شاعر، اندیشمند و مولاناشناس نامدار افغان قربانی کرونا شد

به گزارش پرسینا بلاگ، حیدری وجودی، شاعر و اندیشمند نامدار و افسانه ای افغانستانی پس از سال ها تحقیق و مطالعه و تربیت شاگردان فراوان در 81 سالگی تسلیم بیماری کووید-19 شد و از جهان رفت.

شاعر، اندیشمند و مولاناشناس نامدار افغان قربانی کرونا شد

به گزارش خبرنگاران از نیویورک تایمز، غلام حیدر متخلص به حیدری وجودی برای بیش از 50 سال یک میز و جایگاه در گوشه ای دنج از کتابخانه کابل داشت و دوستداران و شاگردانش را همان جا دیدار می کرد. او با شعرهایش زنگار از آینه قلب مردم افغانستان می زدود و خشونت جهانی بیرون را با روح بلندش تلطیف می کرد.

حیدری وجودی در 1939 در روستایی کوچک در ولایت پنجشیر در شمال افغانستان به جهان آمد و یکی از پنج فرزند پدری روحانی بود. حیدری از حدود 200 جلد کتاب شعر و دستنویس پدر در خانه نهایت بهره را برد و خواندن آموخت. او که فقط تا کلاس ششم درس خواند، در دوران امتحان های پایانی کلاس پنجم یک شب خواب دید در نزاع بین عقل و جنون گرفتار است. سال ها گرفتار آن رویا بود و وقتی خود را بازیافت، دیگر هرگز آن آدم سابق نشد.

در 15 سالگی به کابل مهاجرت کرد و شغل رویایی اش را در یک صحافی کتاب یافت. صاحب صحافی یکی از سرشناس ترین شاعران زمان صوفی عشقری بود و در دهه هفتم عمر، حیدری نوجوان را زیر بال و پر گرفت. حضور در صحافی و معاشرت با بعضی از بهترین شاعران در کابل قدیم زندگی و آینده پسرک طالب اندیشه را ساخت و او را بیش از پیش به شعر و شاعری علاقه مند کرد.

سال ها بعد وقتی عشقری به بستر بیماری و حال احتضار افتاد، کتاب ناتمامش را به شاگرد محبوب خود سپرد. وجودی هشت ماه روی کتاب استاد کار کرد تا برای چاپ و انتشار آماده گردد. به تدریج شعر حیدری وجودی توجه مردم و دوستداران ادبیات را جلب کرد و او در کتابخانه کابل مشغول کار شد تا با درآمد آن زندگی همسر و فرزندانش را تامین کند.

پسر وجودی یک همرمند است و دو دخترش به کار معلمی و تدریس اشتغال دارند. با اینکه تنها شش کلاس درس خواند، هرگز تسلیم انبوه پیشنهادها برای دریافت مناصب مدیریتی نشد و به همان میز گوشه دنج کتابخانه بسنده کرد. هر چند در اوایل دهه 1990 پس از عقب نشینی ارتش شوروی، پذیرفت هر روز یک ساعت بنیاد ادبی خودش را مدیریت کند.

از حیدری وجودی ده ها و صدها مقاله ادبی و دست کم 14 کتاب منتشر شده و برای دوستداران شعر و ادبیات یادگار مانده است. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان درگذشت این اندیشمند و شاعر افسانه ای را ضایعه ای عظیم برای این کشور دانست و آن را به فرزندان و مردم این کشور تسلیت گفت.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

bestcanadatours.com: https://bestcanadatours.com، تور ارزان کانادا، ویزای تضمینی مولتی کانادا، ویزای مولتی 5 ساله کانادا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: persinablog.ir شناسه مطلب: 4613

به "شاعر، اندیشمند و مولاناشناس نامدار افغان قربانی کرونا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاعر، اندیشمند و مولاناشناس نامدار افغان قربانی کرونا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید