز برابری می نماید. با این حساب خالی از لطف نیست اگر در ادامه با هم به سریع ترین و امن ترین قطارهای جهان نگاهی داشته باشیم.

سریع ترین و امن ترین قطارهای جهان

به گزارش خبرنگاران ،حمل و نقل ریلی به عنوان یکی از امن ترین شیوه های حمل ونقل به حساب می آید و پیشرفت فناوری های نوین امنیت و سرعت بیشتری را برای قطارها به ارمغان آورده است. جالب است بدانید این روزها در گوشه و کنار دنیا قطارهایی وجود دارند که سرعت آن ها حتی با هواپیما نیز برابری می نماید. با این حساب خالی از لطف نیست اگر در ادامه با هم به سریع ترین و امن ترین قطارهای دنیا نگاهی داشته باشیم.

10. قطار THSR 700T، تایوان، سرعت 299 کیلومتر در ساعت

سری قطارهای THSR 700T در پنجم ژانویه 2007 کار خود را بین شهر تایپه و کائوسیونگ (Kaohsiung)، آغاز کردند و به راحتی جهتهای کوتاه بین شهرهای مختلف را که پیش از این در 4.5 ساعت طی میشد، در عرض زمانی حدود 90 دقیقه طی کند. این قطار در مجموع 12 واگن دارد که 9 واگن از این تعداد به صورت مستقل، نیرو برای به پیش راندن قطار فراوری می نمایند. به لطف این ویژگی است که قطار THSR 700T به راحتی به سرعت 299 کیلومتر در ساعت دست پیدا می نماید.

این قطار ساخت کنسرسیوم ژاپنی است و در عرض تنها 15 دقیقه حدود 300 کیلومتر در ساعت سرعت می گیرد. در کنار سرعت بسیار بالا، این قطار امنیت قابل قبولی نیز دارد و استانداردهای ایمنی اروپا را دریافت نموده است. در مجموع تعداد 30 رام قطار THSR 700T در شبکه ریلی تایوان فعالیت می نمایند، در هر کدام از این قطارها یک واگن وی آی پی و 11 واگن معمولی تعبیه شده است که واگن وی آی پی 66 سرنشین را در خود جای می دهد و در مجموع 923 مسافر در این قطار جای می گیرند. واگن ها کاملاً در مقابل صدای بیرون ایزوله هستند و اطلاعات حرکت قطار در لحظه برای مسافرین نمایش داده می گردد.

9. قطار ETR 500 Frecciarossa، ایتالیا، سرعت 299 کلیومتر در ساعت

این قطار به عنوان سریع ترین سرویس حمل و نقل ریلی در ایتالیا به حساب می آید و با این سرعت روزانه 72 ایستگاه در جهت میلان، رم و ناپل را پوشش می دهد. در حال حاضر 28 رام قطار ETR 500 Frecciarossa بین میلان و رم سرویس دهی می نمایند. این قطار پرسرعت جهت بین رم و میلان را تنها در عرض 2 ساعت و 40 دقیقه طی می نماید. در این قطارها چهار واگن برای مسافران مختلف در کلاس های متفاوت تعبیه شده است و واگن ها در مقابل صدا کاملاً عایق هستند و ارتباط وای فای را در اختیار مسافرین قرار می دهند.

8. قطار SNCF TGV Duplex، فرانسه، 319 کیلومتر در ساعت

این قطار پرسرعت در دسامبر 2011 آغاز به سرویس رسانی نموده است و واگن های این قطار در 2 طبقه مسافرین را در خود جای می دهند. قطار TGV Duplex در تمامی شهرهای بزرگ فرانسه ایستگاه دارد و به عنوان یکی از راحت ترین قطارهای اروپا شناخته می گردد. این قطار در مجموع تعداد 508 مسافر را در خود جای می دهد و تمامی سری قطارهای TGV Duplex ساخت دست شرکت Alstom است. بدنه این قطار پرسرعت از آلومینیوم باکیفیتی ساخته شده و در نتیجه با قطار سبک وزنی طرف هستیم.

حفظ محیط زیست نیز در ساخت این قطار اعمال شده و 90 درصد قسمت های آن قابل بازیافت است. در کنار سرعت بسیار بالا، در طراحی واگن های این قطار امنیت سرنشینان نیز در نظر گرفته شده است. واگن ها دارای سه کلاس مختلف برای مسافرین هستند و حتی معمولی ترین کلاس این واگن ها به امکانات رفاهی قابل قبولی مانند جایگاه های بسیار راحت و دستگاه های خرید تنقلات مجهز است.

7. قطار Alstom Euroduplex، فرانسه، 319 کیلومتر در ساعت

قطارهای Euroduplex به عنوان سومین سری از قطارهای فرانسوی پرسرعت TGV به حساب می آیند و مسافرین را بین فرانسه، سوئیس، آلمان و لوکزامبورگ منتقل می نمایند. این رام قطارها نیز به صورت دو طبقه ساخته شد ه اند و از دسامبر سال 2011 سرویس رسانی خود را آغاز کردند. قطار Euroduplex مجموعاً 1020 مسافر را جابجا می نماید و طراحی آیرودینامیکی را در این قطار شاهد هستیم، در نتیجه این قطار، مصرف کمی دارد و صفحه نمایشی در کنار درها و کوپه ها تعبیه شده است تا مسافرین در جریان مسافت طی شده و زمان رسیدن به مقصد قرار بگیرند.

6. قطار E5 Series Shinkansen Hayabusa، ژاپن، 319 کیلومتر در ساعت

قطارهای سری E5 Shinkansen Hayabusa، به عنوان سریع ترین قطار در ژاپن شناخته می شوند و سرویس رسانی این قطارها از تاریخ 5 مارس 2011 آغاز شده است. این قطار جهت بین شهرهای توکیو و آموری (Amory)، را با سرعت 319 کیلومتر در ساعت طی می نماید. به لطف این سرعت فاصله 714 کیلومتری بین توکیو و ایستگاه شین آموری در عرض تنها 2 ساعت و 56 دقیقه طی می گردد.

جالب است بدانید قسمت جلوی اسب کشنده این قطار چیزی 15 متر طول دارد و این طراحی باعث شده تا صدا و تکان های قطار در حین ورد به تونل، کمتر مسافرین را اذیت کند. این قطار در مجموع 10 واگن را می کشد و 731 نفر سرنشین در آن جای می گیرند.

واگن ها دارای سه کلاس مختلف هستند و بهترین کلاس این قطار به جایگاه های چرمی با ماساژ برقی مجهز است، در کنار این موارد، امکانات رفاهی مانند چشم بند، کفش راحتی و پتو از مواردی است که در اختیار تمامی مسافرین قرار می گیرد.

5. قطار Talgo 530، اسپانیا، 349 کیلومتر در ساعت

این قطار پرسرعت، مسافرین را بین مادرید و بارسلون جابجا می نماید و 12 واگن را به دنبال خود می کشد. این واگن ها 4 کلاس مختلف دارند که جایگاه تمامی این کلاس ها به مسافرین اجازه لم دادن را می دهد و فضای خوبی برای پاها در این جایگاه ها تعبیه شده است. از طرف دیگر در هر جایگاه امکاناتی برای مشاهده فیلم و موسیقی قرار گرفته است.

4. قطار Siemens Velaro E/AVS 103، اسپانیا، 349 کیلومتر در ساعت

این قطار که توسط شرکت آلمانی و نام آشنای زیمنس طراحی شده است مسافرین را بین شهرهای بارسلونا و اسپانیا منتقل می نماید. اسب کشنده این قطار جهت مذکور را به راحتی در مدت زمان 2 ساعت و نیم طی می نماید. ساخت این قطار ساخت دست زیمنس از سال 2001 تا 2007 به طول انجامیده و هشت واگن دارد و 404 مسافر در این قطار سریع السیر جای می گیرند.

3. قطار AGV Italo، ایتالیا، سرعت 359 کیلومتر در ساعت

در قسمت های انتهایی این فهرست به قطارهایی رسیدیم که انصافاً سرعت بسیار زیادی دارند. قطار AGV Italo سریع ترین قطار در کل قاره اروپا به حساب می آید و در آزمایش های اولیه ای که در سال 2007 انجام شد حتی توانست به سرعت خیره نماینده 573 کیلومتر در ساعت دست پیدا کند. قطار AGV Italo ساخت دست شرکت فرانسوی Alstom است و در سال 2008 شرکت ایتالیایی NTV سفارش ساخت 25 رام از این قطارها را به شرکت Almost با مبلغ گزاف 650 میلیون یورو داد.

سرویس دهی قطار AGV Italo از آوریل سال 2007 آغاز شده است و مسافرین را بین شهرهای رم و ناپل جابجا می نماید. مسافت بین این دو شهر توسط این قطار سریع السیر تنها در عرض یک ساعت پیموده می گردد. جالب است بدانید این قطار با محیط زیست نیز سازگاری کامل دارد و حدود 98 درصد از تجهیزات آن کاملاً قابل بازیافت است. اسب کشنده این قطار 11 واگن را حمل می نماید و واگن ها به سه کلاس مختلف طبقه بندی شده اند، جایگاه های چرمی که ارتفاع آن ها قابل تنظیم است به همراه تلویزیون و وای فای رایگان را می توان از امکاناتی دانست که در اختیار تمامی سرنشینان این قطار قرار می گیرد.

2. قطار Harmony CRH 380A، چین، 370 کیلومتر در ساعت

این قطار افتخار کسب عنوان دومین قطار سریع دنیا را از آن خود نموده است و اسب کشنده آن با نیروی الکتریسیته کار می نماید. جالب است بدانید قطار Harmony CRH 380A به صورت آزمایشی توانسته است حتی به سرعت چشمگیر 416 کیلومتر در ساعت نیز دست پیدا کند. این قطار از اکتبر سال 2010 مسافرین را میان شهرهای شانگهای و نان جینگ منتقل می نماید.

قسمت های مختلف این قطار با آلومینیوم ساخته شده است و به لطف وزن کم و دماغه تیزی که دارد شتاب خوبی را تجربه می نماید. این موارد باعث شده تا مسافرین در حین حرکت، تکان های قطار را متوجه نشوند. این قطار تعداد 494 مسافر را حمل می نماید و تمامی این مسافرین به امکانات رفاهی مانند چراغ مطالعه، پریز برق و صفحه نمایش دسترسی دارند، واگن مجاور اسب کشنده این قطار نیز مخصوص مسافرین وی آی پی است، این مسافرین نمای کاملی از داخل اسب کشنده قطار را پیش رو دارند.

1. قطار شانگهای Maglev، چین، 430 کیلومتر در ساعت

در این قسمت نوبتی هم که باشد نوبت سریع ترین قطار دنیا فرا رسیده، جالب است بدانید در این قطار سریع السیر خبری از چرخ نیست و قطاری با این عظمت عملاً در میدان الکترو مغناطیسی بین ریل و قطار حرکت می نماید. این امر باعث شده تا هیچ اصطکاکی میان چرخ های قطار و ریل وجود نداشته باشد و قطار شانگهای Maglev در عرض 4 دقیقه از صفر به سرعت 430 دقیقه در ساعت دست پیدا کند، این قطار تنها در جهت جاده لانگ یانگ (Long Yang) و فرودگاه پودونگ (Pudong) حرکت می نماید و مسافرین را در عرض 7 دقیقه و 20 ثانیه به مقصد می رساند.

در مجموع تعداد 574 مسافر در این قطار جای می گیرند و هر 15 دقیقه، این قطار ایستگاه را ترک می نماید. سریع ترین قطار دنیا ساخت مشترک شرکت های زیمنس و ThyssenKrupp است و از اول ژانویه سال 2004 تاکنون شاهد خدمت رسانی این قطار هستیم.

منبع:برترینها

منبع: زندگی امروز
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 1512

به "سریع ترین و امن ترین قطارهای جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سریع ترین و امن ترین قطارهای جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید